Ocieplanie: płyty gipsowo-kartonowe w budynkach szkieletowych

2007-05-29 14:59
Izolacja stropu płytami z wełny mineralnej
Autor: Henkel Polska

Właściwie ułożone i wykończone płyty gipsowo-kartonowe mogą stanowić trwałe wykończenie ścian i ocieplenie w budynkach szkieletowych. Połączenia nie powinny być widoczne, a umiejętnie wykonane nie będą pękać. Jak prawidłowo ułożyć płyty g-k, by służyły przez długie lata?

Odpowiednie wykończenie ścian płytami g-k gwarantuje bezawaryjne ich funkcjonowanie przez długie lata. Poniżej przedstawiamy jak prawidłowo przeprowadzić montaż płyt, przy wykonywaniu ocieplenia w budynku szkieletowym.

Cztery płyty gipsowo-kartonowe połączone w jednym miejscu

Sam sposób ułożenia płyt jest zły: płyty gips-karton nie są przesunięte względem siebie. Oprócz tego płyty nie są połączone sfazowanymi krawędziami.
Po zamontowaniu płyt na ich styki nakłada się cienką warstwę gipsu szpachlowego, następnie wciska się w niego taśmę (z papieru lub włókna szklanego) i wygładza gips. Pokazane na zdjęciu niepoprawne połączenie płyt bez wątpienia będzie pękać.
Po wykończeniu powierzchnia w tym miejscu będzie nierówna: trzeba będzie bowiem nałożyć więcej gipsu i taśmy, by uszczelnić połączenie płyt.

fot.1 Źle ułożone płyty gipsowo-kartonowe na suficie: łączenia płyt nie są przesunięte, a ich specjalnie sfazowane krawędzie niestarannie połączone

Łączenie płyt gips.-karton. na nadprożu

Płyty gipsowo-kartonowe na nadprożach zamocowano tak, że połączenia z sąsiednimi płytami wypadają nad pionowymi ościeżami drzwi i okna. Jeśli będzie się trzaskać drzwiami lub gwałtowniej zamykać okno, to w miejscach połączeń płyt ściana zacznie pękać .
Błędem jest również łączenie płyt między oknami lub drzwiami wzdłuż ich górnej krawędzi. I tutaj trzaskanie drzwiami spowoduje pęknięcia w miejscach poziomych połączeń. 

fot.2 Pionowe połączenia płyt wypadają nad ościeżami drzwi i okna; zapewne pojawią się tam pęknięcia. Za błąd należy także uznać mocowanie wąskiego paska płyty gipsowej

 

Sufity płyt g-k

Układając płyty gipsowo-kartonowe na suficie, należy je mocować tak, by kolejny rząd płyt był przesunięty o 1/2 długości płyty. Należy także pamiętać, by montować je prostopadle do belek stropowych, czyli krótsze, niefazowane krawędzie płyt łączyć na belkach. Gwarantuje to większą odporność na pęknięcia w miejscach połączeń.

Ściany, a płyty gipsowo-kartonowe

Montując płyty gipsowo-kartonowe na ścianach, najlepiej układać całe płyty na pełnych powierzchniach ścian: zakrywając również otwory drzwiowe i okienne . Po obłożeniu płytami całej ściany i przykręceniu płyt do konstrukcji ściany, wycina się w nich otwory drzwiowe i okienne.
Mimo, że odpadów płyty gipsowej będzie więcej, to prace wykonuje się szybciej i dokładniej.
Taka metoda gwarantuje, że w miejscach połączeń płyt nie będzie pęknięć.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej