Wydajność energetyczna dzięki zintegrowanym rozwiązaniom HVAC

2008-09-03 14:30

Sprawność systemów i urządzeń zużywających energię jest niezwykle ważnym elementem zrównoważonego rozwoju. Ze względu na wielkość kraju oraz w wyniku głębokich przemian ekonomicznych, Polska jest największym konsumentem energii w regionie. Do roku 2025 przewiduje się wzrost zużycia energii do poziomu 80-93% średniej europejskiej (wg FORATOM, Bruksela). Roczne zużycie energii elektrycznej wynosi obecnie około 124 TWh, z czego 63% zasila sektor przemysłowy a 15% jest zużywane przez gospodarstwa domowe.

Dynamiczny rozwój sektora budownictwa w Polsce (zwłaszcza w obszarach przemysłu, rynku hotelarskiego, handlu i budynków biurowych) idzie w parze z zapotrzebowaniem na profesjonalne i wydajne systemy i usługi HVAC (Heating, Ventilation and Air Conditioning - ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). Największy potencjał rozwoju w sektorach przemysłowych odnotowywany jest w przemyśle spożywczym, metalurgicznym, sektorze maszynowym oraz innych branżach przemysłowych. Kluczowy jest także rynek hotelarski ze względu na ilość planowanych nowych obiektów oraz obiektów modernizowanych. Ze względu na swą wydajność systemy zaczynają odgrywać decydującą rolę w kwestii maksymalizacji sprawności energetycznej i redukcji kosztów eksploatacyjnych. Nie może to jednak wpływać jednocześnie negatywnie na działanie systemu czy funkcjonalność całego budynku.

Znaczenie zintegrowanych systemów komfortu:

O zintegrowanych systemach komfortu możemy mówić wtedy, gdy wszystkie składniki systemu klimatyzacji są tak wybierane, aby pracując razem, zapewniały optymalny komfort w pomieszczeniach oraz wymaganą wydajność i wysoką sprawność energetyczną.
Każdy komponent (w przypadku komercyjnych systemów klimatyzacyjnych to agregat chłodniczy, pompy, systemy rozprowadzające powietrze i układy sterowania) optymalizuje ogólną wydajność systemu tzn. jego skuteczność, efektywność i trwałość. Co daje niższe całkowite koszty eksploatacji.
Najwyższa sprawność energetyczna systemu może być osiągnięta, kiedy system jest zaprojektowany, wykonany oraz uruchamiany przez ten sam podmiot, szczególnie w wypadku gdy może on dostarczyć także urządzenia automatyki budynku.
Aby zoptymalizować zyski związane ze zintegrowanym podejściem do wydajnych i sprawnych energetycznie rozwiązań HVAC, należy pamiętać, że niezawodność systemu jest uzależniona od właściwej, kompletnej i odpowiednio zaplanowanej konserwacji oraz serwisu.
Właściwy program serwisu powinien zostać zaprojektowany tak, aby zapewniać i utrzymywać w czasie eksploatacji optymalne ustawienie parametrów systemu.
Niektórzy właściciele wybierają podejścia alternatywne - podejmują działania dopiero, gdy sprzęt ulegnie awarii. Rezultatem tego może być krótkoterminowa oszczędność w kosztach, ale wiąże się to ze znacznym wzrostem ryzyka niezaplanowanych wyłączeń, awarii, co może być kosztowane.
Pod względem logistycznym, system serwisu powinien obejmować serię zaplanowanych, prewencyjnych prac konserwacyjnych, przeprowadzanych przez doświadczonych i wykwalifikowanych serwisantów.
Przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu klimatyzacji, osoby zarządzające budynkiem powinni wziąć pod uwagę lokalną dostępność serwisu, jego czas reakcji w wypadku awarii oraz dostępność potrzebnych części gwarantowanych przez dostawcę systemu. Oryginalne części zapasowe i odpowiedni serwis oferowany przez ten sam podmiot, zapewnią dłuższe działanie systemu z maksymalną wydajnością i przy zachowaniu rozsądnych kosztów.
Niezbędne działania serwisowe - w tym czyszczenie skraplaczy agregatów chłodniczych, czyszczenie lub wymiana filtrów powietrza czy regulacja automatyki - sprawią, że system klimatyzacji będzie (działał zgodnie z zaprojektowanymi parametrami) utrzymany w stanie najbliższym jak to tylko możliwe do oryginalnie zaprojektowanych parametrów. Szczegółowa wiedza na temat systemu klimatyzacyjnego używanego przez klienta, którą ma dostawca spowoduje, że system HVAC będzie spełniać wymagania przy najniższych całkowitych kosztach eksploatacji.

Podsumowując:
1. Sprawne energetycznie aplikacje HVAC powinny składać się ze zintegrowanych agregatów chłodniczych, niezawodnych wymienników ciepła i układów sterowania, aby zapewniać właściwy poziom wydajności.
2. Wydajne energetycznie rozwiązania redukują koszty i wpływ na środowisko bez negatywnego wpływu na komfort i wydajność.
3. Wydajne energetycznie aplikacje wymagają zaplanowanych i kompleksowych konserwacji i jednego, sprawdzonego dostawcy w celu zagwarantowania najlepszych osiągów.
4. Wybór zintegrowanych rozwiązań, wraz z zobowiązaniem się do regularnej konserwacji, pomoże właścicielom budynków i deweloperom zredukować całkowite koszty użytkowania oraz będzie miał pozytywny wpływ na środowisko.
5. Wynikiem jakości konstrukcji, udoskonalonej technologii systemów HVAC jest długa żywotność sprzętu.

Paweł Markiton, Trane, General Manager na Polskę, Białoruś, Ukrainę oraz Kraje Bałtyckie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej