Koniunktura w budownictwie w październiku 2021 o kilka punktów w dół

2021-10-26 12:32
roboty budowlane budownictwo widok góry
Autor: PIP Wzrosty utrzymują firmy budowlane wykonujące roboty specjalistyczne

Koniunktura w budownictwie pokazuje nastroje firm budowlanych. Branża budowlana od początku roku mozolnie pokonuje głęboki regres w koniunkturze. Jednak od sierpnia optymizm maleje, co potwierdza październik kolejnym spadkiem koniunktury w budownictwie. Na jaką koniunkturę wskazały firmy budowlane w październiku 2021?

baner merxu
Autor: MerXu Link: Sprawdzam merXu.com

Koniunktura w budownictwie w 2021 roku wystartowała z niskiego poziomu. W kwietniu 2020 spadła bowiem do poziomu minus 47,1 (w marcu było minus 1,9), co było oczywiście odzwierciedleniem zagrożenia koronawirusem w budownictwie i obawami rynku budowlanego. Grudzień 2020 przyniósł pierwszy powiew optymizmu, bo wskaźnik koniunktury w budownictwie, zamiast zwyczajowo na koniec roku zjechać w dół, wspiął się nieco na poziom minus 22,6 z minus 26,2 w listopadzie. Marzec 2021 objawił się rekordową liczbą zakażeń, kwiecień przyniósł wyhamowanie pandemii, co dało impuls dla pozytywnych nastrojów. Maj, czerwiec i lipiec wykazały jednak zmniejszenie dynamiki wzrostu koniunktury w budownictwie. Od sierpnia obserwujemy przewagę pesymistycznych ocen. I raczej to nie rozkręcająca się czwarta fala pandemii jest tego przyczyną... 

Wyliczany przez GUS wskaźnik koniunktury w budownictwie pokazywał od początku roku systematyczny wzrost optymizmu, ale jego dynamika w sierpniu nie tylko wyhamowała, a wręcz pokazała odwrót. Od kwietnia do maja wskaźnik koniunktury w budownictwie wspiął się o ponad 5 punktów (z minus 13,7 na minus 8,4), w czerwcu już tylko o niespełna 3, a w lipcu o 0,6. W sierpniu koniunktura zaczęła spadać. W październiku spadła na poziom minus 9,4 z minus 7,9 we wrześniu. Optymistyczne oceny zadeklarowało 8,6% (miesiąc wcześniej było 9,1%) firm budowlanych, a negatywne 18% (przed miesiącem 17%), czyli wyraźnie ubywa optymistów, a przybywa pesymistów. Pozostałe przedsiębiorstwa oceniają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.  

Koniunktura w budownictwie 2021
 • -18,7 styczeń
 • -17,7 luty
 • -15,5 marzec
 • -13,7 kwiecień
 •   -8,4 maj
 •   -5,5 czerwiec
 •   -4,9 lipiec
 •   -7 sierpień
 •   -7,9 wrzesień
 •   -9,4 październik
 • listopad
 • grudzień

Przy okazji dodajmy, że według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) we wrześniu 2021 (dane z 21.10) zrealizowana przez firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, w porównaniu z analogicznym okresem 2020 była wyższa o 4,3%, a w stosunku do sierpnia 2021 wyższa o 9,3%. 

We wrześniu największy wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw wykonujących specjalistyczne roboty budowlane – o 21,7%. Dla firm budowlanych wznoszących obiekty inżynierii lądowej i wodnej roboty te zwiększyły się o 1,2%, a dla specjalizujących się w budownictwie ogólnym (tj. wznoszenie budynków) spadła o 3,6%.

MerXu - platforma e-commerce B2B dla budownictwa

Dzisiaj merXu oferuje blisko 2 miliony produktów dla budownictwa. Wykonawcy z branży budowlanej mogą zaopatrywać się kompleksowo na merXu. Znajdą tu materiały budowlane, chemię, narzędzia, produkty z kategorii elektrotechnicznej, grzewczej czy BHP.

Z kolei sprzedający, producenci i dystrybutorzy mają szansę dotrzeć do nowych klientów na rynkach lokalnych i zagranicznych. MerXu jest obecne dostępne w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie i Estonii. Już wkrótce merXu otworzy się na Rumunie, Węgry i rynek niemiecki.

Obecnie korzystanie z merXu jest bezpłatne dla sprzedających i kupujących.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, październik 2021 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES

W maju 2021, z pierwszego na drugie miejsce na liście barier w prowadzeniu działalności przez firmy budowlane, spadła niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju (na szczycie przez wiele poprzednich miesięcy, w październiku na trzecim miejscu – wskazania 57,7% firm budowlanych), a na pierwsze miejsce wskoczyły koszty zatrudnienia – to w październiku bolączka 65,0% firm i tendencja cały czas się nasila. W październiku na drugim miejscu barier utrzymał się koszt materiałów (61,7%, rok wcześniej było to 34,6%). To oznacza, że ceny materiałów budowlanych, które w roku 2020 wzrosły poniżej inflacji, w tym roku wykazują wręcz odwrotną tendencję. Niektóre materiały (np. płyty OSB) zdrożały powyżej 100%. Trzeba tu przypomnieć, że takie zjawisko kilka lat wstecz wywołało załamanie na rynku budowlanym i falę bankructwa firm budowlanych. W najlepszej sytuacji są oczywiście firmy zaangażowane w budowę infrastruktury, ale i one zaczynają mieć kłopoty z płatnościami wobec swoich partnerów, zatory płatnicze rosną. Odsetek firm budowlanych, które nie uskarżają się na żadne bariery w prowadzeniu bieżącej działalności ukształtował się w październiku na poziomie 6,6 (wskaźnik spada, bo we wrześniu takich firm było 7,3%). 

Rok 2021 przyniósł kilka nowych podatków, wzrost płacy minimalnej do poziomu 2800 zł brutto (18,30 zł/godz.), wzrosły ceny energii, rosną ceny paliw, rosną też ceny materiałów budowlanych szybciej niż w roku 2020, w kosztach działalności nadal trzeba uwzględniać zabezpieczenia przed koronawirusem. Koszty zatrudnienia jeszcze bardziej wzrosną w roku 2022, bo już wiadomo, że płaca minimalna wyniesie brutto 3010 zł, 19,70 zł/godz.  

bariery działalności firmy budowlane
Autor: GUS Bariery w działalności zgłaszane przez firmy budowlane, październik 2021 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej