Nadal popyt na powierzchnie magazynowe

2008-01-25 16:39
Nadal popyt na powierzchnie magazynowe
Autor: ProLogis Nadal popyt na powierzchnie magazynowe

Od kilku lat rynek centrów logistycznych przeżywa swój rozkwit. Polska to kraj o dużym potencjale w dziedzinie logistyki i dystrybucji. Rozwojowi tej gałęzi gospodarki sprzyja dobra koniunktura gospodarcza, rosnący popyt na dobra konsumpcyjne, wprowadzane innowacje w branży. W związku z tym rośnie również zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową spełniającą wszelkie wymagania klientów. Jaki będzie rok 2008?

Na rynku liczą się deweloperzy, którzy potrafią dostosować się do specjalnych potrzeb klienta i w terminie wybudować obiekt magazynowy pod klucz, np. z chłodniami, pod linie technologiczne czy obiekty przystosowane do produkcji lekkiej.
Obok terminowości i umiejętności dostosowania się do potrzeb klienta w dalszym ciągu najważniejsza jest lokalizacja danego centrum przemysłowo-magazynowego. Położenie przy strategicznych węzłach komunikacyjnych, w bliskiej odległości aglomeracji miejskich, dostęp do wykwalifikowanej siły roboczej w regionie oraz możliwość dojazdu do centrum dystrybucyjnego środkami transportu miejskiego są decydującymi czynnikami przy wyborze oferty danego dewelopera.

W 2007 roku największym zainteresowaniem niezmiennie cieszyły się regiony Górnego i Dolnego Śląska, Warszawy, Gdańska i Poznania.
Od początku roku do końca trzeciego kwartału tego roku deweloperzy wybudowali łącznie ponad 600 000 m2 powierzchni magazynowej, co wielkością odpowiada 93 boiskom do piłki nożnej. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni wyniosły ponad 3 200 000 m2.

Rok 2007 branża zakończy imponującym wynikiem zarówno pod względem ilości podpisanych umów najmu powierzchni magazynowych jak i samej wybudowanej powierzchni. Przewidujemy, że rok 2008 będzie również tak obiecujący jak poprzedni. W dalszym ciągu gorącymi punktami "dystrybucji" na mapie Polski będą okolice Katowic, Wrocławia, Warszawy, Poznania i Gdańska. Liczymy też na zainteresowanie klientów Szczecinem, gdzie ProLogis buduje dwa parki logistyczne. Nabywcy zaczną zwracać większą uwagę na ekologię, na projekty magazynowe budowane zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, na energooszczędne budownictwo, co pozytywnie wpłynie na rozwój tego tematu w branży.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej