Sufity podwieszane i aranżacja oświetlenia

2009-03-16 8:07
Sufity podwieszane i aranżacja oświetlenia
Autor: Knauf

Stosowane od dawna w architekturze biurowej sufity podwieszane, są coraz częściej spotykane w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach. Dzięki najnowszym technologiom szereg barier w projektowaniu sufitów zostało przełamanych.

Płyty Formplatte firmy Knauf dają możliwość zbudowania niemal dowolnego  kształtu sufitu. Mogą być one gięte zarówno na sucho jak i na mokro. Pozwalają nie tylko zakryć niedoskonałości stropów, są również dobrym podłożem do montowania opraw oświetleniowych, kratek wywiewnych wentylacji i klimatyzacji oraz osłon całego systemu rur i instalacji. Dzięki sufitom podwieszanym wyciszonym wełną mineralną, pomieszczenia mają dobre właściwości akustyczne. Zastosowanie płyt Cleaneo Akustyk umożliwia zlikwidowanie zjawiska pogłosu w pomieszczeniu. Są to wielkoformatowe płyty gipsowe, których powierzchnia jest perforowana lub ponacinana - zazwyczaj o ściętych 4 krawędziach lub 2 podłużnych krawędziach półokrągłych i dwóch poprzecznych fazowanych. Przeznaczone są do wykonywania okładzin ścian i sufitów na konstrukcji metalowej, w pomieszczeniach, gdzie stawiane są wymagania dekoracyjne, akustyczne i wentylacyjne.

płyta Cleaneo Akustik
klasyfikacja ogniowa A2
grubość [mm] 12,5
format, perforacja i ukształtowanie krawędzi wg zeszytu technicznego Knauf D12
składowanie w suchym pomieszczeniu na paletach drewnianych

Płyty Formplatte mogą być gięte na sucho lub na mokro. Są materiałem przeznaczonym do wykonania okładzin stalowych słupów, łagodnych połączeń fragmentów sufitu o różnej wysokości, kształtowania łukowych stropów, a także stawiania wklęsłych i wypukłych ścian. Mogą być stosowane w przypadku konieczności ukształtowania powierzchni wklęsłej o małym promieniu. Wyginając płytę na sucho można osiągnąć łuk o promieniu 1000 mm, np. do wykonywania elementów walcowych - grubość elementu: Knauf Formplatte 2 x 6,5 mm = 13 mm, kąt: 90o/180o.

płyta Formplatte (GKB)
krawędź podłużna spłaszczona (AK)
wymiary (dł./szer./gr.) [mm] 2500/1200/6,5

Przy projektowaniu pomieszczenia należy pamiętać, że duże znaczenie we wnętrzu odgrywa oświetlenie górne i sufitowe, którego zadaniem jest zapewnienie dobrego widzenia w każdej strefie pomieszczenia. Systemy sufitowe dają możliwość zastosowania różnorodnego źródła światła. Sposobów montażu oświetlenia jest wiele, oprawy mogą być: wbudowane w sufit lub tuż pod nim, przylegające do jego płaszczyzny, wiszące o dekoracyjnych formach i zróżnicowanej kolorystyce.
Zadaniem oświetlenia dekoracyjnego jest wyeksponowanie wybranych szczegółów we wnętrzu, takich jak np. obraz, ramka na zdjęcia, mebel czy roślina. Gra światła i cienia, zastosowanie oświetlenia w różnych kolorach, zmiana rzeczywistych barw materiałów  pomoże stworzyć nowe, atrakcyjne oblicze każdego pomieszczenia.
Dobrze zaprojektowany sufit to połączenie wielu wzajemnie uzupełniających się elementów.  Łatwość i szybkość montażu płyt gipsowo-kartonowych, powoduje, że zwolenników stosowania sufitów podwieszanych ciągle przybywa.

Sufity podwieszane i aranżacja oświetlenia
Autor: Knauf
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej