Ceny materiałów budowlanych przestały rosnąć. Sierpień to już drugi miesiąc bez wzrostu cen

2022-09-09 13:26
dom w budowie
Autor: Andrzej Szandomirski W sierpniu 2022 roku, w porównaniu z sierpniem 2021, ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 25%

Ceny materiałów budowlanych 2022 co prawda jeszcze nie spadają, ale ważne, że przestały rosnąć. Najnowszy raport wskazuje, że w sierpniu ceny materiałów budowlanych utrzymały się na tym samym poziomie co w lipcu. Jakie są prognozy odnośnie cen materiałów budowlanych?

Spis treści

 1. Ceny materiałów budowlanych 2022
 2. Ceny materiałów budowlanych sierpień 2022
 3. Ceny materiałów budowlanych sierpień 2022 wykres
 4. Ceny materiałów budowlanych - prognozy

Ceny materiałów budowlanych rosną od 2021 roku (najbardziej od sierpnia 2021). Wzrost cen dotyczył szczególnie materiałów ciężkich - płyta OSB, termoizolacje (styropian, wełna) oraz wszystkie materiały wytwarzane ze stali, aluminium, drewna i pochodnych ropy naftowej. Od początku 2022 nie ma już tak drastycznych podwyżek, a od dwóch miesięcy mamy w cenach materiałów budowlanych stabilizację. W lipcu 2022 po raz pierwszy od dłuższego czasu ceny materiałów budowlanych przestały rosnąć. 

Ceny materiałów budowlanych 2022

Lipiec 2022 był pierwszym miesiącem od dwóch lat, w którym ceny materiałów budowlanych praktycznie się nie zmieniły. Eksperci zapowiedzieli w cenach materiałów budowlanych stabilizację. To dobra wiadomość, bo ich wzrost jest wskazywany jako jedna z głównych barier działalności firm budowlanych. I tegoroczne dane do tej pory to potwierdzały.

Ceny materiałów budowlanych sierpień 2022

Przedstawiamy analizę cen materiałów budowlanych Grupy PSB, śledzącej ceny wiodących materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu, co pozwala obserwować zmiany trendów. Ceny w sierpniu 2022 r., w stosunku do sierpnia 2021, średnio wzrosły o 25%. Odnotowano wzrosty w 19 grupach towarowych (w nawiasie podajemy wzrost ceny w lipcu 2022):

 • izolacje termiczne (+55%), (+51%)
 • ściany, kominy +41% (+46%)
 • cement, wapno +40% (+39%)
 • izolacje wodochronne +39% (+37%)
 • dachy, rynny +31% (+37%)
 • sucha zabudowa +30% (+29%)
 • stolarka budowlana +23% (+28%)
 • ogród, hobby +26% (+26%)
 • otoczenie domu +19% (+26%)
 • wykończenia +24% (+25%)
 • płytki, łazienki, kuchnie +24% (24%)
 • motoryzacja +22% (+24%)
 • instalacje, ogrzewanie +22% (+22%)
 • farby, lakiery +22% (+23%)
 • chemia budowlana +20% (+22%)
 • narzędzia budowlane +19% (+21%)
 • oświetlenie, elektryka +14% (+18%)
 • wyposażenie, AGD +17% (+18%)
 • dekoracje +16% (+15%)
 • płyty OSB -24% (+0,02%)

Z powyższej analizy najbardziej zauważalna jest cena płyt OSB, które od dwóch lat były na pierwszych pozycjach najbardziej drożejących materiałów budowlanych. W sierpniu ceny płyt OSB, drewno (-24%) spadły.

Ceny materiałów budowlanych sierpień 2022 wykres

ceny materiałów budowlanych
Autor: PSB Ceny materiałów budowlanych sierpień 2022 Link: Powiększ grafikę

Ceny materiałów budowlanych - prognozy

Polski Związek Pracodawców Budownictwa przewiduje, że wzrost cen surowców na rynkach światowych spowoduje niestety dalszy wzrost cen materiałów na polskim rynku budowlanym. PZPB podaje, że efektem drożejących ropy naftowej, miedzi, aluminium i rudy żelaza będą wyższe ceny m.in. asfaltu, kabli i przewodów elektrycznych, wyrobów stalowych i konstrukcji aluminiowych, a dodatkowo drożejące surowce energetyczne znacznie zwiększą koszty produkcji materiałów, a także podwyższą koszty eksploatacji maszyn i sprzętu budowlanego.

Zdaniem Związku atak Rosji na Ukrainę może przysporzyć polskim firmom poważnych problemów z płynnością dostaw z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Zaburzy to realizację niektórych inwestycji i wywoła presję na wzrost cen materiałów budowlanych na rynku. Ograniczenia będą dotyczyły importu kruszyw, cementu oraz wyrobów z drewna, aluminium i stali.

Kiedy ceny materiałów budowlanych zaczną spadać?
Jacek Korwin-Małaszyński, Członek Zarządu APP-Projekt

Aktualne prognozy nie wyglądają zbyt optymistycznie. Rosnąca wartość surowców i półproduktów na światowych rynkach czy przedłużający się konflikt w Ukrainie nie dają dużych nadziei na bardzo szybkie wyhamowanie cen materiałów budowlanych. Na wysokość tych ostatnich wpływa również kurs złotego do dolara czy euro. Wspomniane czynniki, obok malejącej siły nabywczej Polaków na zakup własnego mieszkania czy podwyżek stóp procentowych, powodują spowolnienie, a nawet wstrzymanie niektórych inwestycji przez część deweloperów.

Wydaje się, że jeśli sytuacja makroekonomiczna na świecie zacznie się stabilizować, zakończy się wojna w Ukrainie, będziemy mogli spodziewać się pewnego spadku dynamiki wzrostu cen materiałów budowlanych. Na ich wyhamowanie może wpłynąć również zmniejszający się popyt. Czy to ma szansę nastąpić jeszcze pod koniec tego roku czy w przyszłym - to czas pokaże.

Prognozy odnośnie cen materiałów budowlanych i rynku

Pandemia przyzwyczaiła wszystkich do gwałtownych skoków cenowych materiałów budowlanych. Później sytuację pogorszyła wojna w Ukrainie, przerywając i tak nadwyrężone łańcuchy dostaw. Szczęśliwie widać już pierwsze oznaki stabilizacji. Powoli normują się ceny styropianu, choć nie jest to jeszcze poziom zadowalający firmy budowlane. Łatwiej też o stal i bloczki ceramiczne. Ceny wełny mineralnej zmieniają się prawie codziennie, a zapotrzebowanie jest ogromne – mówi Grzegorz Tymoszewski, prezes Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji.

Za metr sześcienny styropianu grafitowego płaci się teraz średnio 280 zł. W porównaniu z cenami z początku roku to skok o 30% więcej, ale w stosunku do poprzedniego miesiąca to już spadek o 10%. Ma to związek z nadwyżką polistyrenu, wykorzystywanego do produkcji styropianu, jaka pojawiła się na rynku. Z kolei wełna elewacyjna kosztuje obecnie 460 zł za metr sześcienny. To oznacza niestety ciągły wzrost cen tego produktu. I jak podkreślają eksperci ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji nie poprawia się też jej dostępność. Trudno dostać także cegły silikatowe.

Wojna w Ukrainie wywołała spore tąpnięcie w strukturze zatrudnienia w branży budowlanej, które poskutkowało zagrożeniem terminowej realizacji zleceń. Dotychczasowe rynki białoruski czy ukraiński powoli ustępują tym dalszym, jak turecki czy bangladeski. Ale i Polacy, którzy wyjechali na Zachód zaczynają powoli wracać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej