Budownictwo. Produkcja budowlano-montażowa jeszcze na plusie

2012-09-21 13:10
budowa mostu w Toruniu
Autor: UM Toruń budowa mostu prowadzona jest na prawym i lewym brzegu Wisły

Chociaż firmy budowlane wieszczą kryzys, nie pokazują go jeszcze wskaźniki GUS charakteryzujące kondycję budownictwa. Produkcja budowlana w sierpniu była wyższa niż w lipcu, chociaż o dwucyfrowych wzrostach możemy na razie zapomnieć.

Według wstępnych danych, które podał GUS produkcja budowlana, do której zaliczane są roboty budowlane i remontowe realizowane przez firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, w sierpniu 2012 była o 5,7% od zanotowanej w lipcu. Po wyeliminowaniu wpływu tzw. czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 2,7% niż w sierpniu rok temu i o 0,2% wyższym w porównaniu z lipcem tego roku.

Porównując wielkość produkcji budowlanej do sierpnia rok temu, największy spadek – o 13,3% - GUS odnotował w firmach budowlanych, które specjalizują się we wznoszeniu budynków. Gorzej – o 6,3% - wiedzie się firmom wykonującym specjalistyczne roboty budowlane. Natomiast wzrost – o 4,6% - odnotowały firmy budowlane realizujące kontrakty w obszarze inżynierii lądowej i wodnej. Analizując zaś sierpień do lipca 2012, to w sierpniu w dalszym ciągu najlepszą sytuację miały firmy wykonujące obiekty inżynierii lądowej i wodnej – wzrost o 15,9%. Produkcja budowlano-montażowa w firmach zajmujących się robotami specjalistycznymi wzrosła o 4,4%. Firmy wznoszące obiekty wykazały spadek produkcji o 3,2%.

Od stycznia do sierpnia produkcja budowlana była o 3,8% wyższa niż w podobnym okresie roku 2011. To chyba jeszcze nie kryzys, chociaż osiągane wyniki są konsekwencją wcześniej podpisanych kontraktów. Kolejne miesiące dadzą więcej materiału do analiz.

Produkcja budowlana w sierpniu 2012 wg GUS
Autor: GUS Od stycznia do sierpnia 2012 produkcja budowlana była wyższa o 3,8% w porównaniu do takiego samego okresu rok temu.  

Ocena sytuacji w budownictwie będzie rzetelniejsza w odniesieniu do sytuacji w przemyśle w ogóle. Według danych GUS produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych była w sierpniu wyższa o 0,5% niż przed rokiem i o 0,8% niższa od tej w lipcu 2012. Tu również eliminuje się wpływ czynników o charakterze sezonowym, a otrzymany wynik to produkcja sprzedana przemysłu na poziomie o 1,9% wyższym niż w sierpniu rok temu i o 0,4% niższym w porównaniu z lipcem tego roku.
W okresie od stycznia do sierpnia produkcja sprzedana przemysłu była o 3,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej