Budownictwo zrównoważone. Modułowe pasywne sufity podwieszane CoolZone Armstrong z PCM

2012-11-29 16:17
Modułowe pasywne sufity podwieszane CoolZone Armstrong
Autor: Armstrong

Innowacyjny sufit podwieszany CoolZone wykorzystujący technologię PCM (materiałów zmiennofazowych) jest uzupełnieniem oferty sufitów firmy Armstrong przeznaczonych dla budownictwa zrównoważonego. Zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej służą sufity o wysokim współczynniku odbicia światła.

Budownictwo zrównoważone rozwija się na świecie niezwykle dynamicznie. Wynika to nie tylko z odpowiedzialności środowiskowej, ale również z dalekowzrocznych rachunków ekonomicznych, Z roku na rok wzrasta liczba certyfikowanych "zrównoważonych budynków" oraz inwestycji, które uzyskują pre-certyfikaty (również w Polsce). 

Dla budownictwa zrównoważonego kluczową  kwestią stały się zagadnienia dotyczące wykorzystania energii. Zasilanie budynku w energię odnawialną, zmniejszenie emisji CO2 oraz redukcja zapotrzebowania na energię końcową są istotnym elementem podczas każdej wielokryterialnej certyfikacji budynku (m.in. LEED czy BREAM). Z tego powodu, firma Armstrong - producent modułowych sufitów podwieszanych - wprowadziła do oferty rozwiązanie pozwalające na uzyskanie znacznych oszczędności energii. Są to pasywne sufity CoolZone wykorzystujące technologię materiałów zmiennofazowych (PCM).

Sufity Armstrong dla zielonych budynków

Zastosowanie PCM, jako metoda kumulowania energii, pojawiało się już w latach 70. XX w. Wyraźny postęp we wdrażaniu materiałów zmiennofazowych w budownictwie obserwuje się jednak dopiero w ostatnich latach. Brakowało bowiem technologii. Konieczne było opracowanie nowych, trwałych technologii wytwarzania elementów budowlanych z użyciem materiałów PCM. Armstrong nawiązał w tym zakresie współpracę z firmą BASF. Efektem jest skuteczny i trwały sufit podwieszany CoolZone, który tworzą metalowe panele Armstrong wypełnione wkładem z mikrokapsułami PCM o nazwie BASF Micronal.

– Sufit CoolZone pomaga efektywnie zwiększyć pojemność (bezwładność) cieplną budynku, bez znaczącego zwiększania jego masy. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w płytach sufitowych Armstrong materiałów zmiennofazowych, których duża pojemność cieplna jest wynikiem przemiany fazowej (topnienie – zestalanie), zachodzącej w zakresie zmian temperatury w pomieszczeniu – mówi Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.

Jak działa sufit CoolZone?

Zazwyczaj, optymalna, ustabilizowana temperatura panuje we wnętrzu biurowym w godzinach porannych. W ciągu dnia, wraz z emisją ciepła z urządzeń, ludzi przebywających we wnętrzu, ciepła napływającego przez szklaną elewację, temperatura we wnętrzu wzrasta. Aby nie przekraczać wartości krytycznych, zdrowych i akceptowanych przez użytkowników, powietrze wymaga schłodzenia, a zatem najczęściej pracy urządzeń klimatyzacyjnych.

– Sufit CoolZone zapobiega przegrzewaniu się pomieszczenia, kumulując energię poprzez wykorzystany w nim materiał PCM. Każda tego typu płyta absorbuje ciepło ograniczając wzrost temperatury w pomieszczeniu, przesuwając w czasie lub zapobiegając potrzebie uruchomienia klimatyzacji, niwelując nieprzyjemne odczuwalne wahania temperatury, a w efekcie wpływając na oszczędności związane z użyciem energii – tłumaczy Anna Baczkowska.

Wykorzystanie tego innowacyjnego rozwiązania może przyczynić się do redukcji zapotrzebowania energetycznego w godzinach szczytu, niwelując pobór lub przesuwając go poza okresy maksymalnego obciążenia sieci.

Gdzie warto stosować sufit kumulujacy energię?

System CoolZone przeznaczony jest, zarówno do nowych inwestycji, jak i do budynków poddawanych renowacji. 
– We wnętrzach nowoprojektowanych, wykorzystanie CoolZone może skutkować zmniejszeniem mocy urządzeń klimatyzacyjnych. Natomiast w modernizowanych, wpływ zastosowania sufitu CoolZone może być łatwo oszacowany w odniesieniu do kosztów energii związanych z poprzednim funkcjonowaniem wnętrz bez materiału zmiennofazowego. Niemniej jednak, w obu przypadkach użycie tego innowacyjnego sufitu prowadzi do obniżenia zużycia energii i poprawy komfortu termicznego – mówi Anna Baczkowska.

Sufit CoolZone jest optymalnym rozwiązaniem dla naszej strefy klimatycznej, w której powietrze nocne używane do wentylacji pomieszczeń ma temperaturę niższą niż 18°C.
– Wykorzystanie materiałów zmiennofazowych do podwyższenia pojemności cieplnej materiałów budowlanych jest uzasadnione tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej. Temperatury otoczenia są w niej zarówno wyraźnie wyższe, jak i wyraźnie niższe (także w cyklu dobowym w okresie letnim) od temperatur określających komfort cieplny. Materiały zmiennofazowe w takim klimacie podlegają cyklicznej, dobowej przemianie, podczas której pochłaniane jest i uwalniane ciepło przemiany fazowej – dodaje Anna Baczkowska.

Sufity przyszłości

Innowacyjny sufit CoolZone wykorzystujący technologię materiałów zmiennofazowych uzupełnia ofertę sufitów firmy Armstrong dedykowanych dla budownictwa zrównoważonego. W zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej pomagają również sufity o wysokim współczynniku odbicia światła. Wysoka wartość tego współczynnika może przyczynić się w znaczący sposób do utrzymania właściwego poziomu oświetlenia wszystkich wnętrz światłem dziennym, a także pomóc zmniejszyć zużycie energii elektrycznej związanej z oświetleniem. Firma Armstrong przeprowadza w tym zakresie szeroko zakrojone badania zgodnie z normami EN ISO 7742-2 i 3 (według specyfikacji w normie EN 13964) oraz ASTM E1477.

Czy wiesz, że…

  • W celu osiągnięcia oszczędności związanych z klimatyzowaniem przegrzewanych pomieszczeń, wystarczy zazwyczaj wykorzystanie sufitu CoolZone na 30-50% powierzchni całego sufitu. Aby w pomieszczeniu zapewnić nie tylko komfort termiczny, ale również właściwe środowisko akustyczne, pozostałą powierzchnię sufitu należy wypełnić modułowym sufitem o wysokim pochłanianiu dźwięku, np. Armstrong PERLA OP czy ULTIMA OP.
  • Sufit Armstrong CoolZone o powierzchni 10 m² może skumulować do 2 kWh energii. Kumulowanie takiej ilości ciepła w pomieszczeniu o nocnej wentylacji przez ponad 100 dni w roku przez 30 lat może dać oszczędność 6 MWh energii. Analogiczny proces mechanicznego chłodzenia powietrza wiązałby się z zapotrzebowaniem na ok. 2 MWh energii, a co za tym idzie z powiązaną, wbudowaną w jej produkcję emisją CO₂.
  • CoolZone jest rozwiązaniem pasywnym, nie wymagającym nakładów pracy związanych z konserwacją, a zastosowany materiał zmiennofazowy działa nieustannie przez cały okres użytkowania budynku.
  • Sufit Armstrong CoolZone otrzymał w październiku 2012 roku nagrodę Green Product of the Year przyznawaną przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego (PLGBC).
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej