Koniunktura w budownictwie - pesymistyczne dane GUS za grudzień 2022

2023-01-04 13:47

Koniunktura w budownictwie kończy rok z największym od 2 lat minusem. Wskaźnik koniunktury w grudniu 2022 według najnowszych danych GUS wynosi już minus 23,9 (w listopadzie - minus 22,6). Prognozy firm budowlanych są coraz bardziej pesymistyczne. Do najczęściej wymienianych czynników wpływających na ograniczanie inwestycji w 2022 roku należą inflacja oraz wysokie koszty realizacji inwestycji.

Spis treści

 1. Koniunktura 2022
 2. Koniunktura w budownictwie w grudniu 2022
 3. Na jakie bariery działalności w budownictwie wskazują firmy?

Koniunktura 2022

W 2022 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w większości prezentowanych obszarów gospodarki kształtuje się na poziomie niższym od notowanego w roku poprzednim. Znajduje się on poniżej średniej długookresowej we wszystkich prezentowanych obszarach.

W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie trudności wynikających z kosztów materiałów, a spadła istotność bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 41,9% do 36,0%). We wszystkich badanych obszarach w istotnym stopniu ma znaczenie bariera związana z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

Do najczęściej wymienianych czynników wpływających na ograniczanie inwestycji w bieżącym roku należą inflacja oraz wysokie koszty realizacji inwestycji.

Jak się jednak okazuje, branża budowlana jest jedną z najbardziej pesymistycznych.

Najwyższy odsetek odpowiedzi wskazujących na spowolnienie inwestycji wystąpił wśród jednostek handlu detalicznego i budowlanych (odpowiednio 38,0% i 37,1% wskazań).

Koniunktura w budownictwie w grudniu 2022

Najnowsze dane GUS pokazują, że w grudniu 2022 wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie minus 23,9 (przed miesiącem minus 22,6). Poprawę koniunktury sygnalizuje jedynie 6,2% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 30,0% (w listopadzie było odpowiednio 6,4% i 29%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny bieżące i prognozy w zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej na rynku krajowym oraz sytuacji finansowej firm znów są bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem. Niekorzystne są także oceny sytuacji finansowej firm. Niezmiennie sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Dyrektorzy firm budowlanych przewidują ograniczenie zatrudnienia, nieco bardziej znaczące od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Przewidywany jest wzrost cen robót budowlano-montażowych, choć nieznacznie mniejszy niż w listopadzie.

Niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej, inflacja rosnąca w zatrważającym tempie, każe deweloperom i inwestorom działającym w sektorze nieruchomości ostrożnie podchodzić do planów.

W APP-Projekt prace przebiegają płynnie i zgodnie z harmonogramem, podpisujemy nowe umowy. Nie notujemy także raczej opóźnień płatności za wykonane roboty budowlane.

Sytuacja na rynku jest jednak na tyle niestabilna, że trudno jest dziś wyrokować co do dalszego rozwoju wydarzeń. Jeśli poziom inflacji będzie wykazywał nadal tendencję rosnącą, zwłaszcza w niekontrolowany sposób, czego wszyscy - niezależnie od branży - się obawiają, przełoży się to bezpośrednio na nastroje w całym sektorze budowlanym i nieruchomościowym. Niestety, jak cała branża, obawiamy się prognozowanego wzrostu cen robót budowlano-montażowych, który będzie zapewne bardzo dotkliwy pod koniec roku i na przełomie kolejnego.

Jest oczywiście prawdopodobne wyhamowanie inwestycji w przypadku podmiotów, które nie mają zapewnionego wymaganego poziomu finansowania i muszą posiłkować się kredytami inwestycyjnymi. Sytuacja ekonomiczna jest trudna i nie ma co liczyć, że w najbliższych miesiącach nastroje się poprawią. Jakkolwiek, wraz z całą branżą mamy nadzieję na powolne ustabilizowanie się jej w 2023 r., a następnie odbicie sektora nieruchomości i powiązanej z nim branży budowlanej. Na to jednak trzeba będzie zaczekać.

Michał Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt.

Koniunktura w budownictwie 2021/2022
 •  - 7,9 wrzesień 2021
 •  - 9,4 październik 2021
 • - 11,9 listopad 2021
 • - 15,4 grudzień 2021
 • - 17,1 styczeń 2022
 • - 15,4 luty 2022
 • - 20,1 marzec 2022
 • - 15,4 kwiecień 2022
 • - 14,0 maj 2022
 • - 15,5 czerwiec 2022
 • - 15,2 lipiec 2022
 • - 15,3 sierpień 2022
 • - 19,1 wrzesień 2022
 • - 22,1 październik 2022
 • - 22,6 listopad 2022
 • - 23.9 grudzień 2022
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie - grudzień 2022
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie - grudzień 2022 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES

Na jakie bariery działalności w budownictwie wskazują firmy?

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje sięna poziomie 4,7% (przed rokiem 6,3%). Firmy zgłaszające bariery najczęściej wskazują na:

 • koszty materiałów (73,5% w grudniu br., 63,1% w analogicznym miesiącu ub.r.);
 • koszty zatrudnienia (72,4% w grudniu br., 64,6% przed rokiem)
 • niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej 69,0% w grudniu br., 60,4% w analogicznym miesiącu ub.r.).

W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie wspomnianych powyżej trudności wynikających z kosztów materiałów, a spadła istotność bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 41,9% do 36,0%).

Rosnące ceny materiałów to poważny problem branży. Wynika głównie z wysokich ceny samych surowców, rekordowych ceny energii, a także presji płacowej ze strony pracowników. Eksperci mówią także o wyhamowaniu inwestycji budowlanych z powodu wysokich stóp procentowych i inflacji. Do tego wszystkiego dochodzi niepewność i niestabilność przepisów prawnych.

Przedsiębiorcy są zgodni – budownictwo dotychczas charakteryzowało się pewną stabilnością i przewidywalnością. Można było ocenić ile kosztować będą materiały budowlane, jak szybko dotrą na teren inwestycji, jak można szacować wartość całego zadania, jak wysokie będą koszty pracownicze. Ostatnie miesiące, które przyniosły galopującą inflację oraz wojnę w Ukrainie zmieniły cały rynek nie do poznania. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed nami poważne problemy, które odbiją się na całej gospodarki. Słyszałam już głosy, że nie będzie komu budować, nie będzie czym budować i nie będzie za co budować – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Bariery działalności gospodarczej w grudniu 2022
Autor: GUS Bariery działalności gospodarczej w grudniu 2022 Link: KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ WYKRES
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej