Nagroda "Design in Manufacturing" dla płyty meblowej Superpan® Star opracowanej przez firmy FINSA i BASF

2012-10-31 12:35
Płyta Superpan Star opracowana wspólnie przez firmy FINSA i BASF
Autor: BASF Płyta Superpan Star firmy FINSA

Płyta meblowa Superpan® Star firmy FINSA to połączenie lekkiej płyty Kaurit® Light firmy BASF z powierzchnią MDF. Uzyskano dzięki temu giętką płytę wiórową o znakomitych właściwościach elastycznych przy jednoczesnej redukcji ciężaru płyty o blisko 20%. Nowe lekkie płyty MDF mogą być stosowane w produkcji mebli, do wytwarzania blatów, aranżacji wnętrz, w konstrukcji stoisk wystawienniczych oraz w handlu.

Płyta meblowa Superpan® Star łączy w sobie zaawansowaną technologię Kaurit® Light firmy BASF, czyli lekką warstwę środkową płyty wykonaną z wiórów, polimeru oraz związków klejących, z powierzchnią płyty MDF (MDF = Medium Density Fiberboard – płyta pilśniowa o średniej gęstości formowana na sucho). Uzyskano w ten sposób doskonałe właściwości elastyczne płyty wiórowej, umożliwiając jej odkształcanie przy jednoczesnej redukcji ciężaru o blisko 20 procent. Tak znaczna redukcja masy płyty wpływa na uzyskanie wymiernych korzyści finansowych, czyli mniejszych kosztów transportu. Przed dodaniem do wiórów, substancja Kaurit® Light zostaje spieniona w tak zwanym spieniaczu (pre-foamer). Dalsza część procesu produkcyjnego przebiega identycznie, jak w przypadku tradycyjnej płyty Superpan®.

Obróbka nowej płyty MDF

Materiał nowej płyty wiórowej  łatwo obrabiać, co jest istotne dla przetwórstwa i wykorzystania płyt. Płyta Superpan® Star równie łatwo poddaje się wierceniu, jak i dekoracyjnemu malowaniu. Ponadto doskonale współpracuje ze standardowymi okuciami i wkrętami, co zaprezentowano podczas testów przeprowadzonych przez takich producentów, jak Häfele. Podczas kolejnych etapów obróbki płyty można nadal używać zwykłych maszyn i materiałów.
Płyta meblowa Superpan® Star może być poddawana recyklingowi oraz procesowi odzyskiwania podczas obróbki cieplnej, tak jak tradycyjne płyty.

Zastosowanie płyty Superpan® Star

Ta lekka płyta wiórowa ma wiele zastosowań w produkcji mebli, do wytwarzania blatów, aranżacji wnętrz, konstrukcji stoisk targowych oraz do wykorzystywania w handlu.

Nagroda „Design in Manufacturing” dla płyty opracowanej wspólnie przez firmy FINSA i BASF

Płyta The Superpan® Star została wyróżniona specjalną nagrodą na wystawie W12, która odbyła się 9 października 2012 roku w Birmingham. Przyznanie nagrody „Design in Manufacturing” to wyraz uznania dla produktów, które niosą ze sobą korzyści funkcjonalne a poprzez cały cykl powstawania produktu wspólnie budują jego wartość - na etapie projektu, produkcji, a następnie w dotarciu do klienta końcowego.

Informacje o firmach BASF i FINSA

BASF - The Chemical Company jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Firma BASF oferuje szeroki asortyment produktów: od chemikaliów przemysłowych, tworzyw sztucznych i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Dzięki osiągnięciom naukowym i innowacjom w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, produkty i rozwiązania systemowe przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, zapewnienia zdrowej żywności i poprawy jakości życia. Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w naszym kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro.

FINSA to wiodący producent płyt wiórowych oraz płyt MDF na Półwyspie Iberyjskim. Firma, która, powstała jako niewielki tartak w 1931 roku, aktualnie wytwarza wiele produktów drewnopochodnych. W ostatnich latach FINSA skupiała się na opracowywaniu nowych rozwiązań technicznych produktów. Obecnie FINSA działa na poziomie międzynarodowych standardów w branży przetwórstwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej