Ceny izolacji w górę, suchej zabudowy - w dół

2010-06-08 13:17

W maju 2010 r., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny izolacji termicznych (o 4,1%) oraz izolacji wodochronnych (o 1,1%). Spadły ceny: suchej zabudowy (-2,8%), chemii budowlanej (-1,1%), gazobetonów (-0,7%) i silikatów (-0,5%) - ceny wiodących materiałów budowlanych śledzi Grupa PSB S.A.

W 5 grupach towarowych ceny nie zmieniły się. W kategorii "inne" wyraźnie przyspieszyła w maju, w porównaniu z kwietniem, dynamika cen bram i ogrodzeń (o 7,3%), wzrosły też ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (o 2,3%). Natomiast rosnące gwałtownie w marcu i w kwietniu ceny wyrobów stalowych, w maju spadły (-6,2%). Spadły też ceny cementu i wapna (-5,3%) oraz minimalnie farb, lakierów, tapet (-0,1%). W 2 grupach tej kategorii ceny nie zmieniły się: płytki ceramiczne, wyposażenia łazienek i kuchni oraz kostka brukowa.

Trendy zmian cen (V 2009=100)
Autor: Grupa PSB

Wskaźnik pesymizmu związanego ze spadkiem liczby pozwoleń na budowę mieszkań ogółem wydanych w okresie styczeń-kwiecień 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, przyjął wartość minus 12%, ale w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym już tylko minus 6,1%. Natomiast dodatnią dynamikę osiągnięto w zakresie mieszkań, których budowę rozpoczęto – dla ogółem plus 22,7%, a w kategorii mieszkań w budownictwie indywidualnym plus 1,7%.

Przychody PSB S.A. ze sprzedaży materiałów budowlanych w maju 2010 r. były o 10% niższe niż przed rokiem, zarazem o 7% niższe niż w kwietniu 2010 r. Na spadek sprzedaży w maju w dużym stopniu wpłynęła większa sprzedaż w kwietniu, wywołana realizacjami zamówień targowych (targi Grupy PSB odbyły się w kwietniu o tydzień wcześniej niż w zeszłym roku). Sprzedaż po 5 miesiącach tego roku była wyższa o 1% od zrealizowanej w analogicznym okresie 2009 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej