Biznes i ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych w perspektywie 2014 roku

2010-07-06 11:25
Biznes i ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych
Autor: brak danych

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych w roku 2010 będzie oscylowała w granicach 40–50 mld zł, co oznacza przyrost stanu zadłużenia ludności z tytułu kredytów mieszkaniowych na poziomie 20–30 mld zł. Pomimo okresowych perturbacji, które miały miejsce w 2008 i 2009, i będą miały miejsce również w roku 2010, trend wzrostowy rynku kredytów hipotecznych utrzyma się co najmniej w najbliższych kilku latach.

Między innymi takie wnioski płyną z najnowszego raportu "Biznes i ryzyko na rynku kredytów mieszkaniowych w perspektywie 2014 roku" (czytaj) autorstwa Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową oraz REAS – firmy konsultingowej specjalizującej się w zagadnieniach rynku mieszkaniowego.

- Czynnikiem stymulującym rozwój polskiego rynku kredytów hipotecznych w najbliższych 2-3 latach, będzie złagodzenie polityki kredytowej banków. Pozwalają na to dobra sytuacja kapitałowa, poprawa perspektyw gospodarczych, zaostrzająca się konkurencja oraz prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym - podkreśla prof. Leszek Pawłowicz z IBnGR. - Nasilająca się konkurencja spowoduje, że w roku 2010 marże będą nadal spadały i prawdopodobnie ustabilizują się na poziomie 1,3–1,7% (dla kredytów w zł) dla wiarygodnych kredytobiorców, w zależności od poziomu LTV i innych ryzyk.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym jest jednym z kluczowych czynników rozwoju rynku finansowania hipotecznego.

- Rok 2010 może być bardzo nietypowy pod względem relacji popytu i podaży ze względu na zapas projektów z ważnymi pozwoleniami na budowę. Większe firmy deweloperskie będą mogły płynnie wprowadzać na rynek kolejne inwestycje lub ich etapy. Jeśli taki scenariusz się ziści, różnica pomiędzy nową podażą, a sprzedażą powinna być niewielka, zaś rynek będzie zbliżony do równowagi - ocenia Kazimierz Kirejczyk z REAS. - Obserwowane obecnie ożywienie sprzedaży mieszkań w pewnej części jest spowodowane ułatwieniami w pozyskaniu kredytów, które zapewne zostaną ograniczone pod koniec 2010 roku w rezultacie wprowadzenia rekomendacji T. W konsekwencji, wzrost sprzedaży w IV kwartale 2010 wcale nie jest jeszcze przesądzony.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej