Ceny materiałów budowlanych spadają. Podrożała stal

2013-10-11 12:56
ściana szczelinowa_zbrojenie
Autor: brak danych

We wrześniu 2013 ceny materiałów budowlanych wykazywały raczej tendencję spadkową – tak wynika z comiesięcznej analizy cenowej prowadzonej w składach i hurtowniach Polskich Składów Budowlanych (PSB). Wzrasta natomiast popyt na materiały budowlane, bo z miesiąca na miesiąc PSB wzrastają przychody.

W porównaniu do sierpnia, we wrześniu 2013, wzrosły jedynie ceny wyrobów stalowych (o 2%), gazobetonów (1,2%) i materiałów ściennych ceramicznych (0,7%). W grupie spadków cenowych znalazły się takie materiały budowlane jak: pokrycia i folie dachowe oraz rynny (o 3,9%), cement i wapno (1,3%), narzędzia i sprzęt budowlany (1,2%), izolacje termiczne i chemia budowlana (1%), instalacje i technika grzewcza, kanalizacja, odwodnienia, wentylacja (mniej o 0,8%), minimalnie (o 0,1%) spadły ceny farb, lakierów i tapet. Na podobnym poziomie jak w sierpniu kształtowały się ceny stolarki otworowej i parapetów.

Trendy cenowe materiałów budowlanych
Autor: PSB SA Trendy cenowe materiałów budowlanych - analiza PSB na wrzesień 2013

Przychody centrali PSB SA ze sprzedaży materiałów budowlanych we wrześniu 2013 były o 6% wyższe niż przed rokiem oraz o 3,5% wyższe niż w sierpniu 2013. Z miesiąca na miesiąc zmniejsza się różnica w przychodach w odniesieniu do poprzedniego roku - sprzedaż po dziewięciu miesiącach 2013 roku była niższa o 2,3 % od osiągniętej w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej