Budowlanka nie nadąża za inflacją. Tak źle jest również w transporcie

2022-12-22 15:46
Budownictwo nie nadaza za inf;acja
Autor: Gettyimages Przyspieszająca inflacja bazowa wg ekspertów sugeruje, że inflacja ogółem pozostanie na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Równocześnie wysoka konkurencja w budownictwie nie daje przestrzeni do mocnego podnoszenia cen

W III kwartale tego roku firmy MśP wystawiały faktury wyższe średnio o 17,9%. To tyle, co październikowa inflacja, jednak są branże, w których wzrost wartości średniej faktury był dużo niższy niż inflacja. Jedną z takich branż jest budownictwo. Wkrótce sens prowadzenia niektórych biznesów w branży budowlanej stanie pod znakiem zapytania.

Średnia wartość faktury firm z kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa działających w budownictwie zwiększyła się w III kwartale tylko o 16,8%. Wg danych Grupy PSB w tym okresie cement, wapno podrożały o 43%; izolacje wodochronne o 33%; ściany i kominy oraz sucha zabudowa o 32%. Daleko tu więc do podwyżek cen wielu surowców.

Podobna jest sytuacja w transporcie. Średnia faktura była wyższa o 24,4%, co przy drastycznie rosnących kosztach paliwa i pracy nie zapewnia przedsiębiorcom z tej branży utrzymania dotychczasowego poziomu zyskowności.

Średnia wartość faktury wystawionej przez małe i mikrofirmy ze wszystkich branż w III kwartale tego roku jest wg danych faktura.pl o 17,9% wyższa rok do roku. To dokładnie tyle ile w październiku w Polsce wyniosła inflacja. Można zatem powiedzieć, że ogół firm MŚP podnosi ceny swoich usług i towarów proporcjonalnie do inflacji. Nie zarabia na niej, ale też na inflacji mocno nie traci.

Największy problem mają energochłonne firmy produkcyjne. W październiku nośniki energii czyli gaz, prąd, a także opał drożały najszybciej w wszystkich kategorii produktów - o 41,6 proc. rok do roku, po wzroście o 44,3 proc. we wrześniu. Zatem powiększenie średniej wartości faktury w przetwórstwie przemysłowym w III kw. o 16,9% rok do roku nie rekompensuje firmom wysokich kosztów wynikających z wzrostu cen energii. Podobna jest sytuacja w branży budowlanej – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl.

Firmy, które nie zadbają o wysoką płynność finansową, mogą mieć kłopoty z przetrwaniem do wiosny. Jeśli jakaś firma transportowa czy budowlana ma wystawione faktury, których płatność przypada np. za 60 dni, może nie doczekać do przelewu.

Które firmy na inflacji zarabiają?

W trzech grupach branż wg danych faktura.pl wzrost średnich wartości faktury był wyraźnie wyższy, niż przeciętna inflacja. Są to działalność związana z:

  • obsługą rynku nieruchomości – 137,8%;
  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 166,1%
  • informacja i komunikacja – 169,3%.

Firmy z tych branż dobrze czują się w inflacji i z nawiązką nadrabiają bazowy wzrost cen. W przypadku firm zajmujących się obsługą rynku nieruchomości problemy mogą jednak się pojawić w najbliższym czasie, bo wysokie stopy kredytowe zmniejszyły drastycznie liczbę rozpoczynanych budów.

Może zainteresuje Cię także:

Źródło: materiały prasowe faktura.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej