Echo Investment: ponad 26 mln zł zysku netto

2008-05-20 17:11

Grupa Kapitałowa Echo Investment zamknęła pierwszy kwartał 2008 roku zyskiem netto wynoszącym ponad 26 mln zł. Przychody netto Grupy wzrosły o ponad 40% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego i wynoszą blisko 91 mln zł. Całkowita wartość aktywów przekroczyła 1 mld euro, a poziom kapitału własnego wyniósł prawie 0,5 mld euro, co stanowi ok. 20 % wzrost w stosunku do danych z ubiegłego roku.

Osiedle Inflancka

Pod koniec I kwartału 2008 roku Grupa Kapitałowa Echo Investment dysponowała ponad 270 mln zł gotówki i środków płynnych, natomiast stosunek zobowiązań krótkoterminowych i długoterminowych do aktywów całkowitych wyniósł 44% i utrzymał się na podobnym poziomie do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Czynnikiem mającym istotny wpływ na wzrost przychodów ze sprzedaży oraz osiągnięty w I kwartale 2008 roku wynik było ujęcie przychodów z tytułu zawartych umów ostatecznych sprzedaży projektu mieszkaniowego (Osiedle Inflancka) w Warszawie (II etap), a także wzrost przychodów uzyskanych z wynajmu powierzchni komercyjnych.

Wpływ na osiągnięty wynik miała również dokonywana co kwartał aktualizacja wyceny posiadanych przez Grupę Kapitałową nieruchomości, uwzględniająca m.in. zmiany wynikające z różnic kursowych euro i dolara (q/q) i indeksację czynszów, dokonywaną na początku każdego roku obrotowego.

Niższy zysk netto w I kwartale 2008 roku w odniesieniu do analogicznego okresu roku poprzedniego to rezultat mniejszego wpływu wartości aktualizacji nieruchomości.Grupa Kapitałowa Echo Investment sfinalizowała transakcje zakupu gruntów w Krakowie i Koszalinie, umożliwiające realizację ponad 100 000 m2 powierzchni wynajmowanej.

Centra handlowe
Firma ma w planach realizację 8 nowych inwestycji (w tym na Węgrzech i w Rumunii). Po ich ukończeniu liczba tego typu inwestycji w portfelu firmy podwyższy się do 18. Echo Investment planuje również rozbudowę swoich centrów handlowych i handlowo-rozrywkowych. Istniejące już obiekty handlowe zwiększą swoją powierzchnię o ponad 180 000 m2.

Biura i hotele
Echo Investment aktywnie rozwija swoją działalność w sektorze nieruchomości biurowych. W portfelu realizowanych i planowanych inwestycji Grupa ma 9 obiektów biurowych. Po zakończeniu ich realizacji Echo Investment będzie miało 12 projektów biurowych o łącznej powierzchni ponad 300 tys. m2 netto.
Spółka planuje również budowę hotelu w Łodzi.

Mieszkania
W 2007 roku spółka pozyskała 2 nowe rynki w segmencie projektów mieszkaniowych, w Łodzi i we Wrocławiu. Zakupiono grunty pod kolejne inwestycje, na których zrealizowane zostanie ponad 120 000 m2 powierzchni na sprzedaż.
W roku 2008 do użytku oddane zostaną 4 inwestycje w Kielcach, Poznaniu i Warszawie. Łącznie w przygotowaniu i realizacji jest 20 nowych projektów (3100 mieszkań oraz działki z projektami domów).

Nieruchomości gruntowe
Łącznie Echo Investment ma zabezpieczone ponad 300 ha gruntów pod nowe inwestycje. Zgodnie z zakładaną strategią rozwoju, firma nadal aktywnie poszukuje możliwości pozyskania nowych inwestycji we wszystkich 4 sektorach działalności w Polsce i za granicą. W 2007 roku zakupiła grunt w atrakcyjnej lokalizacji w Rumunii, na którym planuje zrealizować centrum handlowo-rozrywkowe o pow. około 53 000 m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej