Badania kleju do styropianu. 30% badanych próbek uzyskało wynik negatywny

2013-11-18 17:30
Klej do styropianu AK 525
Autor: ALPOL GIPS Sp. z o.o.

Badaniu poddano kleje do styropianu 24 producentów. Badanie przyczepności klejów do styropianu przeprowadził niezależny Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych na zlecenie Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Badania przyczepności kleju do styropianu zostały przeprowadzone na zlecenie Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa we wrześniu-październiku 2013 roku. Badania przeprowadził krakowski oddział Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Do badań pobierane są próbki wyrobów producentów, którzy mają istotny wpływ na rynek materiałów budowlanych w Polsce. Niezależnie od udziału w rynku badane są próbki członków Związku.

Tym razem przebadane zostały 24 kleje. Pierwsze badanie dotyczyło przyczepności kleju do styropianu tego samego producenta, druga - do styropianu innego producenta. Obie wartości są przedstawione w tabeli. W badaniu uzyskano 30% negatywnych wyników. Związek zastrzega jednak, że otrzymane wyniki odnoszą się wyłącznie do zakupionych klejów i nie upoważniają do uogólniania w ocenie producenta i jego wyrobów.

TABELA WYNIKÓW BADAŃ KLEJÓW

Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa po prezentacji wyników wyszedł z propozycją rozszerzenia zakresu badań poprzez zaproszenie producentów materiałów budowlanych, nie będących firmami członkowskimi Związku, do współfinansowania badań.

Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa przeprowadza badania wybranych materiałów budowlanych od 2010 roku. Wyniki przekazuje do GUNB, gdzie mogą być one traktowane jako dowody w postępowaniu. Zmiany wprowadzane obecnie do Ustawy o wyrobach budowlanych mają na celu m.in. dostosować międzynarodowe zasady kontroli rynku materiałów budowlanych do rynku krajowego. Niestety za regulacjami prawnymi nie idzie zabezpieczenie finansowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej