Składka zdrowotna do zwrotu. Jak otrzymać zwrot składki zwrotnej? Ważne terminy

2023-05-15 15:39
ZUS
Autor: MARCIN WZIONTEK/ SUPER EXPRESS Składka zwrotna powiązana jest z formą opodatkowania

Składka zdrowotna w 2023 roku jest traktowana jak podatki od dochodów. Po raz pierwszy w tym roku przedsiębiorcy muszą składać roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS-ie. Może powstać więc nadpłata, a wtedy ZUS ją zwróci. Co powinien zrobić przedsiębiorca, aby otrzymać zwrot składki zdrowotnej? Ważne jest też, aby zrobić to we właściwym terminie.

Spis treści

 1. Składka zdrowotna do zwrotu dla kogo?
 2. Rozliczenie składki zdrowotnej do 22 maja
 3. Jak otrzymać zwrot składki zdrowotnej?
 4. Kiedy ZUS zwróci nadpłaconą składkę zdrowotną?
 5. Składka zdrowotna - ważne terminy

Składkę zdrowotną, po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład, wylicza się jako procent od dochodów. Wprowadzono również obowiązek składania rozliczenia składki zdrowotnej raz na rok. Zbliża się termin złożenia takiego rozliczenia.

Składka zdrowotna do zwrotu dla kogo?

Zwrot składki zdrowotnej dotyczy przedsiębiorców, zarówno prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i zatrudniające pracowników. Ponieważ wysokość składki zdrowotnej wylicza się jako procent od dochodów, w rozliczeniu rocznym może powstać nadpłata lub niedopłata.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej muszą złożyć przedsiębiorcy rozliczające się jedną z trzech form opodatkowania:

 • zasada ogólna - podatek według skali,
 • zasada ogólna – podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Rozliczenie składki zdrowotnej do 22 maja

Rozliczenie roczne składki zdrowotnej należy przygotować w dokumencie za kwiecień 2023. Zatem ostateczny termin na złożenie formularza upływa 22 maja. Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą wypełnia dokument ZUS DRA (blok XIII). Przedsiębiorca zatrudniający pracowników wypełnia druk ZUS RCA (blok III.F).

Jeśli w rozliczeniu powstanie niedopłata składki zdrowotnej należy ją uregulować także do 22 maja 2023.

Jeśli w rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej powstanie nadpłata ZUS ją przedsiębiorcy zwróci.

Jak otrzymać zwrot składki zdrowotnej?

Na profilu przedsiębiorcy na platformie ZUS PUE pojawi się automatycznie wygenerowany wniosek o zwrot składki zdrowotnej. Przypominamy, że od 1 stycznia 2023 każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Pisaliśmy o tym w artykule: Nowy obowiązek dla wszystkich firm od 1 stycznia 2023. Chodzi o ZUS

Starać się o zwrot składki zdrowotnej można przez internet, osobiście lub za pośrednictwem poczty.

Jakie dokumenty należy przygotować? Najważniejszym jest RZS-P - wniosek płatnika składek o zwrot nienależnie opłaconych składek. Do tego certyfikat kwalifikowany ub login i hasło do profilu zaufanego ePUAP. w przypadku postępowania przez internet i dokument potwierdzający tożsamość w przypadku załatwienia sprawy osobiście.

Aby otrzymać zwrot składki zdrowotnej należy złożyć wniosek. Nie wystarczy, że ZUS go automatycznie wygeneruje. Wniosek o zwrot nadpłaty trzeba przesłać do ZUS – do 1 czerwca 2023 roku

Przy złożeniu wniosku przedsiębiorca musi złożyć podpis elektroniczny (jeśli załatwia sprawę online) lub osobiście w oddziale ZUS. Powinien też sprawdzić wniosek, uzupełnij dane w formularzu elektronicznym lub na wydruku i złożyć dyspozycję sposobu odbioru informacji. Domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru informacji w formie elektronicznej poprzez portal PUE. 

Kiedy ZUS zwróci nadpłaconą składkę zdrowotną?

Jeżeli na koncie rozliczeniowym przedsiębiorcy jest nadpłata, to ZUS zwróci nienależnie opłacone składki. Poinformuje o tym pisemnie. Jeżeli ZUS odmówi zwrotu składki, również poinformuje o tym pisemnie.

Przedsiębiorca może się odwołać od decyzji odmownej ZUS. Należy wtedy zawnioskować o wydanie decyzji w tej sprawie. Jeżeli złożona jest dyspozycja odbioru informacji w formie elektronicznej, ZUS powiadomi o dokumencie do odbioru mejlem lub dodatkowo SMSem.

Nadpłatę składki ZUS zwróci w ciągu 30 dni od dnia, w którym:

 • wpłynie do ZUS wniosek,
 • ZUS otrzyma imienny raport korygujący za ubezpieczonego, którego dotyczy nadpłata, oraz deklarację rozliczeniową korygującą.

Jeżeli ZUS nie zwróci nadpłaty w ciągu 30 dni - zapłaci odsetki, takie jak od zaległości podatkowych.

Składka zdrowotna - ważne terminy

 • 22 maja 2023 – ostatni dzień na złożenie dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2023 wraz z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej oraz na opłacenie należnych składek za kwiecień 2023 wraz z niedopłatą składki rocznej,
 • 1 czerwca 2023 – ostatni dzień na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • 1 sierpnia 2023 – maksymalny termin dla ZUS na zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne, licząc deklarowane przez ZUS 30 dni na zwrot.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300). 

Więcej na temat:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej