Jesienią staniały narzędzia i sprzęt budowlany

2015-12-14 15:45
beton komórkowy
Autor: brak danych

Jak wynika z ostatnich analiz cenowych przeprowadzanych przez Polskie Składy Budowlane (PSB), w listopadzie 2015 najbardziej spadły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego, największe wzrosty, choć procentowo niewielkie odnotowały materiały ścienne z betonu komórkowego. Ceny pozostałych materiałów budowlanych z niewielkimi zmianami.

Ów listopadowy wzrost cen dla betonu komórkowego został oszacowany przez PSB na 2,5% w porównaniu do cen sprzed miesiąca. Na kolejnych miejscach w tej grupie znalazły się płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni, które podrożały o 2,3%, chemia budowlana o 1,3%. Wzrosty cen do 1%  miały także materiały ścienne ceramiczne, sucha zabudowa, pokrycia i folie dachowe oraz rynny, a także farby, lakiery, tapety, cement i wapno. 
Narzędzia i sprzęt budowlany staniały o 3,5%, o 2,4% spadły ceny izolacji wodochronnych.
W 5 grupach ceny spadły, najbardziej narzędzi i sprzętu budowlanego (-3,5%) i (-2,4%). O mniej niż 1% staniały instalacje i technika grzewcza, ale również kanalizacja, odwodnienia i wentylacja.
Na tym samym poziomie pozostały ceny stolarki otworowej, parapetów, kostki brukowej oraz bram i  ogrodzeń.

Ciekawy jest też comiesięczny raport sprzedażowy PSB. W listopadzie 2015 przychody centrali ze sprzedaży materiałów budowlanych były o 13% wyższe niż przed rokiem, ale jednocześnie o 21% niższe niż w październiku tego roku. Sprzedaż po jedenastu miesiącach tego była wyższa o 7% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Ceny materiałów budowlanych
Autor: Głos PSB Trendy cenowe materiałów budowlanych w PSB, listopad 2015

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej