Budowlanka nie nadąża za inflacją. Tak źle jest również w transporcie

2022-12-22 15:46
Budownictwo nie nadaza za inf;acja
Autor: Gettyimages Przyspieszająca inflacja bazowa wg ekspertów sugeruje, że inflacja ogółem pozostanie na wysokim poziomie przez dłuższy czas. Równocześnie wysoka konkurencja w budownictwie nie daje przestrzeni do mocnego podnoszenia cen

W III kwartale tego roku firmy MśP wystawiały faktury wyższe średnio o 17,9%. To tyle, co październikowa inflacja, jednak są branże, w których wzrost wartości średniej faktury był dużo niższy niż inflacja. Jedną z takich branż jest budownictwo. Wkrótce sens prowadzenia niektórych biznesów w branży budowlanej stanie pod znakiem zapytania.

Średnia wartość faktury firm z kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa działających w budownictwie zwiększyła się w III kwartale tylko o 16,8%. Wg danych Grupy PSB w tym okresie cement, wapno podrożały o 43%; izolacje wodochronne o 33%; ściany i kominy oraz sucha zabudowa o 32%. Daleko tu więc do podwyżek cen wielu surowców.

Podobna jest sytuacja w transporcie. Średnia faktura była wyższa o 24,4%, co przy drastycznie rosnących kosztach paliwa i pracy nie zapewnia przedsiębiorcom z tej branży utrzymania dotychczasowego poziomu zyskowności.

Średnia wartość faktury wystawionej przez małe i mikrofirmy ze wszystkich branż w III kwartale tego roku jest wg danych faktura.pl o 17,9% wyższa rok do roku. To dokładnie tyle ile w październiku w Polsce wyniosła inflacja. Można zatem powiedzieć, że ogół firm MŚP podnosi ceny swoich usług i towarów proporcjonalnie do inflacji. Nie zarabia na niej, ale też na inflacji mocno nie traci.

Największy problem mają energochłonne firmy produkcyjne. W październiku nośniki energii czyli gaz, prąd, a także opał drożały najszybciej w wszystkich kategorii produktów - o 41,6 proc. rok do roku, po wzroście o 44,3 proc. we wrześniu. Zatem powiększenie średniej wartości faktury w przetwórstwie przemysłowym w III kw. o 16,9% rok do roku nie rekompensuje firmom wysokich kosztów wynikających z wzrostu cen energii. Podobna jest sytuacja w branży budowlanej – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl.

Firmy, które nie zadbają o wysoką płynność finansową, mogą mieć kłopoty z przetrwaniem do wiosny. Jeśli jakaś firma transportowa czy budowlana ma wystawione faktury, których płatność przypada np. za 60 dni, może nie doczekać do przelewu.

Które firmy na inflacji zarabiają?

W trzech grupach branż wg danych faktura.pl wzrost średnich wartości faktury był wyraźnie wyższy, niż przeciętna inflacja. Są to działalność związana z:

  • obsługą rynku nieruchomości – 137,8%;
  • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 166,1%
  • informacja i komunikacja – 169,3%.

Firmy z tych branż dobrze czują się w inflacji i z nawiązką nadrabiają bazowy wzrost cen. W przypadku firm zajmujących się obsługą rynku nieruchomości problemy mogą jednak się pojawić w najbliższym czasie, bo wysokie stopy kredytowe zmniejszyły drastycznie liczbę rozpoczynanych budów.

Może zainteresuje Cię także:

Źródło: materiały prasowe faktura.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej