Uszkodzenia elewacji. Stop mostkom termicznym i pęknięciom ocieplonej ściany

2013-01-08 13:40
Uszkodzenia elewacji. Stop mostkom termicznym i pęknięciom ocieplonej ściany
Autor: Stahlton Uszkodzenie elewacji w miejscu montażu daszku

Ściany będą trwałe i pewnie ocieplone tylko wtedy, gdy ocieplenie nie będzie przerwane i gdy nie wystąpią w ścianie mostki termiczne. Jak temu przeciwdziałać w miejscach, gdzie trzeba zamontować dodatkowe elementy, np. balustradę czy daszek nad wejściem? Rozwiązaniem są specjalne elementy montażowe firmy Stahlton z linii Eco-Fix.

Montaż elementów zewnętrznych do ściany wymaga przebicia grubej warstwy izolacji termicznej przez stalowe kotwy czy dyble, których znaczna długość stawia pod znakiem zapytania statyczność takiego połączenia. Niebezpiecznym zjawiskiem jest powstawanie uszkodzeń ocieplonej elewacji w miejscu montażu zewnętrznych elementów konstrukcyjnych. Zdarza się to niestety bardzo często podczas montowania takich elementów, jak daszki, balustrady, markizy czy lampy.

Co więcej, zwłaszcza w daszkach podwieszanych na linkach, na elewację oddziałują duże siły wyrywające i ściskające. Skutkiem tego jest powstawanie odkształceń oraz pęknięć w ociepleniu i ścianie, przez które wnikać może woda siejąca potem spustoszenie.

Elementy montażowe mocne i nieodkształcalne

– Zapobieganie uszkodzeniom elewacji wynikającym z montażu elementów zewnętrznych to wyzwanie dla konstruktorów obiektów różnego rodzaju, w tym także biurowców i budynków mieszkalnych. Dlatego powstały specjalne elementy montażowe – wykonane z twardej pianki poliuretanowej o dużej gęstości – mające nie tylko bardzo dobre właściwości izolacyjne, ale także bardzo odporne na obciążenia ściskające i wyrywające. Należą do nich na przykład produkty firmy Stahlton z linii Eco-Fix.
– Elementy montażowe Eco-Fix nie odkształcają się pod wpływem nacisku, ani pod wpływem wahań temperatury czy zmian wilgotności powietrza, co powoduje, że nie dochodzi do pęknięć na styku elementu z materiałem izolacyjnym ściany – tłumaczy Artur Reczkowski z firmy Stahlton.

Jak mocuje się elementy Eco-Fix?

Montaż elementów Eco-Fix ma miejsce podczas wykonywania ocieplenia lub zaraz po jego zakończeniu. W miejscu montażu przyszłego elementu, takiego jak np. lampa, balustrada czy daszek nad wejściem do budynku, mocuje się odpowiednio dobrany element Eco-Fix do ściany budynku (gdy ścianę już ocieplono, wycina się otwór w warstwie termoizolacyjnej). Dopiero do tak zamocowanego elementu montażowego przytwierdza się lampę, balustradę czy daszek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej