Przedsiębiorca i prawo, czyli dlaczego powstało Centrum Monitoringu Legislacji

2009-03-21 10:00

W siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich, 19 marca 2009 roku, uroczyście zainaugurowano działalność Centrum Monitoringu Legislacji. To pierwsza w Polsce instytucja pozwalająca śledzić drogę legislacyjną nowo powstających aktów prawnych. Tym samym przedsiębiorcy zyskali narzędzie, pozwalające nie tylko na bieżąco obserwować planowane zmiany, ale także komentować pomysły nowych regulacji.

Ideą, która przyświecała utworzeniu Centrum Monitoringu Legislacji była, oprócz poprawy jakości i standardów polskiego prawa, chęć zwiększenia udziału przedsiębiorców w konsultacjach społecznych, zgodnie z – nie zawsze przestrzeganą przez administrację publiczną – zasadą "nic o nas, bez nas".

Centrum Monitoringu Legislacji to otwarte dla wszystkich miejsce, w którym można śledzić wszelkie projektowane akty prawne istotne z punktu widzenia biznesu. W jednym miejscu zebrane zostały projekty, ustawy i rozporządzenia istotne dla konkretnych branż i sektorów. Dodatkowo – zebrane w CML projekty opiniowane będą przez renomowanych analityków KPP i ekspertów zewnętrznych.

Centrum daje możliwość wywierania wpływu na kształt i jakość stanowionego prawa i jest pierwszym w Polsce forum przedsiębiorców na tak dużą skalę. Dotychczas mnogość instytucji mogących tworzyć prawo, mających obowiązek informowania o efektach swojej pracy, sprowadzała to na ogół do publikowania krótkich notek na stronach internetowych. Administracja często nie zwraca uwagi na wcześniejsze uzgodnienia, a czasem pomija opinie "niewygodnych" partnerów społecznych, którymi – paradoksalnie – najczęściej okazują się pracodawcy... CML powstał także po to, by wytrwale im je przypominać. Centrum gwarantuje, że wielkie doświadczenie pracodawców i ich praktyczna wiedza o mechanizmach gospodarczych się nie zmarnuje.

Centrum Monitoringu Legislacji można także traktować jako portal informacyjny, zawsze zamieszczający ważne i nowe wiadomości o projektowanych aktach i wydarzeniach istotnych z punktu widzenia tworzenia prawa.

Centrum Monitoringu Legislacji powstało z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich, wpieranej przez Gdański Związek Pracodawców, Kujawsko – Pomorski Związek Pracodawców i Przedsiębiorców oraz Związek Pracodawców Polska Miedź. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej