Kamień naturalny - marmur, granit, trawertyn... Jak wybrać kamień dobrej jakości?

2013-02-12 12:03
Kamień we wnętrzu
Autor: Rogala Kamień o nazwie Forest Brown

Kamień naturalny we wnętrzu to inwestycja na lata. Czym się kierować podczas wyboru kamienia na blaty, parapety, ściany, schody lub podłogi? Jak rozpoznać, że marmur, granit, trawertyn jest najwyższej jakości?

Kremowy marmur na posadzki, mlecznoszary granit na blaty czy beżowy trawertyn na ściany – kamień naturalny to piękny i praktyczny materiał do wykańczania wnętrz. Jego montaż i pielęgnacja są dość proste, a kamienna okładzina dobrze prezentuje się we wnętrzu przez wiele lat.  By nie było jednak nieprzyjemnych niespodzianek z jakością kamienia, warto wiedzieć, jaki kamień wybrać i gdzie go zamówić.

Jak poznać kamień dobrej jakości? 

 – Każda firma, sprzedająca kamień, powinna informować klienta o gatunku materiału, który oferuje – mówi Wacław Gawroński, ekspert firmy kamieniarskiej Rogala. – Można także poprosić o deklarację zgodności, która potwierdza, że dany produkt spełnia odpowiednie normy budowlane. Dzięki temu dokumentowi jest pewność, że kupowany kamień nie jest zamiennikiem lub podróbką.

Deklaracja zgodności to dokument stwierdzający, że dany materiał (np. blaty czy płytki kamienne) jest odpowiedniej jakości i został dopuszczony do budownictwa w Polsce i Unii Europejskiej zgodnie z odpowiednimi normami UE. Każdy klient ma prawo ubiegać się o pokazanie takiego dokumentu.

Norma na wyroby z kamienia naturalnego

Branżę kamieniarską obowiązuje norma (PN-EN 12058:2005 Wyroby z kamienia naturalnego. Płyty posadzkowe i schodowe. Wymagania), która określa, jakie warunki muszą zostać spełnione, by kamień mógł być dopuszczony do sprzedaży. Gatunek kamienia może być zatem zgodny z powyższą normą lub – jeśli materiał cechuje występowanie znacznych różnic kolorystycznych, wad powierzchni lub innych uszkodzeń – może być poza normą.

Wykończenie powierzchni 

Ważne jest wykończenie powierzchni kamienia. Jest ono zróżnicowane w zależności od przeznaczenia kamienia, dlatego należy zwracać uwagę na dodatkowe oznaczenia produktów.
Płytki z kamienia mogą mieć różne warianty wykończenia powierzchni: od całkiem gładkiej polerowanej aż po matową antypoślizgową – mówi Wacław Gawroński, ekspert Rogali. Kolejna ważna informacja to rodzaj wykończenia boków płytek. Kamień może być cięty i fazowany (o delikatnie złagodzonej krawędzi). Płytki o różnym wykończeniu mogą po prostu do siebie nie pasować.

Czy tańszy oznacza gorszy?

Niska cena kamienia naturalnego rzeczywiście może być sygnałem, że proponowany materiał jest gorszego gatunku. Taki kamień może kosztować nawet 50% mniej niż produkt w pierwszym gatunku. Ważne jednak, by sprawdzić, czy jest on jest opatrzony odpowiednią informacją na ten temat. Jeśli chcemy mieć kamień najwyższego gatunku, warto kupić blaty lub płytki kamienne u dużego i sprawdzonego dostawcy, który dba o to, by każdy produkt był zgodny z normą i opatrzony właściwą informacją, czyli deklaracją zgodności.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej