Polskie Prawo Pracy - przeterminowane?

2008-02-15 11:13
Polskie Prawo Pracy - przeterminowane ?
Autor: MMaszner Polskie Prawo Pracy - przeterminowane ?

Plagą sektora budowlanego jest szara strefa usług, produkcji i zatrudnienia. Kluczowe dla jej ograniczenia - co jest istotne również dla budżetu państwa - jest wprowadzenie minimalnej stawki kalkulacyjnej roboczogodziny w budownictwie, stosowanej obligatoryjnie w przetargach. Domagają się tego zarówno organizacje pracodawców jak i związki zawodowe w budownictwie.

Potrzeba zmian w obowiązującym w Polsce prawie pracy, wynika zarówno ze zmiany ekonomiczno-społecznych warunków funkcjonowania gospodarki i przedsiębiorstw w naszym kraju w stosunku do połowy lat 90., gdy tworzona była zasadnicza konstrukcja obowiązującego dziś prawa pracy, jak i z faktu zmian związanych z integracją europejskiego rynku pracy. Jednocześnie środowisko przedsiębiorców niepokoją działania zmierzające do cząstkowej nowelizacji przepisów prawa pracy inspirowane poprzez lobbing grup nacisku, organizacji sektorowych i ugrupowań politycznych wykorzystujących forsowane zmiany dla bieżących interesów wyborczych, czy gospodarczych.

"Polskie prawo pracy i proces jego stanowienia w znaczący sposób odbiega od norm i standardów przyjętych w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej a wdrożenie prawa europejskiego w tym zakresie w Polsce jest często pozorne i formalne." - stwierdza Związek Zawodowy "Budowlani." - "Wzywamy rząd do podjęcia prac nad niezbędnymi zmianami prawa pracy w ścisłym współdziałaniu z Trójstronną Komisją ds. Społeczno Gospodarczych i trójstronnymi zespołami dialogu sektorowego. Faktyczne ignorowanie i osłabianie instytucji dialogu społecznego przez kolejne rządy jest główną przyczyną zaostrzania się konfliktów społecznych. Uzyskanie korzystnych dla wszystkich stron rezultatów dialogu społecznego wymaga faktycznego poszanowania uprawnień reprezentatywnych organizacji pracodawców i pracobiorców".

Procedowanie nad zmianami w prawie pracy w sposób tajny - przez komisje i zespoły ignorujące opinie partnerów społecznych i działające w oderwaniu od realiów rynku pracy - jest niedopuszczalne i nieodpowiedzialne. Szkody wynikające z trybu pracy Komisji Kodyfikacyjnej ds. Prawa Pracy w minionych latach, niezależnie od treści proponowanych rozwiązań, będą bardzo trudne do naprawienia. Tryb wprowadzania zmian w prawie pracy ma zasadnicze znaczenie dla pokoju społecznego w kraju a udział partnerów społecznych w tym procesie jest kluczowy.

Rząd powinien podjąć działania promujące sektorowe i zakładowe porozumienia układowe zawierane przez pracodawców i pracobiorców. Koncepcja promowania w całej gospodarce kontraktów indywidualnych jest gospodarczą i społeczną fikcją, ignorującą rzeczywisty kształt stosunków pracy. Polskie prawo pracy obecnie utrudnia lub wręcz uniemożliwia zawieranie układów zbiorowych - także przy woli ich podpisania przez obydwie strony. Po ponad roku negocjacji i ustaleń, po uzgodnieniu ważnych rozwiązań okazało się, że związki pracodawców i pracobiorców budownictwa zgodnie z polskim prawem nie mogą podpisać ponadzakładowego układu zbiorowego pracy w budownictwie.

"Wzywamy rząd do podjęcia działań prawnych umożliwiających tworzenie przez pracodawców i pracobiorców w Polsce funduszy parytetarnych - emerytalnych, edukacyjnych, bhp - jako bardzo dobrej i sprawdzonej w rozwiniętych krajach formy zabezpieczenia społecznego, integracji społecznej i promocji edukacji zawodowej." - ZZ "Budowlani" - "W obowiązującym prawie pracy brakuje regulacji odnoszących się do sezonowych sektorów gospodarki - takich jak budownictwo. Domagamy się uwzględnienia regulacji odpowiadających potrzebom stosunków pracy w sektorach sezonowych bądź w Kodeksie Pracy, bądź umożliwienia związkom zawodowym i związkom pracodawców zawierania skutecznych porozumień obowiązujących w sektorze."

Migracje pracowników i napływ siły roboczej z krajów spoza UE szczególnie w budownictwie, rolnictwie, usługach domowych i in. jest nieunikniony. Czas by rząd i parlament określili polską politykę migracyjną. Jej brak, mimo wieloletnich apeli, jest jednym z największych zaniedbań kolejnych rządów. Pracownicy migrujący indywidualnie i wraz z firmami wykonującymi usługi powinni być w pełni objęci polskimi regulacjami prawa pracy - zaniedbanie w tym zakresie potęguje napięcia społeczne, co może doprowadzić do załamania systemu zabezpieczenia społecznego.

"Jesteśmy otwarci na zmiany. Domagamy się jednak rzeczywistego a nie pozorowanego dialogu i udziału w kształtowaniu tych zmian." - podkreślają "Budowlani".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany