Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma nowego szefa. Kogo powołał premier?

2018-08-30 12:01
Budowa drogi, trasa S5
Autor: GDDKiA Budowa drogi S5

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ma kolejnego pełniącego obowiązki szefa, a w ostatnich czterech latach to już siódmy Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, w tym szósty z funkcją p.o. Czy nowa władza w GDDKiA zostanie na dłużej?

Nowym p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad – powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na wniosek  ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka - został Tomasz Żuchowski.

Nowy szef GDDKiA jest dobrze znany w środowisku budowlanym. Tomasz Żuchowski przez wiele lat pracownikiem resortu budownictwa, trwał w nim mimo zmieniających się wraz z kolejnymi władzami nazw tego ministerstwa. Zanim w listopadzie 2015 roku został powołany na podsekretarza stanu odpowiedzialnego za sektor budownictwa i planowania przestrzennego w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (zajmował się m.in. nowymi warunkami technicznymi, projektem Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego i Krajowym Zasobem Nieruchomości), pracował w Departamencie Budownictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Swą ministerialną funkcję pełnił do marca 2018, gdy został odwołany przez premiera Morawieckiego w ramach akcji „odchudzania rządu”. Swoje doświadczenie, znajomość środowiska budowlanego i wiedzę o problemach budownictwa Tomasz Żuchowski będzie mógł teraz wykorzystać jako p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
Poprzednik, Jacek Gryga, p.o. Generalny Dyrektor DKiA pozostaje na stanowisku zastępcy.  

Tomasz Żuchowski p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
Autor: Ministerstwo Infrastruktury Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk (z lewej) 30 sierpnia 2018 powołał Tomasza Żuchowskiego na p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad

Szefowie GDDKiA

A wracając do wątku zmian na stanowisku Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, przypomnijmy tylko tych ostatnich.

  • Tomasz Żuchowski − p.o. od 30 sierpnia 2018
  • Jacek Gryga − p.o. listopad 2017 – sierpień 2018
  • Krzysztof Kondraciuk – grudzień 2016 − listopad 2017 – jedyny bez p.o.
  • Jacek Bojarowicz – p.o. grudzień 2015  −  grudzień 2016
  • Tomasz Rudnicki – p.o. kwiecień 2015 − grudzień 2015
  • Ewa Tomala-Borucka – p.o. luty 2014 − kwiecień 2015
  • Lech Witecki − p.o. maj 2008 − luty 2014 – rekordzista na tym stanowisku  

Quiz. Autostrady i drogi ekspresowe w Polsce

Pytanie 1 z 10
Ile jest autostrad w Polsce?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej