Wentylacja hybrydowa aereco

2007-05-31 12:58

Firma aereco wprowadziła do sprzedaży niskociśnieniową nasadę dachową VBP. Wprowadzenie tego produktu jest związane z Unijnym projektem RESHYVENT. Współpraca Państw Europejskich, ma na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej do wentylacji mechanicznej.

Zainteresowanie problemem jakości powietrza w budownictwie spowodowało, iż zaczęto dostrzegać niską efektywność powszechnie spotykanej wentylacji naturalnej.
Najważniejsze zarzuty dotyczyły uzależnienia tego systemu od warunków atmosferycznych, które mogą wpływać na niską skuteczność działania systemu. Wentylacja naturalna wykorzystuje energię potencjalną mas powietrza o różnych temperaturach, czyli tzw. siłę wyporu. Okresowo ruch ten może być wspomagany działaniem wiatru. Różnica ciśnień uzyskiwana w kanale wentylacyjnym jest mała i zmienna. Taki stan uniemożliwia jakąkolwiek regulację cykli wymian powietrza w pomieszczeniu.
Zastosowanie wentylatorów wymuszających cyrkulację powietrza w pomieszczeniach wydawało się krokiem gwarantującym skuteczną wentylację. System określany jako wentylacja mechaniczna gwarantował ciągłą i podatną na regulacje wymianę powietrza.
Niestety zastosowanie tego rodzaju wentylacji znaczne zwiększyło całkowite zużycie energii elektrycznej. Szacunkowe dane wskazują, iż 10% całkowitego zużycia energii w państwach Unii Europejskiej, to energia wykorzystywana na podgrzanie powietrza wentylacyjnego, a także zużyta do napędów wentylatorów i innych urządzeń wentylacyjnych.
Jeżeli przyjrzeć się realnym możliwościom oszczędności okazuje się, że w długoterminowym okresie w państwach Unii Europejskiej można zaoszczędzić do 64 PJ/rocznie, co jednocześnie przyczynia się do ogromnego zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.
W poszukiwaniu oszczędności w grupie państw Unii Europejskiej powstał projekt RESHYVENT. Zakładał on stworzenie czterech różnych rozwiązań łączących następujące zalety wentylacji grawitacyjnej: niskie koszty inwestycyjne i eksploatacyjne oraz cicha praca, ze skutecznością i niezawodnością wentylacji mechanicznej. Projektowany system określony został mianem wentylacji hybrydowej.
Obok stworzenia nowego rozwiązania technicznego, program zakładał wykonanie opracowań naukowych wszystkich zjawisk mogących towarzyszyć nowym typom instalacji.
Uczestnikami projektu były cztery grupy przemysłowe i współpracująca z nimi grupa naukowa. W skład grupy przemysłowej wchodzili producenci ze Szwecji, Holandii, Francji, Belgii i Norwegii. Grupa naukowa jest reprezentowana przez ośrodki naukowo-badawcze z Holandii, Belgii, Szwajcarii, Szwecji, Francji, Danii, Portugalii, Norwegii, Grecji i Czech.

Strukturę projektu RESHYVENT przedstawiono w tabeli.

Grupa naukowa

 

Grupa przemysłowa 1: łącznik WSP

 

Cauberg-Huygen Raadgevende ingenieurs

NL

Systemair AB

SE

TNO Building and Construction Research

NL

Thermopanel AB

SE

Belgium Building Research Institute (BBRI)

BE

Stigberget Driftteknik AB

SE

Swiss Laboratories for Materials Testing and Research (EMPA)

CH

Grupa przemysłowa 2: łącznik TNO

 

WSP Environmental

SE

Bergschenhoek BV

NL

Centre Scientifique et Technique de Bâtiment (CSTB)

FR

Aluminium Handelmij Alusta BV

NL

Esbensen Consulting Engineers

DK

J.E. Stork Ventilatoren BV

NL

Instituto de Engenharia Mecânica (IDMEC)

PT

Cox Geelen BV

NL

Norwegian Building research Institute (NBI)

NO

Grupa przemysłowa 3: łącznik BBRI

 

National and Kapodestrian University of Athens (NKUA)

GR

Aereco S.A.

FR

Gaia Solar

DK

Renson NV

BE

Brno University of Technology (BUT)

CZ

Grupa przemysłowa 4: łącznik NBI

 
   

Flexit AS

NO

Jednym z uczestników programu RESHYVENT jest firma aereco, która opracowała i opatentowała specjalny typ niskociśnieniowej nasady dachowej VBP. Nasada VBP jest urządzeniem wyciągającym powietrze o maksymalnej wydajność ok. 200 m3/h przy podciśnieniu 10 Pa. Wartości te pozwalają na skuteczne usuwanie powietrza z pięciu pomieszczeń. Parametry nasady sprawiają, że uzyskane wartości podciśnienia są charakterystyczne dla wentylacji naturalnej. Dzięki temu układ pracuje w sposób bardzo cichy. Możliwość zapewnienia stałego ciśnienia na takim poziomie przez cały rok (a nie tylko w zimie jak przy tradycyjnej instalacji wentylacji grawitacyjnej) jest ogromną zaletą.
Dążąc do jak najniższego zużycia energii zaprojektowano silnik, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną wynosi ok. 9 W. O skali uzyskanej dzięki temu oszczędności, może świadczyć prosty przykład: wentylator o konstrukcji tradycyjnej wentylujący pięć pomieszczeń zużył by ok. 260 kWh rocznie, podczas gdy nasada VBP tylko 18 kWh czyli 14 razy mniej.
Wyzwaniem dla projektantów nowego urządzenia okazało się stworzenie specjalnego kształtu korpusu i łopatek wentylatora zapewniającego jak najmniejsze opory przepływu. Zastosowano proste łopatki wirnika natomiast kierownice ułatwiające przepływ powietrza umieszczono w obudowie urządzenia. Dzięki temu udało się ograniczyć współczynnik oporu przepływu do wartości = 0,93. Badania przeprowadzone w budynkach mieszkalnych na jednym z paryskich osiedli oraz w laboratoriach, a następnie analiza wyników, wykazały ogromną przewagę nasady VBP nad tradycyjnym wentylatorami. Na wykresach przedstawiono procesy zachodzące podczas wentylacji pomieszczeń na czterech kondygnacjach w sposób grawitacyjny oraz z użyciem nasad VBP.
W sytuacji gdy kanał wentylacyjny nie jest wyposażony w nasadę (lub jest ona wyłączona), praktycznie przez cały badany okres powietrze dostawało się do pomieszczeń przez komin (zjawisko odwrotnego ciągu kominowego). Obrazem tego efektu na wykresie są ujemne wartości przepływu. Dodatkowo układ pracuje w sposób bardzo niestabilny i nieprzewidywalny. W efekcie, przy zastosowaniu tradycyjnej wentylacji naturalnej, w okresie letnim, z pomieszczeń nie ma możliwości usunięcia zanieczyszczonego powietrza. Po zainstalowaniu nasady zaobserwowano znaczną poprawę. Kanały wentylacyjne zaczęły skutecznie usuwać powietrze ze wszystkich pomieszczeń. Dodatkowo zmniejszyły się wahania wydajności kanałów, co wskazuje, iż zastosowanie nasady VBP stabilizuje pracę układu.

Jak wykazała analiza przeprowadzonych pomiarów, zastosowanie niskociśnieniowych nasad VBP znacznie poprawia skuteczność działania systemu wentylacji. Dodatkowym atutem jest bardzo niskie zużycie energii elektrycznej oraz cicha praca.
Doskonały efekt przynosi zastosowanie nasady VBP z elementami wentylacji higrosterowanej (nawiewniki okienne, kratki), co pozwala skutecznie wentylować pomieszczenia, dostosowując ilość powietrza do aktualnych potrzeb.
W system wentylacji hybrydowej mogą być wyposażone zarówno nowe jak i remontowane budynki. W związku z tym iż układ może wykorzystywać istniejące kanały grawitacyjne, niskociśnieniowe nasady kominowe sprawdzają się w przypadku modernizacji instalacji wentylacyjnych.

Wentylacja Hybrydowa - nowa nasada dachowa VBP
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej