Ceny materiałów budowlanych: w czerwcu najbardziej zdrożały farby

2014-07-11 15:42
Materiały budowlane, farby i bejce
Autor: M. Sochaczewski

Z analizy comiesięcznych trendów zmian cen materiałów budowlanych opracowywanych przez Polskie Składy Budowlane (PSB) wynika, że w czerwcu 2014 w stosunku do poprzedniego miesiąca nie zmieniły się one znacząco, z jednym wyjątkiem – o ponad 7% podrożały materiały z grupy farby, lakiery i tapety.

Podwyżki cen PSB odnotowały również dla suchej zabudowy (o 1,7%), instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (1,2%), wyrobów stalowych (1%), izolacji wodochronnych (0,9%), drewna i materiałów  drewnopochodnych (0,6%), minimalnie (0,2%) wzrosły ceny narzędzi i sprzętu budowlanego.

Jeśli chodzi o spadki cen materiałów budowelanych, to najwyższy odnotowały ścienne materiały ceramiczne (3,1), silikaty (2,4%) oraz rynny(1%). Niewielkie spadki (od 0,3-0,5%) wystąpiły dla materiałów z działów izolacje termiczne oraz chemia budowlana, a także ceny cementu i wapna. 
Nie drgnęły w porównaniu z majem 2014 ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń.

Ceny materiałów budowlanych PSB
Autor: Grupa PSB Trendy zmian cen materiałów budowlanych w składach i hurtowniach PSB w czerwcu 2014

Sprzedaż materiałów budowlanych w hurtowniach i składach PSB w czerwcu była (liczona w przychodach) o 1% niższa niż w czerwcu 2013 i o 12% niższa niż w maju 2014. Ale przychody PSB całego I półrocza są o 20% wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Może po wakacjach będzie większy ruch... 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej