Ceny materiałów budowlanych: w czerwcu najbardziej zdrożały farby

2014-07-11 15:42
Materiały budowlane, farby i bejce
Autor: M. Sochaczewski

Z analizy comiesięcznych trendów zmian cen materiałów budowlanych opracowywanych przez Polskie Składy Budowlane (PSB) wynika, że w czerwcu 2014 w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniły się one znacząco, z jednym wyjątkiem – o ponad 7% podrożały materiały z grupy farby, lakiery i tapety.

Podwyżki cen PSB odnotowały również dla suchej zabudowy (o 1,7%), instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (1,2%), wyrobów stalowych (1%), izolacji wodochronnych (0,9%), drewna i materiałów  drewnopochodnych (0,6%), minimalnie (0,2%) wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego.

Jeśli chodzi o spadki cen materiałów budowelanych, to najwyższy odnotowały ścienne materiały ceramiczne (3,1), silikaty (2,4%) oraz rynny(1%). Niewielkie spadki (od 0,3-0,5%) wystąpiły dla materiałów z działów izolacje termiczne oraz chemia budowlana, a także ceny cementu i wapna. 
Nie drgnęły w porównaniu z majem 2014 ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.

Ceny materiałów budowlanych PSB
Autor: Grupa PSB Trendy zmian cen materiałów budowlanych w składach i hurtowniach PSB w czerwcu 2014

Sprzedaż materiałów budowlanych w hurtowniach i składach PSB w czerwcu była (liczona w przychodach) o 1% niższa niż w czerwcu 2013 i o 12% niższa niż w maju 2014. Ale przychody PSB całego I półrocza są o 20% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Może po wakacjach będzie większy ruch... 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej