Sufity akustyczne Rockfon Sonar - dobry design i idealna akustyka

2009-12-14 12:33
RFN Stadsdeelkantoor
Autor: ROCKFON Sp. z o.o.

Rodzina akustycznych sufitów podwieszanych Rockfon Sonar powiększyła się o płyty Sonar dB. Tym samym do produktów o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku dołączyły rozwiązania o wysokim wskaźniku izolacyjności akustycznej. Teraz - zapewniając jednolitość i estetykę systemu sufitowego - z akustyką pomieszczenia możemy "zrobić wszystko".

Sufity akustyczne rodziny Sonar należą do linii dekoracyjnej Rockfon Design, stworzonej z myślą o każdym pomieszczeniu, gdzie wymagana jest estetyka, wysoka jakość wykończenia i trwałość. Jednak ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest zagwarantowanie optymalnego komfortu akustycznego.
Wprowadzając płyty Sonar dB, firma Rockfon połączyła w jednej linii wzorniczej produkty o najwyższej klasie pochłaniania dźwięku (grupa płyt Sonar), produkty specjalistyczne (Sonar Bas) oraz rozwiązania o wysokim wskaźniku izolacyjności akustycznej (Sonar dB).

Dlaczego właśnie sufit?

Sufity mają ogromne znaczenie dla akustyki pomieszczeń, ponieważ są w nich największą płaską powierzchnią. Szczególnego znaczenia nabierają w budynkach biurowych i administracyjnych, gdzie wiele osób pracuje na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, a także w pomieszczeniach szkolnych, obiektach użyteczności publicznej, obiektach handlowych itp., w których jednocześnie przebywa wielu użytkowników, narażonych na wiele źródeł hałasu.

  • Pochłanianie i czas pogłosu

Jeśli źródło dźwięku znajduje się wewnątrz pomieszczenia, to sufit „twardy” akustycznie zadziała jak lustro, odbijając fale dźwiękowe, powodując pogłos, nakładanie się na siebie wielu rozmów i powstawanie uciążliwego szumu. Wystarczy przypomnieć sobie dudniące echo, jakie słyszymy wchodząc do pustego, nie urządzonego jeszcze pomieszczenia.
O takich efektach decyduje „dźwiękochłonność”, czyli zdolność pochłaniania (absorpcji) fali akustycznej. Zadaniem sufitu podwieszanego jest w tym zakresie optymalizacja czasu pogłosu. Uzyskuje się ją poprzez dobór i rozmieszczenie płyt sufitowych o właściwych parametrach w odpowiednich fragmentach sufitu. Dzięki temu sufit zapewnia optymalny czas pogłosu, a jednocześnie wycisza pojedyncze stanowiska pracy.
Należy pamiętać, że każde wnętrze musi być traktowane indywidualnie i wymaga specyficznych rozwiązań w zależności od rodzaju emitowanego hałasu i poziomu komfortu akustycznego, jaki należy osiągnąć. Na przykład dla biura typu open-space rekomendowany czas pogłosu powinien wysosić 0,4–0,5 sek. dla częstotliwości 250–4000 Hz przy poziomie dźwięku 35 dB, podczas gdy dla sali konferencyjnej rekomendowany czas pogłosu wynosi 0,8–1,1 sek., przy tej samej częstotliwości i poziomie dźwięku 40 dB.
Jakość pochłaniania dźwięku przez sufit podwieszany jest określana za pomocą różnych wielkości, najczęściej są to: współczynnik αw oraz klasy pochłaniania A-E (wg EN ISO 11654).

  • Izolacyjność akustyczna

Jeśli dla użytkowników budynku duże znaczenie ma poufność prowadzonych rozmów albo ochrona pomieszczenia przed odgłosami z sąsiednich biur lub z przestrzeni instalacyjnej - wówczas dużego znaczenia nabiera drugi parametr płyt sufitowych: „dźwiękoizolacyjność”, czyli izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych. W przypadku sufitów podwieszanych jest ona mierzona w relacji pomieszczenie–pomieszczenie.
Sufity podwieszane najczęściej stosuje się na dużych powierzchniach, dzielonych następnie na mniejsze pomieszczenia. Dlatego w praktyce używa się zwykle współczynnika izolacyjności akustycznej wzdłużnej – Dnfw podawanego w decybelach.  Określa on poziom izolacyjności, gdy źródło dźwięku znajduje się w przylegającym pomieszczeniu, a dźwięk przenoszony jest w poziomie, poprzez dwukrotne przejście przez wspólny sufit podwieszany, znajdujący się nad oboma pomieszczeniami.
Zadaniem sufitu podwieszanego jest w tym zakresie osiągnięcie jak najwyższej izolacyjności, odpowiednio do charakteru pomieszczenia. Warto pamiętać, że minimalny akceptowalny stopień prywatności w relacji pomieszczenie–pomieszczenie (np. w biurze komórkowym) uzyskiwany jest zwykle przy izolacyjności akustycznej płyt sufitowych wynoszącej 35 dB.

Na „klasyczny” hałas - grupa płyt Sonar

Wszystkie sufity akustyczne Rockfon wykonane są ze sprężystej wełny skalnej, która bardzo dobrze pochłania i tłumi fale dźwiękowe. Płyty Sonar wyróżniają się wśród nich najwyższym współczynnikiem pochłaniania dźwięku (wskaźnik αw = 1,0 - klasa A zgodnie z normą EN ISO 11654). Dzięki temu pozwalają precyzyjnie dostosować czas pogłosu do przeznaczenia i charakteru pomieszczenia. Zapewniają krótszy czas pogłosu i lepsze zrozumienie mowy - ludzie mogą się dobrze słyszeć i rozumieć z niewielkiej odległości. Nie rozprasza ich to, co dzieje się w innej części sali. Mają też zapewnione poczucie prywatności. Przekłada się to bezpośrednio na możliwość koncentracji i efektywność wykonywanych zadań.
Sufity Sonar, dzięki szerokiemu asortymentowi płyt, zapewniają dużą swobodę projektowania, a także szybki montaż i demontaż. Płyty te są szczególnie polecane do obiektów biurowych, handlowych i szkolnych oraz tzw. pomieszczeń czystych (szpitali, przychodni, laboratoriów).

Głosy z pomieszczenia obok - Sonar dB

Trudno mówić o komforcie, jeśli zwykła rozmowa przenika przez sufit podwieszany ponad ścianką działową i jest słyszana pomiędzy sąsiednimi pomieszczeniami. Szkodzi to obu stronom: dyskutujący tracą poufność prowadzonych rozmów, a „sąsiedzi” skarżą się na zakłócony spokój. Ochrona przed takimi sytuacjami to zadanie dla sufitów Sonar dB.
Dźwiękochłonność płyt Sonar dB - podobnie jak wszystkich sufitów Rockfon - zapewnia skalna wełna mineralna. Natomiast ich wysoką izolacyjność akustyczną osiągnięto dzięki budowie warstwowej z użyciem membrany izolacyjnej. Dodatkowy izolator powoduje znaczące ograniczenie dźwięków docierających spoza chronionego pomieszczenia utrzymując je na poziomie tła akustycznego.
Płyty grupy Sonar dB dostępne są w trzech wersjach: dB40, dB42, dB44. Liczby w nazwie produktu określają wartość izolacyjności akustycznej wzdłużnej (Dnfw).
Płyty Sonar dB 40 wykonane są z 30 mm dźwiękochłonnej warstwy wełny skalnej z membraną izolacyjną po stronie tylnej (górnej). W płytach Sonar dB 42 i dB 44 membrana przedziela warstwy wełny. Zadaniem dolnej warstwy wełny jest pochłanianie dźwięków, które swoje źródło mają w pomieszczeniu. Membrana redukuje możliwość przenoszenia dźwięków do sąsiednich pomieszczeń. Górna (tylna) warstwa wełny pochłania dźwięki powstające w pustej przestrzeni międzystropowej oraz przechodzące z sąsiednich pomieszczeń i wyższych kondygnacji. W płycie Sonar dB 42 grubość wełny skalnej wynosi 25 mm (warstwa dolna) plus 15 mm (górna). Warstwy płyty Sonar dB 44 mają odpowiednio 30 i 20 mm.
Wszystkie płyty Sonar dB mają delikatnie fakturowaną, mikroporowatą powierzchnię. Są materiałem lekkim i łatwym do przycinania, a przez to prostym w montażu.
Sufity Sonar dB zalecane są szczególnie w miejscach, gdzie zależy nam na uzyskaniu maksymalnego poziomu prywatności np. tam, gdzie odbywają się poufne rozmowy i negocjacje.

Muzyka dla uszu - Sonar Bas

Rockfon Sonar Bas to płyty przeznaczone do zadań specjalnych. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięku na niskich częstotliwościach oraz niskim współczynnikiem w zakresie częstotliwości wysokich. Płyty Sonar Bas są bardzo pomocne przy uzyskiwaniu wymaganych parametrów akustycznych dużych sal szkolnych, sal wykładowych, koncertowych i teatralnych. Stosuje się je wspólnie ze standardowymi płytami Sonar rozmieszczając je w przewidzianych przez akustyka częściach sufitu podwieszanego - najczęściej nad przednią częścią widowni.


Każde wnętrze trzeba traktować indywidualnie i stosować w nich specyficzne rozwiązania w zależności od rodzaju emitowanego hałasu i poziomu komfortu akustycznego, jaki należy osiągnąć. Rozszerzona gama sufitów akustycznych Rockfon Sonar jest w stanie w pełni sprostać temu wyzwaniu.

Rodzina sufitów Rockfon Sonar – właściwości

Płyty rodziny Rockfon Sonar dostępne są w szerokiej gamie modułów i krawędzi (m.in. M, E, D, C, B, A) oraz systemów montażu. W efekcie liczba rozwiązań projektowych i opcji montażu jest imponująca. Płyty produkuje się z niepalnej wełny skalnej, dlatego w badaniach reakcji na ogień otrzymały najwyższą euroklasę – A1. Płyty Rockfon są odporne do 100% wilgotności względnej powietrza. Dzięki temu sufity Rockfon zachowują stabilność wymiarów w każdych warunkach i są odporne na rozwój pleśni i bakterii. W procesie produkcji wykorzystuje się opatentowane technologie, co powala na perfekcyjne wykończenie krawędzie przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności płyt, niezbędnej do utrzymania wysokiej trwałości sufitów. Warstwa matowej, białej farby, która pokrywa powierzchnię płyty ułatwia czyszczenie, zwiększa odporność na zarysowania i ślady – a przede wszystkim zapewnia wysoki współczynnik odbicia światła (85–87%).

 

Parametry techniczne przykładowych sufitów Rockfon
Typ sufitu z rodziny Sonar Grubość Pochłanianie dźwięku Izolacyjność akustyczna Reakcja na ogień Odbicie światła
[mm] αw Klasa Dnfw Euroklasa [%]
Sonar 20 1,00 A n/k A1 0,85
Sonar Bas 20 0,20 E n/k A1  0,87 
Sonar dB 40 30 0,85 B 40 dB A1  0,85
Sonar dB 42 40 0,80 B 42 dB A2-s1,d0 0,85
Sonar dB 44 50 0,90 A 44 dB A2-s1,d0 0,85
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej