NIDA Sonic. Płyty gipsowe o właściwościach akustycznych

2014-01-28 15:58
Płyty dźwiękochłonne
Autor: brak danych Zastosowanie płyt g-k o właściwościach akustycznych sprawdza się m.in. w aulach wykładowych. Politechnika Rzeszowska

Płyty gipsowo-kartonowe NIDA Sonic to perforowane płyty akustyczne. Wyróżnia je dźwiękochłonność. Płyty gipsowe poprawiają jakość dźwięku i jednocześnie redukują zjawisko pogłosu.

Budowa płyt gipsowo-kartonowych o właściwościach akustycznych

Płyty gipsowe Nida Sonic zbudowane są jak tradycyjne płyty g-k – rdzeń gipsowy obudowany jest kartonem. Natomiast tym, co wyróżnia płyty gipsowe akustyczne jest warstwa specjalnej akustycznej fizeliny dost, przyklejona do tylnej części płyty. Są to płyty perforowane, a perforacje mają różny kształt i układ – perforacje okrągłe w układzie regularnym i nieregularnym, perforacja liniowa, kwadratowa. Płyty gipsowe akustyczne nadają się do malowania, a fizelina, dostępna w dwóch kolorach (białym i czarnym), daje możliwość wyboru tła perforacji. Płyty mają grubość 12,5 mm. Wymiary płyt zależą od ich rodzaju: 1200x2000 – 2400 mm.

Zastosowanie płyt gipsowych akustycznych

Produkt przeznaczony jest do bezspoinowego wykańczania ścian oraz sufitów wszędzie tam, gdzie wymagany jest komfort akustyczny, poprawienia jakości dźwięku. Płyty gipsowe NIDA Sonic sprawdzają się w szkołach, biurach, salach konferencyjnych, na dworcach i portach lotniczych, a także w restauracjach. Płyty akustyczne sprawdzają się przede wszystkim w studiach nagrań, salach kinowych, koncertowych, aulach wykładowych, a także kinach domowych itp.

Montaż płyt g-k akustycznych

Montaż tego typu płyt przeprowadza się w taki sam sposób jak montaż tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych przy użyciu standardowych profili i akcesoriów montażowych. Istnieje też możliwość łączenie płyt akustycznych ze zwykłymi płytami g-k.
Stopień pochłaniania dźwięku w pomieszczeniu zależy od rodzaju zastosowanej akustycznej płyty g-k (im większy stopień perforacji, tym lepsze właściwości dźwiękochłonne), grubości zastosowanej wełny mineralnej oraz wysokości montażu płyt g-k.

Przykładowe realizacje z wykorzystaniem płyt gipsowych NIDA Sonic

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej