Płyta fermacell do budynków użyteczności publicznej. Jakie zastosowanie i właściwości ma płyta fermacell?

2017-10-02 16:06 Materiał sponsorowany
biurowiec
Autor: fermacell Płyty podłogowe fermacell znajdują zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej

Płyta fermacell to sprawdzone rozwiązanie podłogowe - suchy jastrych, który zdecydowanie poprawia parametry użykowe budynków mieszkalnych, zarówno jedno, jak i wielorodzinnych, ale nie tylko. Płyta fermacell o symbolu 2 E 22 przeznaczona jest specjalnie do budynków użyteczności publicznej.

 

  • w jaki sposób można poprawić właściwości użytkowe budynków użyteczności publicznej,
  • jakie jest zastosowanie płyty fermacell 2 E 22

 

Zastosowanie płyty fermacell

Zimna i głośna prodłoga to problem nie tylko budynków mieszkalnych, ale także użyteczności publicznej, w tym szkół czy placówek służby zdrowia, a także budynków biurowych. A do wyeliminowania właśnie tych problemów służy gipsowo-włóknowa, lekka płyta fermacell, która z powodzeniem zastępuje tradycyjne wylewki, zwłaszcza na stropy monolityczne, lekkie stropy stalowe i drewniane, czy nawet kraty WEMA. Płyta fermacell znajduje zastosowanie zarówno w budynkach nowych, jak i poddawanym modernizacji czy rewitalizacji. W przypadku starych budynków z drewnianymi stropami belkowymi fermacell jest najczęściej jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym kontynuację prac remontowych i modernizacyjnych bez wcześniejszego demontażu poszycia lub elementów konstrukcyjnych stropów, które zazwyczaj mają ograniczoną wytrzymałość. Płyta fermacell pozwala na:

  • uzyskanie równej, jednolitej i wytrzymałej płaszczyzny pod każdy rodzaj posadzki.
  • poprawę izolacyjności termicznej budynku,
  • podwyższenie izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych i wyciszenia podłogi,
  • poprawę ochrony przecipożarowej (płyta fermacell jest materiałem niepalnym).
  • wyrównanie wysokości,
  • stworzenie dodatkowej powierzchni użytkowej.

Pozostałe kursy:

Płyta fermacell 2E 22 - jak jest zbudowana?

Płytę fermacell, czyli element jastrychowy, tworzą dwie, przesunięte względem siebie o 5 cm i sklejone fabrycznie płyty gipsowo-włóknowe. Wymiary każdej z płyt to 50x150 cm, grubość 12,5 mm (całość ma grubość 25 mm i powierzchnię 0,75 m²). Przesunięcie płyt tworzy odpowiednią zakładkę (felc), dzięki której możliwe jest klejenie krawędzi kolejnych elementów, układanych na stropie jednym ciągiem. Rozwiązanie umożliwia szybkie dopasowanie suchego jastrychu i daje trwałe połączenie systemowe. Dzięki niemu nawet w miejscu łączenia się spoin zapewniona jest wysoka odporność na obciążenia punktowe. Elementy jastrychowe fermacell przenoszą obciążenia 0,8–1,5 kN/punkt czyli ok. 8000–15000 kN/m².
W przypadku płyty 2E 22 i zastosowania w obiekcie użyteczności publicznej konstrukcja jastrychu wygląda następujco: 2 x 12,5 mm płyta gipsowo-włóknowa. W przypadku konieczności wyrównania podłoża stosuje się podsypkę wiązaną fermacell grubości 40-200 mm, matę tekturową typu plaster miodu fermacell grubości 30 lub 60 mm i/lub podsypkę wyrównującą fermacell maksymalnej grubości 60 mm.

płyta feracell
Autor: fermacell Płyta gipsowo-włóknowa fermacell, element jastrychowy
płyta fermacell 2 E 22 zastosowana w hali sportowej
Autor: fermacell Przykład zastowania suchego jastrychu - płyt fermacell 2 E 22

Montaż płyt fermacell

Sposób montażu i optymalny format płyt bardzo skracają czas wykonania podłogi, a dodatkową zaletą suchej technologii jest możliwość natychmiastowego poruszania się po powierzchni podłogi oraz przystąpienie do prac posadzkowych zaraz po stwardnieniu kleju, łączącego poszczególne elementy, co w przypadku budynków użyteczności publicznej jest cenną właściwością.
W systemie fermacell występują też elementy z fabrycznie wbudowaną dodatkową warstwą izolacji akustycznej grubości 10 mm z miękkiej płyty pilśniowej lub twardej wełny mineralnej oraz elementy z izolacją termiczną z pianki PS grubości 20–60 mm. Ich zastosowanie eliminuje, występujące w innych technologiach, czynności związane z izolacją stropów i w istotny sposób zmniejsza nakład pracy. W zabudowie podłogowej fermacell wykorzystuje się także kruszywo z lekkiego gazobetonu. Stosowane jest ono do niwelacji nierównych powierzchni stropów oraz wyrównania różnic wysokości podłoża – bez ubijania i zagęszczania.

W przypadku lekkich drewnianych stropów belkowych często zachodzi potrzeba ich dociążenia w celu ograniczenia przenikania dźwięków mechanicznych. Tradycyjnie funkcję tę spełniały, kłopotliwe ze względu na czas i charakter robót, mokre wylewki cementowe. Ich zastosowanie często kolidowało z graniczną wytrzymałością stropów niedostosowanych do tak dużych obciążeń. W systemie fermacell zoptymalizowano to zagadnienie. Tekturowa mata o strukturze plastra miodu (30 mm) z wypełnieniem kruszywem mineralnym bezpiecznie dociąża drewniane. Jednocześnie, zastosowanie jej wraz z systemowymi elementami podłogowymi izolowanymi akustycznie, poprawia efekt tłumienia dźwięków mechanicznych na drewnianych stropach belkowych nawet o 34 dB.

Jak układa się suchy jastrych z płyt fermacell?

zastosowanie płyt fermacell w siłowni
Autor: fermacell Klub fitness - miejsce, w którym odpowiednie wyciszenia podłogi jest wyjątkowo ważne, a z zastosowaniem płyt podłogowych fermacell jest to możliwe
Płyty podłogowe fermacell w budynku służby zdrowia
Autor: fermacell Płyty podłogowe fermacell sprawdzają się również w nowo budowanych, jak i modernizowanych budynkach służby zdrowia
Partnerzy

Marka Fermacell oferuje kompletne systemy suchej zabudowy z płyt gipsowo-włóknowych

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej