Amerykańscy inwestorzy a rynek nieruchomości

2009-08-28 11:39

Według najnowszych badań firmy CB Richard Ellis (CBRE), jedną z najbardziej znaczących zmian w strukturze Europejskiego rynku nieruchomości w ciągu ostatnich dwóch lat jest wycofanie się amerykańskich inwestorów w wyniku kryzysu finansowego.

Dwa lata temu, kiedy rynek osiągał najwyższe notowania, inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych stanowili największą grupę graczy w Europie, na rynku obiektów komercyjnych, zaangażowanych w transakcje warte ponad 20 mld EUR tylko w 1 poł. 2007 r.
Chociaż w tym samym czasie ich sprzedaż wyniosła ponad 9,5 mld EUR, Amerykanie byli przede wszystkim nabywcami netto.
Obecnie są oni praktycznie nieobecni w Europie. W 1 poł. 2009 r. wydali zaledwie 400 mln EUR. Nie są oni również znacznie zainteresowani sprzedażą swoich nieruchomości (sprzedaż wyniosła 700 mln EUR).

Aktywność inwestorów z USA w Europie (EUR mln)
Autor: brak danych

Rynkiem, dla którego taka zmiana miała największe znaczenie, okazały się Niemcy. Szczyt aktywności Amerykańskich firm zbiegł się z czasem, kiedy zarówno niemieckie Otwarte Fundusze Inwestycyjne jak też niemieckie korporacje bardzo aktywnie sprzedawały nieruchomości. Duże portfolia nieruchomości były bardzo atrakcyjne dla inwestorów ze Stanów Zjednoczonych. W rezultacie do Niemiec trafiła prawie połowa amerykańskich środków zainwestowanych w latach 2006–2009, aż 36 miliardów EUR.
Również Francja i Wielka Brytania okazały się atrakcyjne dla Amerykanów. Razem z Niemcami przyciągnęły 84% inwestycji, nie tylko na rynek nieruchomości komercyjnych, ale również mieszkaniowych, który wówczas odnotowywał najwyższe wzrosty.

Kraje docelowe amerykańskich inwestycji na Europejskim rynku nieruchomości
Autor: brak danych

W Polsce Amerykanie w ciągu ostatnich trzech lat wydali zaledwie 3% całkowitej wartości inwestycji w Europie. Było to jednak aż 1,5 mld EUR w latach 2006–2009.
Jednak największa transakcja miała miejsce w 2004 r. – 700 mln EUR na zakup sieci galerii handlowych Metro przez Apollo Rida, który wcześniej już nabył Warsaw Trade Tower – najwyższy biurowiec w Polsce.
Wśród innych najbardziej aktywnych graczy wyróżniają się GE Real Estate (w 2007 r. za 555 mln EUR zakupił portfolio handlowe od Casino) oraz Heitman, od 2006 r. właściciel między innymi Mokotów Business Park (215 mln EUR) – pierwszego parku biurowego w Warszawie.
Dotychczas, w 2009 r. Amerykanie nie zainwestowali w żaden obiekt komercyjny w Polsce. Ray Torto, główny ekonomista CBRE twierdzi, że obecnie amerykańscy inwestorzy są nieobecni nie tylko na rynku Europejskim, ale również amerykańskim. Są przekonani, że prawdziwe okazje zakupowe dopiero się pojawią.

- Widzimy wyraźne sygnały, że inwestorzy amerykańscy już niedługo pojawią się z powrotem w Europie. W chwili obecnej dla funduszy oportunistycznych Europa jest istotnym potencjalnym celem inwestycyjnym, dla którego zostały już zebrane znaczące środki finansowe - powiedział Ray Torto.

- Również w Polsce pojawiają się przedstawiciele inwestorów ze Stanów Zjednoczonych, którzy nigdy wcześniej nie angażowali się u nas w transakcje, a należą do grupy największych funduszy na świecie. Na razie jednak tylko sondują rynek poszukując okazji i nie należą do grupy agresywnych kupujących - dodaje Joanna Mroczek, dyrektor działu Badań i Doradztwa CBRE.

Kto jest najbardziej aktywnym kupującym w Europie?
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej