Ideą, która przyświecała utworzeniu Centrum Monitoringu Legislacji była, oprócz poprawy jakości i standardów polskiego prawa, chęć zwiększenia udziału przedsiębiorców w konsultacjach społecznych, zgodnie z – nie zawsze przestrzeganą przez administrację publiczną – zasadą "nic o nas, bez nas".
Centrum Monitoringu Legislacji to otwarte dla wszystkich miejsce, w którym można śledzić wszelkie projektowane akty prawne istotne z punktu widzenia biznesu. W jednym miejscu zebrane zostały projekty, ustawy i rozporządzenia istotne dla konkretnych branż i sektorów. Dodatkowo – zebrane w CML projekty opiniowane będą przez renomowanych analityków KPP i ekspertów zewnętrznych.
Centrum daje możliwość wywierania wpływu na kształt i jakość stanowionego prawa i jest pierwszym w Polsce forum przedsiębiorców na tak dużą skalę. Dotychczas mnogość instytucji mogących tworzyć prawo, mających obowiązek informowania o efektach swojej pracy, sprowadzała to na ogół do publikowania krótkich notek na stronach internetowych. Administracja często nie zwraca uwagi na wcześniejsze uzgodnienia, a czasem pomija opinie "niewygodnych" partnerów społecznych, którymi – paradoksalnie – najczęściej okazują się pracodawcy... CML powstał także po to, by wytrwale im je przypominać. Centrum gwarantuje, że wielkie doświadczenie pracodawców i ich praktyczna wiedza o mechanizmach gospodarczych się nie zmarnuje.
Centrum Monitoringu Legislacji można także traktować jako portal informacyjny, zawsze zamieszczający ważne i nowe wiadomości o projektowanych aktach i wydarzeniach istotnych z punktu widzenia tworzenia prawa.
Centrum Monitoringu Legislacji powstało z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich, wpieranej przez Gdański Związek Pracodawców, Kujawsko – Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.