Materiały budowlane: ceny w lipcu wzrosły

2010-08-11 12:47

W lipcu 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny w ośmiu grupach towarowych, w tym w siedmiu minimalnie, natomiast wyraźnie wzrosły ceny suchej zabudowy wnętrz (o 5,1%). O 1,1% spadły ceny izolacji termicznych, a ceny materiałów ściennych ceramicznych oraz drewna i materiałów drewnopochodnych nie zmieniły się - Grupa PSB SA śledzi ceny wiodących materiałów budowlanych.

W kategorii "inne" spadły ceny cementu, wapna (o 5%) oraz farb, lakierów, tapet (o 0,1%). W 2 grupach tej kategorii ceny wzrosły, w tym zauważalnie płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni (o 1,7%), a w 3 nie zmieniły się: wyroby stalowe, kostka brukowa oraz bramy, ogrodzenia. W lipcu, w porównaniu do stycznia 2010 r., największy wzrost cen zanotowano w przypadku izolacji termicznych (o 6,3%), a rekordowy spadek w suchej zabudowie (o 5%). W zbiorczej kategorii "inne" ceny wzrosły (o 8,3%), a to za sprawą wzrostu o niemal 50% cen wyrobów stalowych.

trendy zmian cen (VII 2009=100)
Autor: Grupa PSB S.A.

Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie styczeń-czerwiec 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość minus 9%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym już tylko minus 2,7%. Równolegle dodatnią dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań ogółem, których budowę rozpoczęto – plus 19,5%, jednak w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym był to minus 0,8%.

Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w lipcu 2010 r. były o 2% wyższe niż przed rokiem, ale niższe o 3% niż w czerwcu 2010 r. Sprzedaż po 7 miesiącach tego roku była wyższa o 2,5% od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. (z siedzibą w Wełeczu k/Buska-Zdroju) działa na rynku od 12 lat, jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych w Polsce, a od kilku lat Grupa PSB tworzy w miastach powiatowych nowoczesne sklepy samoobsługowe sektora "dom i ogród" pod nazwą "PSB-Mrówka". 31 lipca br. został otwarty kolejny sklep we Włoszczowej przez firmę Arbor (market o powierzchni handlowej 920 m2). Obecnie działa 47 sklepów PSB-Mrówka. Planowane są otwarcia kolejnych marketów.
Od 22 lipca 2010 r. w Biłgoraju działa sklep dla wykonawców PSB-Profi. Sklep został otwarty przez akcjonariusza PSB - firmę Fox, która w Błigoraju ma również skład i sklep PSB-Mrówkę. Jest to już drugi obiekt w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej