Ceny materiałów budowlanych w widełkach 20 procent

2015-10-09 16:33
Materiały budowlane: narzędzia i sprzęt
Autor: M. Sochaczewski

Można powiedzieć, że w ostatnich miesiącach wahania cen większości materiałów budowlanych oscylowały wokół 1 procenta. We wrześniu dla dwóch grup wyrobów sprzedawanych w składach i hurtowniach PSB odnotowano zmiany około 10% w górę i w  dół. Nie zmieniły się tylko ceny drewna, wyrobów drewnopochodnych oraz bram i ogrodzeń.

Jak przeanalizowano w Polskich Składach Budowlanych (PSB), największym spadkiem ceny – o 10,8%, wyróżniły się farby, lakiery oraz tapety. Przy takim odniesieniu, niewielki spadek (między 2,2 a 1,3%) odnotowano w przypadku izolacji wodochronnych, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnieniach oraz wentylacji. Cenowy ruch w dół poniżej 1% miał we wrześniu 2015 cement, ale również wapno i kostka brukowa.

Jeśli chodzi o podwyżki, to najbardziej – o 8,4%, wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego. W widełkach od zera do 1% wzrosły ceny pokryć i folii dachowych, rynien, suchej zabudowy, płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni. 
Ciekawe, które wyroby dla budownictwa reagują ceną na pory roku. Będzie okazja to analizować przez kilka najbliższych miesięcy.

PSB podały też tradycyjnie comiesięczny bilans – we wrześniu 2015 przychody spółki ze sprzedaży materiałów budowlanych były o 18% wyższe niż w sierpniu i o  ponad 4% wyższe niż przed rokiem o tej samej porze. Sprzedaż w składach i hurtowniach PSB po trzech kwartałach 2015 była wyższa o 6% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Ceny materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB Trendy cenowe materiałów budowlanych w PSB, wrzesień 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej