Ile zarabia inżynier budowy?

2022-01-27 11:56
pieniądze, kredyt
Autor: Shutterstock W założeniach projektu ustawy budżetowej przewiduje się wzrost PKB na poziomie 1,7%, wzrost przeciętnego wynagrodzenia brutto, inflację na poziomie 9,8%, a także niższe podatki

Inżynier budowy nie musi mieć uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych, a jego odpowiedzialność sprowadza się bardziej do funkcji kontrolnych. Z najnowszych danych wynika, że ponad 25% kierowników budów może zarabiać powyżej 6780 zł brutto.

Zarobki inżyniera budowy

Kierownik budowy, inżynier budowy – dla niektórych tytuły te mogą brzmieć podobnie lub zamiennie, ale nic bardziej mylnego. W przeciwieństwie do kierownika budowy, inżynier budowy nie musi mieć uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych, a jego odpowiedzialność sprowadzają się bardziej do funkcji kontrolnych, czy budowa przebiega zgodnie z harmonogramem i zaplanowanym budżetem, decyduje o ekstra wydatkach związanych z koniecznością wprowadzenia zmian w projekcie. Odpowiada za zatrudnianie pracowników i podwykonawców, ale nie odpowiada za prace na budowie i ich jakość. Jego odpowiedzialność jest inna niż kierownika budowy, stąd zapewne i niższe wynagrodzenia na tym stanowisku.

Jak podaje Sedlak & Sedlak na wynagrodzenia.pl miesięczne średnie wynagrodzenie na stanowisku inżyniera budowy wynosi ok. 5680 zł brutto (dane styczeń 2022). Co drugi inżynier budowy otrzymuje pensję od 4840 do 6780 zł. Na zarobki powyżej 6780 zł może liczyć 1/4 najlepiej opłacanych inżynierów budowy.

Wg Raportu płacowego firmy Hays wynagrodzenie oferowane inżynierowi budowy w trakcie rekrutacji wynosi od 5000 do 9000 zł, średnio 7000 zł.

Dodatki do pensji, na jakie może liczyć inżynier budowy: telefon komórkowy otrzymało 65% inżynierów budownictwa, komputer przenośny 51%, na trzecim miejscu znalazła się prywatna opieka medyczna – 20%.

Zarobki inżyniera budowy z uprawnieniami

Inżynier z uprawnieniami, czyli kierownik budowy uczestniczy w pracach przygotowawczych do budowy, kieruje procesem budowy zgodnie z przepisami prawa, nadzoruje prace wszystkich pracowników na budowie, kontroluje wykonanie prac i ich jakość zgodnie z projektem, czuwa nad przestrzeganiem bhp na budowie. To oczywiście nie wszystkie obowiązki kierownika budowy, ale te najważniejsze.

Z najnowszego danych firmy Sedlak & Sedlak ze stycznia 2022 wynika, że co drugi kierownik budowy ma wynagrodzenie ok. 8830 zł ł brutto. Widełki wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynoszą 6970 - 11 350 zł. Jedna czwarta deklarowała zarobki poniżej 6970 zł, tyle samo miało pensję wyższą niż 11 350 tys. zł. W takim układzie średnia zarobków kierownika budowy wynosi ok. 8830 zł brutto. Lepiej płacą firmy duże z kapitałem zagranicznym, również region zatrudnienia ma znaczenie (gdzie mniej inwestycji tym niższe kwoty).

Natomiast z Raportu płacowego Hays wynika, że kierownik budowy w budownictwie ogólnym zarobi nawet 13 000 zł (od 10 do 16 000 zł), a kierownik budowy w infrastrukturze - 14 000 zł (od 10 do 20 000 zł).

Przy okazjo warto dodać, że oprócz pensji kierownik budowy otrzymuje jeszcze tzw. świadczenia pozapłacowe. Z analizy takich świadczeń wśród kilkuset kierowników budów wynika, że najpopularniejszymi benefitami są: telefon komórkowy (75%), laptop (61%), nieco ponad połowa z nich korzysta z samochodów służbowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej