Panele ścienne Marotte. Drewno w roli głównej

2007-05-24 16:40
Zdobienie drewnem
Autor: brak danych

Tradycyjny sposób produkcji paneli - nawet przy zachowaniu rygorów produkcji i starannym doborze drewna - pozwala uzyskać jedynie dwuwymiarowy efekt wizualny. Nowy sposób obróbki drewna wprowadzony przez firmę Marotte pozwala uzyskać efekt wypukłości paneli.

Firma Marotte opracowała oryginalne sposoby zdobienia drewnem okładzin ściennych, drzwiowych, sufitowych oraz mebli dekoracyjnych. Tradycyjny sposób produkcji paneli - nawet przy zachowaniu rygorów produkcji i starannym doborze drewna - pozwala uzyskać jedynie dwuwymiarowy efekt wizualny. Nowy sposób obróbki drewna wprowadzony przez firmę Marotte pozwala uzyskać efekt wypukłości paneli.

Panele mozaikowe. Drewno w roli głównej...

Drewniane panele mozaikowe tworzą ciekawy efekt wizualny. Wzory paneli przypominają markieterię, w rzeczywistości są to tylko nałożone na siebie kawałki drewna. Pozwala to uzyskać formy charakterystyczne dla nowego wzornictwa. Linie, gwiazdy, barwy naturalnego drewna (i inne) tworzą motywy linearne, wzory roślinne, a nawet faktury przypominające skórę. Zastosowanie takich kolorów jak intensywne czerwienie, ciemne odcienie niebieskiego czy pastelowe zielenie nadaje panelom głębię i rys oryginalności. (oryginalne są też nazwy produktów: Troll, Amozone, Cocoon).

  1. Panele tkane Powstają ze splotu pasków drewnianego forniru, co daje efekt bardzo delikatnej struktury. Krzyżowanie się fornirowych pasków pozwala na grę refleksów na drewnianej powierzchni, w zależności od kąta padania światła. Techniki tkania są różne; w niektórych są wykorzystywane fornirowe oczka w innych sploty z rattanu i bambusa.
  2. Panele rzeźbione w proponowanych przez firme Marotte produkty, można znaleźć równięz, takie , w których drewno obrobione jest w sposób rzeźbiarski - z zaznaczona linią i wybraną głębokością. Rzeźbione elementy powstają m.in. przy użyciu dłuta wklęsłego i rylca, przez nakłuwanie i z pomocą groszkownika, a także przez żłobienie i drapanie.

Panele na zamówienie

Większość wzorów powstaje w atelier firmy. Możliwa jest także realizacja zamówień indywidualnych.

Wybór produktów :

  • klasyczne płyty stolarskie stosowane w meblarstwie artystycznym,
  • panele ognioodporne,
  • panele o szczególnych własnościach akustycznych,
  • panele i płyty sufitowe,
  • panele cienkie i elastyczne,
  • gotowe drzwi,
  • listwy narożne,
  • inne produkty: panele na ołowianym wzmocnieniu, panele zewnętrzne, Panexstrat, panele formowane, profile (gzymsy, zakrywające listwy ozdobne i przypodłogowe), a także z wypełnieniem w formie plastra miodu.

 

Politury i wykończenia
Sposób wykończenia paneli jest ważny w meblarstwie artystycznym. W przeszłości architekci lub dekoratorzy najczęściej wybierali jedwabiste politury matujące. Tylko nieliczni, rezygnowali z tego bezpiecznego rozwiązania, porywając się na pracę z bielą ołowianą i kolorami. Od utworzenia w roku 2001 nowego atelier firma Marotte proponuje błyszczące politury i oryginalne wykończenia produkowanych paneli.
Firma proponuje projektantom rozwiązania, które upiększają naturalne drewno; formy mozaikowe, tkane lub rzeźbione, które dodatkowo mają nowy wymiar przestrzenny. Wybór wykończenia zależy nie tylko od efektu dekoracyjnego, jaki chcemy uzyskać, ważny jest także rodzaj zastosowanego materiału. Firma proponuje w zakresie tradycyjnych politur produkty ekologiczne, nieszkodliwe dla ludzi i przyrody, politury odporne na działanie ognia, w barwach drewna oraz kolorowe, ołowiane biele na drewnie szczotkowanym, drapanym lub piaskowanym, kolorowe lakiery, masy perłowe, wykończenia soft i głęboko matowe pokrycia o aksamitnej fakturze.

 

 


Kontakt : Florence Dangelser (język francuski) lub David Tirard (język angielski)
Marotte : 47, rue Eugene Berthoud BP 87
93402 Saint Ouen (Paris) Cedex - France
tel. + 33 1 49 48 13 60; faks + 33 1 40 12 28 87
marotte.sa@marotte.fr
www.marotte.fr

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej