Branża stolarki budowlanej w 2004 roku

2007-05-29 17:46

Łączna wartość sprzedaży 100 największych firm branży stolarki budowlanej wyniosła w 2004 roku 4,8 mld zł, co stanowi prawie połowę wartości całej produkcji sprzedanej.Do pierwszej dwudziestki producentów należy 40 proc. rynku stolarki otworowej (okna pionowe i dachowe, drzwi wejściowe i wewnętrzne, ogrody zimowe i fasady, bramy i rolety).

Biorąc pod uwagę pierwszą setkę przedsiębiorstw, największy udział w rynku mają okna PCW (32 proc.), a następnie drzwi (23 proc.), okna dachowe (18 proc.), i ślusarka otworowa (14 proc.).
Okna drewniane (pionowe) stanowią tylko 11 proc. wartości tego rynku produkcyjnego.

Największe przedsiębiorstwa tej branży odnotowały w roku 2004 wzrost sprzedaży średnio o 8,5 proc., przy czym najwyższy wzrost nastąpił w segmencie okien dachowych (o 23 proc.), drzwi i ślusarki otworowej (12-13 proc.). Kilkunastoprocentowy spadek odnotowano w segmencie okien pionowych - zarówno z PCW, jak i z drewna.

Pogłębia się zróżnicowanie poszczególnych segmentów w wydajności pracy zatrudnionych.
Największą wydajność odnotowały w roku 2004 firmy produkujące okna dachowe i ślusarkę otworową (300-350 tys. zł na jednego zatrudnionego), najmniejszą - producenci okien drewnianych (125 tys. zł). Wydajność producentów drzwi i okien z PCW wyniosła średnio 220-250 tys. zł (na jednego zatrudnionego rocznie).

Biorąc pod uwagę rentowność sprzedaży, na czele uplasowali się producenci okien dachowych i ślusarki otworowej (9-10 proc.), a najgorzej wypadli producenci okien drewnianych ze średnią 2,8 proc.
Produkcja drzwi to średnia rentowność brutto na poziomie 8,6 proc., a przy produkcji okien PCW liczy się przeciętnie na zysk brutto w granicach 5-6 proc. wartości sprzedaży.
Pomimo gorszej kondycji producentów okien "pionowych", rok 2004 był więc kolejnym dobrym rokiem dla branży stolarki otworowej. Wartość sprzedana całej branży wzrosła o 8,5 proc., a osiągnięte wskaźniki rentowności utrzymały się w większości na przyzwoitym poziomie.
Największym problemem dla producentów i dystrybutorów stolarki jest wzrost sprzedaży "szarej strefy", którą w tej branży szacuje się na 25-30 proc. Jest to dużym zagrożeniem dla uczciwych, legalnie działających firm.

Problemy, z którymi musi się uporać branża, będą tematem IV Ogólnopolskiego Forum Stolarki Budowlanej.
Organizatorem tego spotkania jest Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów Polskie Okna i Drzwi, a
odbędzie się ono w dniach 15 - 17 kwietnia 2005 roku w Serocku koło Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej