Ceny materiałów budowlanych na koniec 2014 w dół

2015-01-13 15:59
Materiały budowlane
Autor: M. Sochaczewski

Co prawda jest już styczeń 2015, ale to właściwy moment na podsumowanie grudnia i całego minionego roku. W 2014 Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB) odnotowała wzrosty sprzedaży, chociaż w ciąg uroku ceny materiałów wykazywały raczej tendencję  spadkową. 

W porównaniu do listopada 2014, w grudniu ceny materiałów budowlanych w hurtowniach i składach PSB znowu spadły. Najwięcej staniały – prawie o 10% - materiały zakwalifikowane do grupy farby, lakiery i tapety. Spadły też ceny silikatów (o 4%) i ściennych materiałów ceramicznych (o 2,2%), najmniej (najwyżej o niecały procent) potaniały gazobetony, drewno i materiały  drewnopochodne, chemia budowlana, izolacje wodochronne i termiczne oraz wapno i cement.
PSB odnotowano też wzrosty dla kilka grup materiałów budowlanych. Najwięcej wzrosły dla suchej zabudowy (o 1,5%), droższe też były instalacje i technika grzewcza, kanalizacja, odwodnienia i wentylacja (o 0,9%), a także pokrycia i folie dachowe  oraz rynny (o 0,3%). W pozostałych grupach (najlepiej widać to na wykresie niżej), m.in. dla   płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, wyrobów stalowych, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń ceny nie zmieniły się.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: Grupa PSB SA Trendy cenowe materiałów budowlanych w składach i hurtowniach PSB, grudzień 2014

Chociaż w ostatnich miesiącach roku 2014 sprzedaż materiałów budowlanych była niższa niż w analogicznych miesiącach rok wcześniej ( np. w grudniu o prawie 4% niższa niż przed rokiem i o 24% niższa niż w listopadzie 2014), bilans roczny sprzedaży był o 11% wyższy niż rok wcześniej. Łączne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych składów i hurtowni Grupy Polskie Składy Budowlane na koniec 2014 roku przekroczyły poziom 5 mld zł (to kilkuprocentowy wzrost w stosunku do roku 2013), zaś przychody centrali PSB S.A. przekroczyły 2 mld zł (wzrost o ponad 12%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej