Ceny materiałów budowlanych w widełkach 20 procent

2015-10-09 16:33
Materiały budowlane: narzędzia i sprzęt
Autor: M. Sochaczewski

Można powiedzieć, że w ostatnich miesiącach wahania cen większości materiałów budowlanych oscylowały wokół 1 procenta. We wrześniu dla dwóch grup wyrobów sprzedawanych w składach i hurtowniach PSB odnotowano zmiany około 10% w górę i w  dół. Nie zmieniły się tylko ceny drewna, wyrobów drewnopochodnych oraz bram i ogrodzeń.

Jak przeanalizowano w Polskich Składach Budowlanych (PSB), największym spadkiem ceny – o 10,8%, wyróżniły się farby, lakiery oraz tapety. Przy takim odniesieniu, niewielki spadek (między 2,2 a 1,3%) odnotowano w przypadku izolacji wodochronnych, instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnieniach oraz wentylacji. Cenowy ruch w dół poniżej 1% miał we wrześniu 2015 cement, ale również wapno i kostka brukowa.

Jeśli chodzi o podwyżki, to najbardziej – o 8,4%, wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego. W widełkach od zera do 1% wzrosły ceny pokryć i folii dachowych, rynien, suchej zabudowy, płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni. 
Ciekawe, które wyroby dla budownictwa reagują ceną na pory roku. Będzie okazja to analizować przez kilka najbliższych miesięcy.

PSB podały też tradycyjnie comiesięczny bilans – we wrześniu 2015 przychody spółki ze sprzedaży materiałów budowlanych były o 18% wyższe niż w sierpniu i o  ponad 4% wyższe niż przed rokiem o tej samej porze. Sprzedaż w składach i hurtowniach PSB po trzech kwartałach 2015 była wyższa o 6% od analogicznego okresu roku poprzedniego.

Ceny materiałów budowlanych
Autor: Grupa PSB Trendy cenowe materiałów budowlanych w PSB, wrzesień 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej