Ceny materiałów budowlanych na koniec 2014 w dół

2015-01-13 15:59
Materiały budowlane
Autor: M. Sochaczewski

Co prawda jest już styczeń 2015, ale to właściwy moment na podsumowanie grudnia i całego minionego roku. W 2014 Grupa Polskie Składy Budowlane (PSB) odnotowała wzrosty sprzedaży, chociaż w ciąg uroku ceny materiałów wykazywały raczej tendencję  spadkową. 

W porównaniu do listopada 2014, w grudniu ceny materiałów budowlanych w hurtowniach i składach PSB znowu spadły. Najwięcej staniały – prawie o 10% - materiały zakwalifikowane do grupy farby, lakiery i tapety. Spadły też ceny silikatów (o 4%) i ściennych materiałów ceramicznych (o 2,2%), najmniej (najwyżej o niecały procent) potaniały gazobetony, drewno i materiały  drewnopochodne, chemia budowlana, izolacje wodochronne i termiczne oraz wapno i cement.
PSB odnotowano też wzrosty dla kilka grup materiałów budowlanych. Najwięcej wzrosły dla suchej zabudowy (o 1,5%), droższe też były instalacje i technika grzewcza, kanalizacja, odwodnienia i wentylacja (o 0,9%), a także pokrycia i folie dachowe  oraz rynny (o 0,3%). W pozostałych grupach (najlepiej widać to na wykresie niżej), m.in. dla   płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, wyrobów stalowych, kostki brukowej oraz bram i ogrodzeń ceny nie zmieniły się.

Ceny materiałów budowlanych w PSB
Autor: Grupa PSB SA Trendy cenowe materiałów budowlanych w składach i hurtowniach PSB, grudzień 2014

Chociaż w ostatnich miesiącach roku 2014 sprzedaż materiałów budowlanych była niższa niż w analogicznych miesiącach rok wcześniej ( np. w grudniu o prawie 4% niższa niż przed rokiem i o 24% niższa niż w listopadzie 2014), bilans roczny sprzedaży był o 11% wyższy niż rok wcześniej. Łączne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych składów i hurtowni Grupy Polskie Składy Budowlane na koniec 2014 roku przekroczyły poziom 5 mld zł (to kilkuprocentowy wzrost w stosunku do roku 2013), zaś przychody centrali PSB S.A. przekroczyły 2 mld zł (wzrost o ponad 12%).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej