Koniunktura w budownictwie szybciej spada niż rosła

2015-10-22 16:58
Plac budowy Angel Care we Wrocławiu
Autor: Danuta Bator Dwie części budynku dawnego szpitala położniczego. Plac budowy Angel Care we Wrocławiu

Najlepszy tegoroczny wynik koniunktury w budownictwie to minus 1 osiągnięty w lipcu i sierpniu, czyli w szczycie sezonu. Od września krzywa znowu gwałtownie spada, z dynamiką większą niż wcześniejsze wzrosty.

Latem mieliśmy nadzieję, że koniunkturze w budownictwie uda się w końcu po kilku latach wyjść z minusowych wskaźników chociaż na zero. Nie udało się. W firmach budowlanych od września znowu przybywa pesymistów i ubywa optymistów. Według GUS, w październiku koniunktura wyniosła minus 8, czyli spadła o trzy punkty w dół (we wrześniu było minus 5). Do końca roku i w pierwszych miesiącach 2016 będziemy najpierw świadkami kolejnych spadków, a potem nieśmiałego wzrostu. Eksperci prognozują polepszenia sytuacji firm budowlanych, ale słyszymy to przecież od lat, od czasu gdy zaczęły na inwestycje płynąć pieniądze z Unii Europejskiej. Nie poprawiły one jednak ogólnego obrazu polskiego budownictwa, a nawet sprawiły, że kondycja branży pogorszyła się. Zaczęła się walka o kontrakty za wszelką cenę, czyli za najniższą cenę, co stało się przyczyną załamania wielu inwestycji drogowych i niemal masowych bankructw firm budowlanych. Branża funkcjonuje na granicy opłacalności, firmy walczą o przetrwanie, dobrze jest tylko firmom największym, zaangażowanym w projekty infrastrukturalne, im się nawet udaje powiększać liczbę zatrudnionych. Reszta rynku, czyli ponad połowę, raczej w stagnacji, bo deweloperzy nie dadzą rady sami pociągnąć budownictwa kubaturowego.
GUS podał ostatnio, że spada dynamika produkcji budowlano-montażowej, co tylko potwierdza nasze (wszak tylko amatorskie) rozważania. Ciekawe, jak wysoki wskaźnik pesymizmu firmy budowlane wykażą na koniec roku, bo od tego zależy z jakiego pułapu koniunktura w budownictwie będzie piąć się w górę.  

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg GUS, październik 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej