Efekty są widoczne – realizacja Programu Infrastruktura i Środowisko

2010-04-06 12:47
Droga Machowa-Łańcut w przebudowie
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Do listopada 2010 potrwa przebudowa drogi krajowej nr 4 od Machowej do Łańcuta (86 km za niemal 477 mln zł). Modernizacja ma związek z budową A4 oraz S19.

Co łączy drogę ekspresową S7 odcinek Grójec-Białobrzegi, Centrum Wodne Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i Muzeum biograficzne Fryderyka Chopina? Wszystkie inwestycje zostały sfinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko, największego programu w historii Unii Europejskiej. Jego efekty są już widoczne w całym kraju.

Pomiędzy Warszawą i Radomiem bezpieczniej i szybciej
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Przebudowana w 2009 za 553,5 mln zł droga krajowa nr 7 pomiędzy Grójcem a Białobrzegami w woj. mazowieckim.
Trwa budowa autostrady A1 na odcinku Pyrzowice – Sośnica w województwie śląskim
Autor: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego Budowa A1 na odcinku Pyrzowice – Sośnica. Budowany odcinek ma 44,38 km za 5 mld zł.

To tylko wybrane przykłady już zakończonych inwestycji. Dzięki funduszom w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wspierane są obszary kluczowe dla rozwoju kraju: środowisko, transport, energetyka, kultura, ochrona zdrowia i szkolnictwo wyższe.

Tempo wykorzystania środków cały czas rośnie

W ciągu 2 lat od uruchomienia programu beneficjenci złożyli projekty przekraczające 66% dostępnych środków unijnych (27,9 mld euro). Chętnych ubiegających się o dotacje w sektorach szkolnictwa wyższego, zdrowia i kultury było więcej niż dostępnych funduszy. Do końca 2015 r. mamy czas na całkowite skonsumowanie pieniędzy w Programie.

Umowy, umowy, umowy...

Do połowy marca tego roku podpisano prawie 600 umów o dofinansowanie projektów, o wartości ponad 40 mld zł, z czego ponad 25 mld zł pochodzi z UE. Stanowi to ponad 22% z przyznanej Polsce w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko puli środków unijnych. Zatwierdzanie do realizacji nowych projektów nabrało przyspieszenia. W porównaniu do marca ubiegłego roku liczba nowych umów wzrosła niemal 40-krotnie, a wartość zakontraktowanego wsparcia UE wzrosła ponad 33 razy. Najwyższe wykorzystanie dostępnej alokacji środków odnotowano w sektorze szkolnictwa wyższego (92%), kultury (62%) oraz środowiska (41%).

Najwięcej na drogi

Beneficjenci Programu Infrastruktura i Środowisko wydali do tej pory ok. 6 mld zł. Najwięcej, bo ok. 4 mld zł wykorzystała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na budowę autostrad i dróg ekspresowych.

Plany na 2010 rok

Do końca roku 2010 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje przedłożenie do Komisji Europejskiej wydatków kwalifikowanych na łączną kwotę ponad 12 mld zł. Prognoza w tym zakresie założona na rok 2009 (3 mld zł) została znacznie przekroczona i zrealizowana w ponad 137% (4,25 mld zł).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej