CB Richard Ellis: rośnie popyt i podaż na nowoczesne powierzchnie magazynowe

2011-07-14 17:26
Profix_3.jpg
Autor: CORE PR

Według najnowszego raportu CB Richard Ellis ‘"Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej", rok 2011 będzie czasem wzrostu podaży i popytu na nowoczesne magazyny, szczególnie w Polsce i Rosji.

Spowolnienie gospodarki i kryzys ekonomiczny w ostatnich dwóch latach, sprawiły, że powierzchnie magazynowe i logistyczne, nie były budowane na tak dużą skalę jak przed 2009 rokiem. W 2010 roku oddano do użytku 1 000 000 m 2 w głównych miastach naszego regionu, co stanowiło 60-cio procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2009, kiedy zbudowano 2,4 mln m 2.

- Wzrost aktywności deweloperów powierzchni logistycznych jest bardzo zauważalny, szczególnie w ostatnich kilku kwartałach. Przewidywany wzrost ekonomiczny na poziomie 4% w roku 2011 w Polsce i Rosji, dwóch największych ośrodkach ekonomicznych regionu, oraz polepszająca się wciąż sytuacja gospodarcza w Niemczech, miały największy wpływ na zauważalny wzrost popytu i podaży w tym sektorze.

Wzrost produkcji nakłonił wielu deweloperów do budowy i rozbudowy centrów magazynowych w miastach regionalnych, szczególnie w Polsce, Czechach, lecz również na Węgrzech i Słowacji. Na większości rynków, deweloperzy budują po podpisaniu umowy przedwstępnej z przyszłym najemcą lub w tzw. trybie build-to-suit, czyli na konkretne zamówienie i według szczegółowej specyfikacji technicznej klienta - komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku CB Richard Ellis.

W pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce wybudowano zaledwie 130 000 m 2, a w budowie jest kolejne 300 000 m2. Przewidywany popyt na powierzchnie magazynowe i logistyczne może wrócić do poziomów odnotowywanych w latach 2007-2008. Tylko w pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce, wynajęto już prawie 900 000 m 2. Wskaźnik powierzchni niewynajętej systematycznie spada w całej Europie Środkowo-Wschodniej i obecnie kształtuje się na poziomie 15,9% (14% w Polsce).

Czynsze efektywne za najlepsze powierzchnie logistyczne w regionie pozostają na stałym poziomie – dla głównych miast region wynoszą obecnie od 2,50-4,50 Euro za m 2 za miesiąc. Rośnie także zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w centra magazynowe i logistyczne. W 2010 roku sprzedaże inwestycyjne w tym sektorze osiągnęły poziom 420 mln Euro, co oznacza 40-sto procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej - najważniejsze fakty raportu:

  • 16 mln m2 – to całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w stolicach regionu Europy Środkowo-Wschodniej,
  • 5 mln m2 – tyle obecnie jest magazynów w miastach regionalnych, głównie w Polsce i Czechach,
  • najwyższe czynsze w regionie odnotowano w Moskwie – 5,50-7,50 Euro za m 2 miesięcznie, najniższe w Polsce Centralnej – 2,5-3 Euro za m 2 miesięcznie,
  • 11,2% - to średnia stopa kapitalizacji inwestycji w centra logistyczne w całym regionie; w Warszawie wynosi 7,75%, w Kijowie 15,0%.
Joanna Mroczek, CB richard Ellis
Autor: CB Richard Ellis Joanna Mroczek, dyrektor działu badań w CB Richard Ellis
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej