Koniunktura w budownictwie wstrzymała marsz w górę

2015-06-23 14:58
Na warszawskiej Saskiej Kępie trwa budowa kameralnej Villi Onyx
Autor: Villa Onyx Na warszawskiej Saskiej Kępie trwa budowa kameralnej Villi Onyx

Czerwiec jest szczytem tradycyjnego sezonu budowlanego, jednak to nie wpłynęło na wskaźniki koniunktury w budownictwie. Jej mozolna droga w górę już drugi miesiąc ma postój na tym samym poziomie i wciąż poniżej zera...

Jak podał GUS, w czerwcu 2015 ogólny klimat koniunktury w budownictwie pozostał, podobnie jak w maju, na poziomie minus 2. Nie przybyło w tym miesiącu ani optymistów, ani pesymistów.
Trudno ocenić, czy rok 2015 zapisze się w kronikach, że po kilku latach koniunktura w  budownictwie pokonała zero i zaczęła iść w górę. Jest na to szansa, bo oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji budowlano-montażowej formułowane przez firmy budowlane są mniej pesymistyczne niż w czerwcu rok temu i dwa lata wcześniej.
Poza tym nie zmieniły się dla firm budowlanych warunki działalności na rynku. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane prace. Bieżący portfel zamówień firmy oceniają na zadowalającym poziomie, ale już prognozy na przyszłość są nieco mniej korzystne. Mimo wieszczonego przez ekspertów ożywienia na rynku inwestycyjnym, firmy budowlane jeszcze się do tego nie przygotowują, a wręcz przeciwnie zapowiadają, że redukcje zatrudnienia mogą być większe niż to planowano w maju.

Trzeba jeszcze dodać, że najmniej optymizmu co do sytuacji finansowej i portfela zamówień wykazują firmy małe, zatrudniające od 10 do 49 osób. Dyrektorzy dużych firm budowlanych – z kadrą 250 i więcej osób –  jako jedyni oceniają sytuację finansową „nieznacznie korzystnie”.
Firmy budowlane w czerwcu oceniły wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych na poziomie 78% (w czerwcu rok temu było to 76%).

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, czerwiec 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej