Ceny materiałów budowlanych. Zdrożały izolacje termiczne

2012-05-28 15:56
Ceny materiałów budowlanych
Autor: Andrzej Szandomirski

Z ostatniego badania dynamiki cen materiałów budowlanych, którą co miesiąc monitorują Polskie Składy Budowlane (PSB) wynika, że w kwietniu zdrożały izolacje termiczne (o 2,9%), a najbardziej staniały (o 7,1%) elementy suchej zabudowy.

Ceny materiałów trochę w górę, trochę w dół

Staniały też instalacje grzewcze, odwodnień i wentylacji (o 5,3%) oraz wyroby stalowe (o 4,5%) i o niecały procent chemia budowlana oraz pokrycia i folie dachowe.
Natomiast ceny w górę, oprócz wspomnianych izolacji termicznych odnotowano jeszcze dla silikatów (o 2,2%) i gazobetonów (o 0,5%).
Nie zmieniły się ceny takich materiałów budowlanych jak cement, wapno, płytki ceramiczne, wyposażenie łazienek i kuchni, farby, lakieryów, tapet, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.

Rośnie pesymizm

PSB bada również tzw. wskaźnik optymizmu związanego ze wzrostem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w I kwartale 2012 r. - w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, ma on wartość +2,6%, ale już w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym przeważył pesymizm – wskaźnik -5,9%. Dodatnią dynamikę odnotowano w segmencie mieszkań, których budowę rozpoczęto ogółem i wynosi +1,3%, jednak w budownictwie indywidualnym świadczy o pesymizmie i to na poziomie -9,4%.

W każdym bądź razie PSB odnotował w kwietniu przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych wyższe o 4,5% niż w kwietniu rok wcześniej i o 20% wyższe niż w marcu tego roku.

Ceny materiałów budowlanych_kwiecień 2012
Autor: PSB SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej