Polacy chcą kupować ciepłe domy i mieszkania - izolacja termiczna ma znaczenie

2010-07-01 12:30
Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny budynku, należy także zwrócić uwagę na kwestie izolacji balkonów i tarasów
Autor: Schöck Sp. z o.o. Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny budynku, należy także zwrócić uwagę na kwestie izolacji balkonów i tarasów.

Podstawową kwestią, którą Polacy zawsze sprawdzają podczas zakupu samochodu - jest ilość paliwa spalanego przez niego w trakcie użytkowania. Często jesteśmy w stanie zapłacić więcej za rozwiązania i technologie, które w przyszłości pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach eksploatacji auta. A jak wygląda sytuacja w przypadku naszych domów i mieszkań, które według licznych badań i raportów są odpowiedzialne za największe zużycie energii? Czy w tym przypadku również zależy nam na tym, by były one jak najbardziej energooszczędne, a co za tym idzie – tanie w utrzymaniu?

Dla ponad 80% Polaków, którzy rozważają kupno mieszkania lub budowę domu efektywne ocieplenie budynku jest bardzo ważne – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy Schöck Polska*. Tylko 1% ankietowanych odparło, że kwestia izolacji cieplnej nie ma dla nich żadnego znaczenia. Co ciekawe – im badana osoba jest starsza, tym istotniejsze jest dla niej zamieszkanie w energooszczędnym budynku.

- Może to wynikać z faktu, że osoby te są posiadaczami kilkudziesięcioletnich, nieocieplonych domów i mieszkań, których koszty ogrzewania są obecnie bardzo wysokie – komentuje Maciej Kowalczyk, Senior Inżynier Schöck Polska.

Gdyby ankietowani musieli ograniczyć wydatki na zakup nieruchomości, dobra izolacja termiczna byłaby ostatnią rzeczą, na której byliby gotowi zaoszczędzić! Ponadto, 75% badanych chętnie skorzystałoby z usług profesjonalnego doradcy oceniającego stan termoizolacji budynku. Przeszkodą dla ankietowanych jest jednak przekonanie, że taka usługa musi być droga.

Podejmując decyzję o zakupie danej nieruchomości, 63% badanych twierdzi, że zwraca uwagę na zastosowane rozwiązania i materiały budowlane gwarantujące efektywną izolację termiczną. Odsetek kobiet i mężczyzn w tym przypadku kształtuje się mniej więcej na takim samym poziomie – odpowiednio 62% pań i 64% panów deklaruje, że jest zainteresowana tą kwestią. Co ciekawe, energooszczędne budownictwo jest ważniejsze dla kobiet. Tylko 3% ankietowanych pań zdeklarowało, że nie ma ono dla nich żadnego znaczenia. W przypadku badanych mężyczn odsetek ten kształtował się na poziomie 17%!

- Taka różnica może wynikać z faktu, że w polskich rodzinach to panie częściej zarządzają domowym budżetem. Dlatego są one szczególnie zainteresowane wszelkimi dostępnymi metodami obniżenia domowych wydatków – komentuje Maciej Kowalczyk.

A czy Polacy wiedzą, jak efektywnie oszczędzać energię w budynkach? Za najskuteczniejsze metody ankietowani uznali dobrą izolację termiczną ścian i dachów – odpowiednio 73% i 63% badanych oraz zastosowanie energooszczędnych okien (42%).

- To rzeczywiście popularne i efektywne sposoby – komentuje Maciej Kowalczyk. Aby zagwarantować wysoki standard energetyczny budynku, należy jednak także zwrócić uwagę na kwestie izolacji balkonów i tarasów. Są one bardzo ważnym i pożądanym przez inwestorów elementem nieruchomości, jednak mogą zwiększać zapotrzebowanie obiektu na energię grzewczą aż o 30 %.
Tymczasem tylko 21% badanych uważa, że skuteczna izolacja termiczna balkonu to dobry sposób na zmniejszenie strat ciepła w budynkach.

Dlaczego balkony są tak ważnym elementem budowlanym wpływającym na bilans energetyczny mieszkania?
- Jako eksponowane elementy budynku są one poddawane częstym wpływom zmiennych warunków atmosferycznych. Muszą wytrzymywać wysokie wahania temperatur, a także być odporne na wilgoć w trakcie długotrwałych deszczów. Ponadto są miejscem szczególnie narażonym na powstawanie szkodliwych mostków termicznych, powodujących niekontrolowaną ucieczkę ciepła z mieszkania. Z tego powodu projektanci rezygnują czasami z balkonów i tarasów – wyjaśnia Maciej Kowalczyk.

Jeśli nie chcemy rezygnować z balkonu, a przy tym zapewnić wysoki standard energetyczny budynku, warto rozważyć zastosowanie łącznika balkonowego Schöck Isokorb. Redukując mostki cieplne, zapewnia on skuteczną izolację termiczną balkonu, a tym samym pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości. Schöck Isokorb, dzięki temu, że stanowi dodatkowy element nośny konstrukcji oraz posiada filigranową budowę, oferuje prawie nieograniczone możliwości architektoniczne. Ponieważ jest wbudowywany pomiędzy płytę balkonu a ścianę budynku, zapewnia całkowicie niewidoczne, eleganckie ocieplenie w przeciwieństwie do balkonów obłożonych grubą warstwą izolacji.


*„Postawy wobec ocieplania budynków”, badanie społeczeństwa przeprowadzone w czerwcu 2010 r. przez IQS Group na zlecenie Schöck Polska

Łącznik balkonowy Schöck Isokorb
Autor: Schöck Sp. z o.o. Jeśli nie chcemy rezygnować z balkonu, a przy tym zapewnić wysoki standard energetyczny budynku, warto rozważyć zastosowanie łącznika balkonowego Schöck Isokorb.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej