Coraz mniej „składaków” w ocieplaniu budynków

2014-08-13 16:18
Europejskie standardy ETICS
Autor: SSO

Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń (SSO) od kilku lat bada wspólnie z TNS Polska rynek ociepleń. Początki tej inicjatywy wykazały, że zbyt wielu wykonawców preferuje mieszane systemy ociepleń, tzw. składaki, na które inwestor nie ma gwarancji producenta. Od jakiegoś czasu trend zaczął ulegać zmienia, co potwierdza najnowszy wynik badania SSO i TNS Polska.   

Zmniejsza się liczba inwestycji ociepleniowych realizowanych bez gwarancji producenta systemu ociepleń – deklarują wykonawcy ociepleń ścian zewnętrznych ankietowani przez TNS Polska. Od 2011 roku udział prac ociepleniowych z wykorzystaniem dowolnie zestawionych, a więc nieobjętych gwarancją materiałów, spadł z 32 do 26 procent. To oznacza, że reszta budynków (74%) jest ocieplanych systemowo i zabezpieczone są gwarancją producenta wyrobu.

- Cieszy nas coraz większy profesjonalizm firm wykonawczych wyrażający się w stosowaniu kompleksowych rozwiązań ociepleniowych. Nadal jednak właściciele co czwartego ocieplanego budynku nie mogą liczyć na pomoc producenta systemu w przypadku kłopotów z elewacją. Żaden producent systemu ocieplenia nie weźmie odpowiedzialności za ocieplenie złożone z przypadkowych, niesprawdzonych we wzajemnym oddziaływaniu elementów. Niestety, inwestorzy często zbyt późno to sobie uświadamiają – zwraca uwagę dr inż. Jacek Michalak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), sprawującego nad badaniem TNS Polska patronat merytoryczny.

Przedsięwzięcie realizowane wspólnie od 2011 roku przez SSO i TNS Polska to cykliczny projekt badawczy „Rynek ociepleń ścian zewnętrznych budynków w Polsce”. W jego ramach zostało już przebadanych ponad 4000 wykonawców prac ociepleniowych. Sprawdza się wśród nich nie tylko sposób wykonywania robót, ale również wiedzę na  temat systemów ociepleń. Z raportu wynika, że do wzrostu wiedzy u wykonawców przyczyniły się działania producentów systemów ociepleń, którzy prowadzą dosyć skuteczne akcje informacyjne i szkoleniowe.

Wśród niekorzystnych zjawisk rynku ociepleń wymieniana jest nieznajomość przepisów Prawa budowlanego, które regulujaą stosowanie materiałów budowlanych. Ponad połowa ankietowanych (52%) błędnie uważa, że używanie do ociepleń niesystemowych produktów jest legalne, a jedynie 42% jest świadomych, że prawo wymaga stosowania wyrobów objętych aprobatą techniczną, czyli pełnych systemów ociepleń.

– Na system ociepleń może składać się nawet trzydzieści komponentów – tłumaczy dr inż. Mariusz Garecki, kierujący Komisją Techniczną SSO. – Obok płyt termoizolacyjnych i mocującej je zaprawy klejącej, łączników mechanicznych stosowanych zgodnie z projektem, warstwy zbrojonej wzmocnionej siatką z włókna szklanego oraz warstwy wykończeniowej, czyli tynku i ewentualnie farby elewacyjnej, niezbędne są listwy, taśmy, siatki narożnikowe, materiały uszczelniające i inne akcesoria systemowe przewidziane w projekcie technicznym ocieplenia. Każdy system ociepleń, w określonym układzie tych elementów, podlega rygorystycznym testom laboratoryjnym. Pozytywny wynik takich badań jest równoznaczny z objęciem wyrobu krajową aprobatą techniczną lub europejską oceną techniczną, które gwarantują trwałość i funkcjonalność elewacji ocieplonej z jego zastosowaniem. Stąd wymogi prawne w zakresie systemowości ociepleń.

– Na rynku jest coraz więcej profesjonalnych firm, doceniających znaczenie jakości materiałów budowlanych oraz dbających o fachowy poziom wykonawstwa. Radzimy zatem inwestorom staranny dobór wykonawców. Wyznacznikiem ich kompetencji mogą być imienne certyfikaty szkoleń organizowanych przez producentów ociepleń. Warto też obejrzeć wcześniejsze prace firmy, a następnie zawrzeć umowę gwarantującą prawidłowy, zgodny z projektem ocieplenia i zaleceniami producenta systemu, przebieg robót. W ich trakcie pożądana jest kontrola poszczególnych etapów ocieplania – radzi Jacek Michalak prezes SSO.

Złożony system izilacji cieplnej
Autor: Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń Złożony system izilacji cieplnej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej