Klif po modernizacji. Diamentowa elewacja i opływowe formy z Corianu w Domu Mody Klif

2012-12-19 14:21
Klif po modernizacji. Diamentowa elewacja i opływowe formy wnętrz
Autor: Centrum Handlowe Klif Klif po modernizacji, diamentowa elewacja.

W znanym warszawskim centrum handlowym, przebudowanym na Dom Mody Klif, po raz pierwszy w Polsce użyto na tak wielką skalę materiał kompozytowy Corian. Materiały kompozytowe z żywicy akrylowej i minerałów naturalnych umożliwiają wykonanie niewidocznych łączeń i kształtowanie jednoorodnych brył o najrozmaitszych kształtach, w szczególności efektownych form opływowych.

Autorami diamentowej elewacji Domu Mody Klif są projektanci z pracowni Grupa 5 Architekci. Architektem prowadzącym był Rafał Grzelewski. Zewnętrzna struktura w postaci płyt Corian, jest pierwszą tej skali elewacją w Corianie zrealizowaną w Polsce.  O unowocześnienie wnętrza centrum handlowego Klif zadbała firma Bose International Planning and Architecture, Marek Tryzybowicz z zespołem: Damian Wołkiewicz, Paulina Godzińska, Marta Keller, Michał Wądołowski, we współpracy z firmą inżynieryjną Niras Polska. Marek Tryzybowicz to autor wielu kompleksów biurowo-handlowych w Europie, Indiach oraz Afryce.

Zobacz także: Rozbudowa Centrum Klif w Gdyni

W przebudowanym Klifie po raz pierwszy w Polsce użyto tak wiele i na tak wielką skalę innowacyjnych kompozytów z żywicy akrylowej i minerałów naturalnych najwyższej klasy. Z materiałów kompozytowych wykonano znajdującą się w Domu Mody Klif nową fontannę ze sceną o efektownych opływowych kształtach.  
Przedmiotem nowego opracowania był także plan zagospodarowania terenu ze specjalnie zaprojektowanymi dla tej inwestycji płytami chodnikowymi, ciągami pieszymi i małą architekturą.

Krótka historia Klifu

Historia warszawskiego Klifu ściśle powiązana jest z jego gdyńskim odpowiednikiem - było to jedno z pierwszych centrów handlowych powstałe w Polsce w 1996 roku. Koncepcja wielofunkcyjnego kompleksu handlowego, oferującego towary światowych marek, doskonale sprawdzała się w Trójmieście, dlatego przeniesiono ją również na grunt warszawski. Centrum Handlowe Klif Warszawa otwarto w marcu 1999 roku. Była to jedna z pierwszych galerii handlowych w stolicy. Budynek zaprojektował architekt Tomasz Kozłowski. Na przestrzeni lat obiekt zmieniał swe oblicze dopasowując je do oczekiwań klientów i konsekwentnie poszerzając portfolio ekskluzywnych marek. Kolejne lata przynosiły nowe butiki, a wraz z nimi świeże spojrzenie na modę i najnowsze trendy.

Dom Mody Klif  - odpowiednia oprawa luksusowych marek 

Metamorfoza Domu Mody Klif miała na celu uzyskanie oryginalnej, świeżej, nowoczesnej przestrzeni, będącej odpowiednią oprawą dla wyrafinowanych marek najemców i handlu. Bardzo istotne było zwiększenie komfortu zakupów, poprzez wprowadzenie wielu znaczących udogodnień. Dzięki zmianie oświetlenia i kształtu sufitu – który poprzednio miał formę bardziej industrialną – przestrzeń uzyskała nowy, jasny wyraz. Powstała również specjalna strefa dla klientów, gdzie można odpocząć, posłuchać muzyki fortepianowej na żywo, a także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. 
Modernizacja Klifu to również zmiany bardziej praktyczne, służące zwiększeniu wygody kupujących – zainstalowano bardziej wydajną klimatyzację, a toalety na obydwu piętrach zyskały nową, lepszą jakość.

Wyrazista diamentowa elewacja

Nowa elewacja jest efektem konkursu. Inwestor zorganizował zamknięty konkurs, w którym wyłoniono zwycięską pracę Rafała Grzelewskiego z pracowni Grupa 5 Architekci. Wyzwaniem oraz kierunkiem wyznaczonym przez inwestora było podkreślenie wyjątkowego charakteru Klifu. Projekt miał na celu nadanie centrum handlowemu charakteru ekskluzywnego i niepowtarzalnego miejsca, między innymi dzięki nowej, wysokiej jakości fasadzie budynku.

Dlaczego materiał kompozytowy DuPont Corian?

DuPont Corian spełniał wszystkie założenia architektów. Dodatkowo - płyty Corian są nieporowate, nietoksyczne, przyjazne środowisku naturalnemu, odporne na działanie promieni UV oraz odnawialne i łatwe w naprawie. Nawet po 10-20 latach intensywnego użytkowania materiał kompozytowy może wyglądać jak nowy.

Struktura diamentu podkreślona światłem

Fasadę zaprojektowano w taki sposób, by przypominała strukturę diamentu. Budynek jest doskonale widoczny od strony ulicy Okopowej, architekci uznali więc, że zarówno wymiary fasady, jak i jej długość, będą jej istotną zaletą. Wysoka jakość i wyrafinowana estetyka wykończenia podkreślają elegancję elewacji i wyrazisty, łatwo rozpoznawalny charakter budynku. Uznano także, że doskonałym uzupełnieniem będzie zaakcentowanie geometrii fasady światłem. Nieustanna gra światła i cienia, zarówno w dzień przy oświetleniu naturalnym, jak i w nocy, podkreślają geometrię "diamentowego szlifu" i doskonale podkreślają walory plastyczne nowej elewacji.

Zewnętrzna struktura fasady w postaci płyt Corian jest pierwszą tej skali zrealizowaną w Polsce elewacją z materiału kompozytowego. Układ i podział paneli Corianu nawiązuje do kształtu diamentów, których błysk podkreślić mają dodatkowe panele szklane, specjalnie podświetlone i rozproszone po całej elewacji. Strefy wejściowe zaakcentowane są natomiast czarnym metalowym panelem - Alucobond. Celem tego kontrastu było wyróżnienie i wyraźne podkreślenie w płaszczyźnie elewacji wejść do budynku.

Klif po modernizacji. Diamentowa elewacja i opływowe formy wnętrz
Autor: Centrum Handlowe Klif Klif po modernizacji, fasada
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej