Grupa Pfleiderer Grajewo – wyniki za III kwartał 2013

2013-11-15 15:25
Pfleiderer
Autor: Pfleiderer

Grupa Pfleiderer Grajewo podsumowała działalność i wyniki finansowe za tegoroczny III kwartał. Efekty to m.in. kilkuprocentowy wzrost sprzedaży, poprawienie wyniku operacyjnego EBITDA, dynamiczna poprawa wyników finansowych, pełne wykorzystanie mocy produkcyjnych, realizacja kluczowych inwestycji zgodnie z założeniami.

Grupa Pfleiderer Grajewo S.A. osiągnęła za III kwartał 2013 roku zysk netto na poziomie 22,7 mln złotych, w porównaniu do 2,0 mln złotych w roku poprzednim, zaś od początku roku zysk netto zamyka się kwotą 38 mln złotych z działalności kontynuowanej i 137 mln złotych łącznie z wynikiem na sprzedaży działalności w Rosji.
Spłata większości zadłużenia bankowego ze środków pozyskanych ze sprzedaży na początku roku zakładów rosyjskich, spowodowała znaczną redukcję kosztów finansowych. Na koniec września relacja długu finansowego pomniejszonego o gotówkę do wyniku EBITDA za ostatnie cztery kwartały nie przekraczała wartości 1,0, co pozycjonuje Grupę Pfleiderer Grajewo w gronie spółek bezpiecznych. Spółka konsekwentnie realizuje założony program inwestycyjny - w tym roku wydatki inwestycyjne szacuje się na około 80 mln złotych - pieniądze przeznaczone będą na rozbudowę i modernizację polskich zakładów.

• Poprawa wyników finansowych rok do roku na działalności kontynuowanej, na wszystkich poziomach
• Wzrost sprzedaży w III kwartale 2013 o 5% r/r
• Wzrost zysku EBITDA w III kwartale 2013 o 67% r/r do kwoty 42,8 mln zł
• Wzrost wyniku EBITDA od początku roku o 25% do kwoty 101,6 mln zł
•  Wysoki poziom wykorzystania mocy produkcyjnych - wzrost o 4,5% w porównaniu do III kwartału 2012
•  Kluczowe inwestycje zrealizowane zgodnie z założeniami. Prognoza wydatków inwestycyjnych w 2013 r. na poziomie 80 mln zł.


"W minionym kwartale odnotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost sprzedaży. Po słabszym początku roku widać ożywienie na rynku, będące efektem wzrostu zamówień ze strony branży meblarskiej stymulowanego głównie rozwojem eksportu mebli. Oczekujemy, że będzie to bardziej długotrwała tendencja, dlatego wierzymy, że ostatni kwartał roku powinien być dla nas równie dobry. Popyt krajowy pozostał na stabilnym poziomie. Wynik operacyjny EBITDA poprawił się. Ceny podstawowych surowców były średnio niższe niż w poprzednim roku. Cena drewna była mniejsza o 10% w porównaniu z trzecim kwartałem roku poprzedniego. Są już widoczne pierwsze efekty finansowe zakończonych projektów inwestycyjnych, takich jak nowa prasa do laminowania w Wieruszowie. Pracujemy niezmiennie nad poszerzeniem i uatrakcyjnieniem oferty produktowej. Udział w sprzedaży produktów wprowadzonych na rynek w okresie ostatnich 3 lat wyniósł w minionym kwartale 13%". - podsumował prezes Pfleiderer Grajewo S.A.Wojciech Gątkiewicz.  


Spółki wchodzące w skład grupy Pfleiderer Grajewo należą do największych i najnowocześniejszych producentów płyt meblowych, blatów kuchennych oraz sztucznych oklein w Polsce. Spółka odnotowała w 2012 r. ok. 1,79 mld zł przychodów skonsolidowanych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej