Idą dobre czasy dla deweloperów

2007-05-23 13:38

Jednym z atutów Polski są konkurencyjne ceny łatwo dostępnej powierzchni biurowej. Niebawem nastąpią poważne zmiany w rynku nieruchomości komercyjnych w Warszawie. Jak informuje Colliers International, po roku 2007 na Górnym Mokotowie i w Centrum zaobserwujemy najwyższy wzrost cen powierzchni biurowych.

"Odsetek powierzchni biurowych do wynajęcia lawinowo spadnie w 2007," powiedział Hadley Dean, partner zarządzający Colliers International. "Nadchodzą dobre czasy dla deweloperów i to dużo szybciej niż ludzie się spodziewali," kontunuował. Wynika to stąd, że większość budynków właśnie jest kończona, zaś na rok 2007 zaplanowano niewiele dużych inwestycji. Dean przewiduje, że deweloperzy o dobrej renomie bardzo zyskają w najbliższych latach. Nowym, nieznanym firmom będzie trudno wejść na rynek.

Głównymi klientami rynku nieruchomości komercyjnych w Warszawie są firmy konsultigowe i finansowe. W ostatnim kwartale 2005 największe kontrakty podpisały m.in. wydawca Rzeczpospolitej, firma reklamowa McCann Ericksonn Polska i Henkel.

Wybrane projekty inwestycyjne w 2006

 Budynek

Deweloper

 Klasa

 Powierzchnia

 Rondo 1 (Tower)

 Hochtief Development

 A

 46 000 m2

 Złote Tarasy Lumen

 ING Real Estatea

 A

 23 500 m2

 Prosta Office Center - 1

 Ghelamco

 A

 18 600 m2

 MBP Topaz

 Globe Trade Center

 A

 11 747 m2

 Cirrus

 ECI Obrzeżna

 A

 13 265 m2

 Kopernik IV

 Liebrecht & Wood

  A

 4 696 m2

 Salzburg Centera

 Salzburg Development

 A

 10 554 m2


Źródło: Colliers International

Colliers zwraca uwagę na rosnące znaczenie Business Process Offshoring. "Kolejnym trendem jaki obserwujemy jest wzmożone zainteresowanie przedsiębiorstw w przenoszeniu funkcji wspomagających, takich jak księgowość czy techniki informacyjne, do Polski," powiedział Dean. "Celem tych firm jest skorzystanie z wykwalifikowanej i tańszej siły roboczej. Polskie miasta regionalne przyciągną wiele tego typu inwestycji. To bardzo ekscytująca szansa dla sektora nieruchomości w nadchodzących latach," stwierdził.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej