CB Richard Ellis: rośnie popyt i podaż na nowoczesne powierzchnie magazynowe

2011-07-14 17:26
Profix_3.jpg
Autor: CORE PR

Według najnowszego raportu CB Richard Ellis ‘"Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej", rok 2011 będzie czasem wzrostu podaży i popytu na nowoczesne magazyny, szczególnie w Polsce i Rosji.

Spowolnienie gospodarki i kryzys ekonomiczny w ostatnich dwóch latach, sprawiły, że powierzchnie magazynowe i logistyczne, nie były budowane na tak dużą skalę jak przed 2009 rokiem. W 2010 roku oddano do użytku 1 000 000 m 2 w głównych miastach naszego regionu, co stanowiło 60-cio procentowy spadek w porównaniu z rokiem 2009, kiedy zbudowano 2,4 mln m 2.

- Wzrost aktywności deweloperów powierzchni logistycznych jest bardzo zauważalny, szczególnie w ostatnich kilku kwartałach. Przewidywany wzrost ekonomiczny na poziomie 4% w roku 2011 w Polsce i Rosji, dwóch największych ośrodkach ekonomicznych regionu, oraz polepszająca się wciąż sytuacja gospodarcza w Niemczech, miały największy wpływ na zauważalny wzrost popytu i podaży w tym sektorze.

Wzrost produkcji nakłonił wielu deweloperów do budowy i rozbudowy centrów magazynowych w miastach regionalnych, szczególnie w Polsce, Czechach, lecz również na Węgrzech i Słowacji. Na większości rynków, deweloperzy budują po podpisaniu umowy przedwstępnej z przyszłym najemcą lub w tzw. trybie build-to-suit, czyli na konkretne zamówienie i według szczegółowej specyfikacji technicznej klienta - komentuje Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku CB Richard Ellis.

W pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce wybudowano zaledwie 130 000 m 2, a w budowie jest kolejne 300 000 m2. Przewidywany popyt na powierzchnie magazynowe i logistyczne może wrócić do poziomów odnotowywanych w latach 2007-2008. Tylko w pierwszym półroczu 2011 r. w Polsce, wynajęto już prawie 900 000 m 2. Wskaźnik powierzchni niewynajętej systematycznie spada w całej Europie Środkowo-Wschodniej i obecnie kształtuje się na poziomie 15,9% (14% w Polsce).

Czynsze efektywne za najlepsze powierzchnie logistyczne w regionie pozostają na stałym poziomie – dla głównych miast region wynoszą obecnie od 2,50-4,50 Euro za m 2 za miesiąc. Rośnie także zainteresowanie inwestorów lokowaniem kapitału w centra magazynowe i logistyczne. W 2010 roku sprzedaże inwestycyjne w tym sektorze osiągnęły poziom 420 mln Euro, co oznacza 40-sto procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rynek powierzchni magazynowych i logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej - najważniejsze fakty raportu:

  • 16 mln m2 – to całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w stolicach regionu Europy Środkowo-Wschodniej,
  • 5 mln m2 – tyle obecnie jest magazynów w miastach regionalnych, głównie w Polsce i Czechach,
  • najwyższe czynsze w regionie odnotowano w Moskwie – 5,50-7,50 Euro za m 2 miesięcznie, najniższe w Polsce Centralnej – 2,5-3 Euro za m 2 miesięcznie,
  • 11,2% - to średnia stopa kapitalizacji inwestycji w centra logistyczne w całym regionie; w Warszawie wynosi 7,75%, w Kijowie 15,0%.
Joanna Mroczek, CB richard Ellis
Autor: CB Richard Ellis Joanna Mroczek, dyrektor działu badań w CB Richard Ellis
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej