Szpitale, żłobki i biurowce bez syndromu chorego budynku. Oczyszczanie powietrza technologią RCI

2012-04-04 15:39
Biurowce bez Syndromu Chorego Budynku Oczyszczanie i uzdatnianie powietrza z Aktywną Technologią RCI
Autor: ActivTek Induct 10000

Aktywna technologia RCI jest stosowana na świecie w tych budynkach, w których priorytetem jest najwyższa jakość powietrza wewnętrznego. Syndrom chorego budynku wykluczony jest w takich obiektach jak: szpitale, żłobki, przedszkola i przychodnie, wytwórnie farmaceutyków i kosmetyków, nie może występować także w kinach czy zakładach spożywczych. Nowoczesne uzdatnianie i oczyszczanie powietrza będzie przydatne również w niejednym biurowcu.

Ta nowatorska technologia oczyszczania powietrza oparta jest na występującym także w przyrodzie procesie Promieniowej Jonizacji Katalitycznej i jest przyjazna dla ludzi. Jest to technologia, która eliminuje w sposób aktywny wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego: m.inn. drobnoustroje, bakterie, pleśnie i grzyby oraz przyczynia się do wyeliminowania syndromu chorego budynku (SBS - od ang. sick building syndrome).

Oczyszczanie i uzdatnianie powietrza - na czym to polega?

Promieniowa Jonizacja Katalityczna polega na wytwarzaniu jonów ponadtlenkowych i wodorotlenkowych poprzez wykorzystanie katalitycznego działania promieniowania UV na procesy fotojonizacyjne metali rzadkich oraz szlachetnych zawartych w hydrofilowym pokryciu komory RCI.

Najważniejszym elementem urządzeń ActivTek, zrówno kanałowych jak i wolnostojących jest charakterystyczna matryca o właściwościach hydrofilnych.

Biurowce bez Syndromu Chorego Budynku Oczyszczanie i uzdatnianie powietrza z Aktywną Technologią RCI
Autor: ActivTek Usuwane zanieczyszczenia. Promieniowa jonizacja katalityczna usuwa je stale, bez względu na obecność ludzi
Biurowce bez Syndromu Chorego Budynku Oczyszczanie i uzdatnianie powietrza z Aktywną Technologią RCI
Autor: ActivTek Promieniowa jonizacja katalityczna - schemat działania

Po uruchomieniu urządzenia, promieniowanie ultrafioletowe uderza w macierz w kształcie plastra miodu, rozpoczynając oraz przyspieszając zachodzące reakcje chemiczne. W macierzy na opatentowanej powłoce z kompozytu odpowiednio dobranych metali (nanotechnologia) rozpoczynają się procesy prowadzące do powstawania jonów ponadtlenkowych oraz wodorotlenkowych. Powstające w ten sposób jony nie tylko likwidują zanieczyszczenia obecne w pobliżu matrycy, ale wyniesione na zewnątrz wraz z powietrzem, kontynuują swoje działanie niszcząc drobnoustroje, utleniając lotne związki organiczne i likwidując niepożądane zapachy również wewnątrz pomieszczeń. Urządzenia firmy ActivTek w dyskretny sposób poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy, a które ma tak ważny wpływ na zdrowie, samopoczucie oraz efektywność, np. pracy.

Zalety oczyszczania powietrza urządzeniami activTek

Technologia RCI charakteryzuje się następującymi właściwościami:

 • skutecznie usuwa bakterie, wirusy, drobnoustroje, alergeny, roztocza a także dym nikotynowy i inne szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza;
 • działa w sposób ciągły, bez względu na to, czy w pomieszczeniu są ludzie, czy ich nie ma;
 • spowalnia w znacznym stopniu powstawanie zanieczyszczeń mechanicznych kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych;
 • aktywizuje powietrze, co znacznie obniża ryzyko zainfekowania osób przebywających w pomieszczeniu, np. w szpitalu - personel, pacjentów i osób ich odwiedzających, a w biurowcu - pracowników;
 • skutecznie eliminuje Syndrom Chorego Budynku i przyczynia się do zmniejszenia absencji chorobowych;
 • podnosi komfort pracy i zwiększa jej wydajność;

Do zalet można dodać też fakt, iż wysoki komfort powietrza wewnętrznego w budynku, przychodni czy fabryce podnosi prestiż firmy.

Gdzie zanieczyszczenia powietrza są szczególnie niepożądane?

Główne obszary zastosowania Technologii RCI - Promieniowej Jonizacji Katalitycznej to medycyna, przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny i spożywczy oraz obiekty użyteczności publicznej oraz biurowce.

Obiekty, w których szczególnie warto instalować urządzenia do uzdatniania powietrza bazujące na Aktywnej Technologii RCI:

 • szpitale,
 • kliniki,
 • przychodnie,
 • gabinety lekarskie,
 • wytwórnie farmaceutyków i kosmetyków,
 • przetwórnie spożywcze,
 • przedszkola,
 • żłobki,
 • baseny i centra SPA,
 • sale kinowe,
 • biura,
 • bary i restauracje.
Biurowce bez Syndromu Chorego Budynku Oczyszczanie i uzdatnianie powietrza z Aktywną Technologią RCI
Autor: ActivTek Instalacja urządzeń Induct

Istnieją dwie metody doboru urządzeń do uzdatniania powietrza z użyciem Aktywnej Technologii RCI: KANAŁ i Full Green.

"KANAŁ" polega usuwaniu nieprzyjemnych zapachów z kanałów wentylacyjnych i skuteczną neutralizację zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń mikrobiologicznych przewodów wentylacyjnych. Metoda ta częściowo poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach.

Metoda "Full Green" poza skuteczną neutralizacją zagrożeń mikrobiologicznych oraz nieprzyjemnych zapachów w kanałach wentylacyjnych i pomieszczeniach powoduje także wytrącenie kurzu oraz pyłków znajdujących się w powietrzu. Jest to metoda polecana osobom z problemami oddechowymi i chorobami, takimi jak np. astma i alergie ponieważ bardzo skutecznie poprawia jakość powietrza pozbawiając je bardzo wielu zanieczyszczeń.

Skuteczność działania Aktywnej Technologii RCI

Urządzenia ActivTek posiadają certyfikat PZH oraz CE, są zgodne z dyrektywami RoHS i WEEE.
Firma ActivTek jest członkiem FEDECAI (Hiszpańskiej Federacji Firm Poprawiania Jakości Powietrza) oraz członkiem ASHRAE (Towarzystwa Inżynierów Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Klimatyzacji). Od roku 2011 ActivTek jest także członkiem Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. PLGBC - Polish Green Building Council - przyznało urządzeniom ActivTek nagrodę – Produkt roku 2011.

Wszystkie urządzenia firmy ActivTek zostały poddane różnego rodzaju testom przez światowe oraz polskie instytucje i organizacje. Z dokumentacją na ten temat można się zapoznać na stronie www.activtek.pl

Typoszereg urządzeń montowanych w kanały wentylacyjne

biurowce bez Syndromu Chorego Budynku - oczyszczanie i uzdatnianie powietrza z Aktywną Technologią RCI
Autor: ActivTek Produkty ActivTek
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej