Gładź gipsowa - szpachlowanie samodzielnie

2009-12-16 11:00
Samodzielnie i wygodnie
Autor: Franspol

Szpachlowanie jest typową robotą budowlaną. Można je wykonywać tradycyjnie, ale są też równie alternatywne rozwiązania i technoliogie na wykończenie ścian gładzią gipsową.  

W tradycyjnej technologii szpachlowanie zaczyna się od przygotowania ścian i nałożenia pierwszej warstwy gładzi. Później należy zlikwidować nierówności papierem ściernym, odczekać do całkowitego wyschnięcia, nałożyć kolejną warstwę, znów odczekać, a następnie ponownie wygładzić powierzchnię papierem ściernym. Ewentualne nierówności można też usunąć pacą z siatką do szlifowania lub szlifierką z pochłaniaczem pyłu. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem prac założyć okulary i maskę, bo pył wytwarzany podczas takiej metody wykończenia ściany bywa uciążliwy. Na koniec pozostaje jeszcze sprzątanie.

Ten sam efekt gładkich powierzchni, można osiągnąć o wiele szybciej i łatwiej. Dzięki najnowszym technologiom wykończenie ścian przed ich pomalowaniem nie musi wiązać się z długim i mozolnym procesem szpachlowania. Na rynku znajdują się gładzie, których nakładanie jest o wiele łatwiejsze i nie wymaga użycia siły. Tego typu produktem jest np. masa szpachlowa Finisz - od razu gotowa do użycia. Przeznaczona jest do prac remontowych, wykończeniowych i dekoracyjnych. Służy do szpachlowania podłoży betonowych, tynków cementowo-wapiennych i cementowych wewnątrz pomieszczeń. Może być wykorzystana także do spoinowania płyt gk jako ostateczna warstwa. Ze względu na wysoką i stałą elastyczność jest łatwa w nakładaniu i rozprowadzaniu.

Zaletą produktu jest to, iż kupujemy preparat gotowy do nakładania. Nie ma problemu z dobieraniem odpowiednich proporcji oraz z mieszaniem gładzi z wodą. Produkt firmy FRANS-POL oferowany jest w wygodnych opakowaniach – wiaderkach o pojemności od 1,5 do 25 kg. Można więc wybrać takie, które będzie odpowiednie do wielkości powierzchni, którą trzeba zaszpachlować.

Gładzie bez szpachlowania 

Masa szpachlowa służy do wypełniania rys, bruzd oraz niewielkich ubytków w tynkach. Nadaje też ścianom idealną gładkość i śnieżnobiały kolor. Produkt ma długi czas obróbki i bardzo dobrą przyczepność do podłoża, można go łatwo szlifować. Nie bez znaczenia jest też to, że masa szpachlowa wykonana jest z naturalnych komponentów (nie ma ona negatywnego wpływu na skórę). Również pył i kurz nie są tak uciążliwe, jak przy zwykłej gładzi - nie trzeba więc pracować w masce ani okularach ochronnych.

Dane techniczne masy Finisz
grubość warstwy [mm] nie więcej niż 2
wydajność [m²/1 kg masy]
przyczepność do podłoża [MPa]  nie mniej niż 0,1 
temperatura wykonywania prac [°C]
czas schnięcia [h]  od 2 do 12 (w zależności od temp. pomieszczenia)  
okres przydatności [miesiące]  9  
aprobaty i atesty AT-15-61-68/2003 i Atest PZH 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej