Nagroda "Design in Manufacturing" dla płyty meblowej Superpan® Star opracowanej przez firmy FINSA i BASF

2012-10-31 12:35
Płyta Superpan Star opracowana wspólnie przez firmy FINSA i BASF
Autor: BASF Płyta Superpan Star firmy FINSA

Płyta meblowa Superpan® Star firmy FINSA to połączenie lekkiej płyty Kaurit® Light firmy BASF z powierzchnią MDF. Uzyskano dzięki temu giętką płytę wiórową o znakomitych właściwościach elastycznych przy jednoczesnej redukcji ciężaru płyty o blisko 20%. Nowe lekkie płyty MDF mogą być stosowane w produkcji mebli, do wytwarzania blatów, aranżacji wnętrz, w konstrukcji stoisk wystawienniczych oraz w handlu.

Płyta meblowa Superpan® Star łączy w sobie zaawansowaną technologię Kaurit® Light firmy BASF, czyli lekką warstwę środkową płyty wykonaną z wiórów, polimeru oraz związków klejących, z powierzchnią płyty MDF (MDF = Medium Density Fiberboard – płyta pilśniowa o średniej gęstości formowana na sucho). Uzyskano w ten sposób doskonałe właściwości elastyczne płyty wiórowej, umożliwiając jej odkształcanie przy jednoczesnej redukcji ciężaru o blisko 20 procent. Tak znaczna redukcja masy płyty wpływa na uzyskanie wymiernych korzyści finansowych, czyli mniejszych kosztów transportu. Przed dodaniem do wiórów, substancja Kaurit® Light zostaje spieniona w tak zwanym spieniaczu (pre-foamer). Dalsza część procesu produkcyjnego przebiega identycznie, jak w przypadku tradycyjnej płyty Superpan®.

Obróbka nowej płyty MDF

Materiał nowej płyty wiórowej  łatwo obrabiać, co jest istotne dla przetwórstwa i wykorzystania płyt. Płyta Superpan® Star równie łatwo poddaje się wierceniu, jak i dekoracyjnemu malowaniu. Ponadto doskonale współpracuje ze standardowymi okuciami i wkrętami, co zaprezentowano podczas testów przeprowadzonych przez takich producentów, jak Häfele. Podczas kolejnych etapów obróbki płyty można nadal używać zwykłych maszyn i materiałów.
Płyta meblowa Superpan® Star może być poddawana recyklingowi oraz procesowi odzyskiwania podczas obróbki cieplnej, tak jak tradycyjne płyty.

Zastosowanie płyty Superpan® Star

Ta lekka płyta wiórowa ma wiele zastosowań w produkcji mebli, do wytwarzania blatów, aranżacji wnętrz, konstrukcji stoisk targowych oraz do wykorzystywania w handlu.

Nagroda „Design in Manufacturing” dla płyty opracowanej wspólnie przez firmy FINSA i BASF

Płyta The Superpan® Star została wyróżniona specjalną nagrodą na wystawie W12, która odbyła się 9 października 2012 roku w Birmingham. Przyznanie nagrody „Design in Manufacturing” to wyraz uznania dla produktów, które niosą ze sobą korzyści funkcjonalne a poprzez cały cykl powstawania produktu wspólnie budują jego wartość - na etapie projektu, produkcji, a następnie w dotarciu do klienta końcowego.

Informacje o firmach BASF i FINSA

BASF - The Chemical Company jest wiodącą firmą chemiczną na świecie. Firma BASF oferuje szeroki asortyment produktów: od chemikaliów przemysłowych, tworzyw sztucznych i środków ochrony roślin po ropę naftową i gaz. Dzięki osiągnięciom naukowym i innowacjom w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, produkty i rozwiązania systemowe przyczyniają się do ochrony zasobów naturalnych, zapewnienia zdrowej żywności i poprawy jakości życia. Przedstawicielstwo firmy BASF w Polsce otwarto w 1992 r. Obecnie firma zatrudnia w naszym kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro.

FINSA to wiodący producent płyt wiórowych oraz płyt MDF na Półwyspie Iberyjskim. Firma, która, powstała jako niewielki tartak w 1931 roku, aktualnie wytwarza wiele produktów drewnopochodnych. W ostatnich latach FINSA skupiała się na opracowywaniu nowych rozwiązań technicznych produktów. Obecnie FINSA działa na poziomie międzynarodowych standardów w branży przetwórstwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej