Systemy naturalnej wentylacji w budynku centrali koncernu MAN

2010-06-11 17:28
Okna w budynku MAN
Autor: Grupa D+H

Systemy naturalnej wentylacji zdobywają coraz większą liczbę zwolenników. Ich ekologiczny i energooszczędny charakter sprawia, że inwestorzy chętnie sięgają po tego typu rozwiązania, szukając alternatywy dla typowych systemów klimatyzacyjnych. Przykładem może być budynek centrali koncernu MAN w Monachium wyposażony w nowoczesny system naturalnej wentylacji firmy D+H.

Budynek firmy MAN, producenta samochodów ciężarowych, autobusów oraz maszyn i pojazdów użytkowych, należy do ciekawszych obiektów architektonicznych w Monachium. Jego futurystyczne i harmonijne kształty już z daleka przyciągają wzrok. Jednak nie tylko walory estetyczne świadczą o wyjątkowości tego budynku.
Na uwagę zasługują również zastosowane w nim rozwiązania techniczne, m.in. zaprojektowany przez firmę D+H system naturalnej wentylacji pomieszczeń oparty na równolegle wysuwnych oknach na profilach Reynaers wyposażonych w napędy CDC i VLD. W odróżnieniu od tradycyjnych okien rozwierno-uchylnych, powierzchnia okna nie jest wychylana, tylko wysuwana równolegle do szklanej fasady. Zapewnia to znacznie wyższe parametry wymiany powietrza niż w przypadku rozwiązań tradycyjnych, a dodatkowo zapewnia ciekawy efekt wizualny – monolityczna początkowo fasada budynku, w momencie wysunięcia okien, nabiera trójwymiarowości.

Za otwarcie okna odpowiadają w każdym przypadku dwa napędy łańcuchowe CDC 200/350 BSY+ o kompaktowej budowie z wysuwem zaprogramowanym na 300 mm oraz liniowy napęd blokady VLD 51/038. Uzyskano dzięki temu gwarancję stabilnego otwarcia oraz pełną szczelność każdego z okien. Co więcej, wszystkie zastosowane napędy zabudowane są wewnątrz systemu profili, dzięki czemu nie są one widoczne i nie wpływają na wygląd ogólny budynku, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Sterowanie oknami odbywa się poprzez panele znajdujące się przy wejściu do wszystkich pomieszczeń. Pozwala to korzystającym z nich osobom na dopasowanie wietrzenia do indywidualnych potrzeb. Łącznie w całym budynku zastosowano 88 napędów CDC i 44 napędy ryglujące VLD.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej