Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Katowice: wreszcie widać ożywienie

2010-10-21 13:06
Olivia Business Centre, Gdańsk
Autor: www.oliviabusinesscentre.pl Olivia Business Centre, Gdańsk

Po okresie spowolnienia gospodarczego i osłabienia koniunktury na regionalnych rynkach biurowych zaczyna wracać optymizm. Stawki czynszu ustabilizowały się, zauważalna jest poprawa od strony popytu na powierzchnie biurowe - Jones Lang LaSalle podsumował III kwartał 2010 r. na rynku nieruchomości w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście i Katowicach .

160 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej

Okres I-III kw. 2010 r. upłynął na rynkach regionalnych pod znakiem wzrostu dynamiki po stronie podaży, kiedy do użytkowania oddanych zostało prawie 160 000 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Zgodnie z szacunkami Jones Lang LaSalle, do końca roku na rynek trafi realnie kolejne 55 000 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych (biorąc pod uwagę cały 2010 oznacza to poziom porównywalny z 2009 r., w którym do użytkowania w miastach regionalnych oddano około 227 000 m2).

Nowe inwestycje

Bardzo pozytywnym symptomem jest rozpoczęcie realizacji nowych inwestycji czego przykładem mogą być w Krakowie Bonarka 4 Bussines, Quarto II, Jasnogórska 11, w Trójmieście Bałtyckie Centrum Biznesu, Olivia Business Centre, Twin Wave czy też Green Towers we Wrocławiu. Oznacza to wejście nowych inwestycji na rynek w 2012 r. i potwierdza pozytywne postrzeganie przyszłego popytu na powierzchnię biurową przez developerów.

Zobacz koniecznie:
Bałtyckie Centrum Biznesu buduje Warbud
Olivia Business Centre - nowa inwestycja w Gdańsku
Wrocław: Green Towers precertyfikowany w systemie LEED

Obecnie około 300 tys. m2 powierzchni biurowej jest na etapie realizacji w głównych miastach w Polsce (wyłączając projekty rozpoczęte i wstrzymane), najwięcej w Krakowie, Wrocławiu oraz Łodzi. W tym ostatnim mieście, zasoby biurowe w trakcie budowy stanowią ponad 40% podaży nowoczesnej powierzchni biurowej na tym rynku, najwięcej w porównaniu do innych polskich miast.

Szczecin, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Białystok, Kielce

Coraz silniej na mapie biurowej Polski rysują się także mniejsze miasta (Szczecin, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Białystok, Kielce), w których wolnych na najemców czeka aktualnie około 30 000 m2 nowoczesnych biur. Kolejne 50 000 trafi tam na rynek do połowy 2011 r. Obserwowane w ostatnim czasie rosnące zainteresowanie wynajmem potwierdza ożywienie po stronie popytu.

Pustostany

Na koniec III kw. 2010 r. wskaźnik pustostanów utrzymywał się na stabilnym poziomie w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu (odpowiednio 10,7%, 3,2% i 8% vs. 11,4%, 3,4% i 8,8% zarejestrowane w 2 kw. 2010), zniżkowe presje na wskaźnik w odniesieniu do ubiegłego kwartału odnotowano natomiast w Łodzi oraz Katowicach (odpowiednio około 20% i 17%). Wyjątek w tym względzie stanowi Trójmiasto gdzie wskaźnik poziomu pustostanów nieznacznie wzrósł, z 9,7% zarejestrowanych w 2 kw. 2010 do 11%. Należy jednak zaznaczyć, iż zjawisko to spowodowane było wejściem na rynek nowej inwestycji, której proces komercjalizacji przypadł na okres osłabionej koniunktury po stronie popytu obserwowanej od II poł. 2008 r.

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej i poziom pustostanów (III kw. 2010)
Autor: brak danych

Czynsze wracają na ścieżkę wzrostu

Obecnie w najlepszych obiektach biurowych stawki czynszowe kształtują się od 11-13,5 €/m2/ miesiąc w Łodzi do 15 €/m2/ miesiąc w Krakowie i Poznaniu. Przewidujemy, iż czynsze transakcyjne w IV kw. 2010 r. pozostaną na stabilnym poziomie, powracając na ścieżkę wzrostu w większości miast regionalnych już w 2011 r.

Będzie dobrze

Biorąc pod uwagę dostępną powierzchnię biurową oraz w budowie, która trafi na rynek w 2011 r. oraz pozytywne wskaźniki gospodarcze dla Polski Jones Lang LaSalle przewiduje, iż poprawa koniunktury na rynku nieruchomości biurowych będzie się utrzymywać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej