Pokrycia dachowe w górę

2011-01-10 12:40
Blachodachówka Elios
Autor: Polonica

Rynek pokryć dachowych w Polsce najgłębsze spowolnienie ma już za sobą i w najbliższych latach odnotuje wzrosty dochodzące nawet do 10% rocznie. W związku z rosnącą aktywnością deweloperów zarówno na rynku mieszkaniowym, jak i komercyjnym, nieco lepsze perspektywy rysują się dla segmentu dachów płaskich niż spadzistych. W najbliższych latach na znaczeniu będą zyskiwały przede wszystkim produkty z wyższej półki.

Według opracowanego przez firmę badawczą PMR raportu "Rynek pokryć dachowych w Polsce 2011. Prognozy rozwoju na lata 2011-2013", po spadkowych latach 2009-2010, rynek zacznie ponownie się rozwijać w średnim tempie około 8% rocznie.

Niezmiennie, największym segmentem wartego 2,3 mld zł i obejmującego 25 mln m² rynku są pokrycia metalowe, które jednak stopniowo tracą udział w rynku na korzyść bardziej trwałych materiałów, głównie ceramicznych. Spowodowane jest to m.in. rosnącymi cenami stali oraz mniejszą trwałością pokryć metalowych. W obrębie pokryć metalowych na wzrost popularności mogą liczyć przede wszystkim produkty z wyższej półki, jak np. blachodachówka z posypką ceramiczną. Jednakże w sytuacji niewielkich różnic jakościowych pomiędzy wiodącymi na rynku produktami, w dalszym ciągu kluczową rolę odgrywać będzie cena.

W najbliższych latach proporcje pomiędzy różnymi typami dachów nie ulegną znacznym zmianom i przeważać będzie kategoria dachów płaskich, która to notować będzie nieco wyższe stopy wzrostu. Motorem napędowym w tej kategorii będą przede wszystkim obiekty komercyjne, które najbardziej ucierpiały podczas kryzysu finansowego i które w chwili obecnej notują wyraźny wzrost liczby planowanych projektów. Największymi segmentami rynku dachów płaskich są budynki przemysłowo-magazynowe i handlowo-usługowe. Z kolei na rynku dachów spadzistych zdecydowanie największy segment stanowi budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, reprezentowane przede wszystkim przez inwestorów indywidualnych.

Ożywienie na rynku pokryć dachowych najbardziej widoczne jest na razie wśród producentów dachówek ceramicznych. Przez cały ubiegły rok dynamika produkcji stopniowo przybierała na sile, co było rezultatem ożywienia na rynku mieszkaniowym oraz częściowo efektem niskiej bazy porównawczej, bowiem największe spadki w produkcji dachówek ceramicznych przypadły na ostatni kwartał 2009 r.

Pokrycia dachowe w górę
Autor: brak danych

W opinii autorów raportu, rynek pokryć dachowych jest największy w województwie mazowieckim (ok. 18% całego rynku), co jest rezultatem skupienia się w tym regionie największej liczby dużych inwestycji komercyjnych. Kolejnymi regionami pod tym względem są województwa wielkopolskie (12%), śląskie (10%) i małopolskie (9%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej